Varmı böyle bir yasa yada ceza emin değildim.İnternette arama yaptığımda bir gazetemizin haberinde içişleri Bakanlığının 2015 yılında bununla ilgili bir yasa tasarısından  bahsedildiğini gördüm.

2015 yılında İçişleri Bakanlığı'nca hazırlanan Plajların Denetimi ve Kullanımı Yasa tasarısının üçüncü kısmının 20. Maddesinde  "Şort, mayo, bikini, haşema ve benzeri genellikle yüzerken veya güneşlenirken giyilmek üzere üretilmiş kıyafetler dışında, iç çamaşırı ve benzeri bir kıyafetle denize girmek yasaktır" ifadesi açıkça yer alıyor.

KKTC Mahkemeler sitesinde yasa araması yaptığımda  bu karar tasarısı ile ilgili herhangi bir maddeye rastlayamadığımıda söyleyeyim.Yoksa bu site içerisinde yer alırdı.

Belli ki bazı  Milletvekillerinin  yada onların tanıdıklarının denize don ile girmek isteklerinden  olsa gerek  bu yasa tasarı olarak kaldı.

Dolayısı ile de Denize don ile girmenin cezası yok ve  serbest diyebiliriz.

Konumuz don değil tabii ama don meselesinide içine alan önemli bir mevzudan bahsedeceğim bugün.

Ve sizden ricam aşağıda kaleme aldıklarımı dikkatlice okumanız.Hatta okutmanız.

Dünyanın en önemli turistik destinasyonlarından biri olarak gösterilen bazende yasaklar ülkesi denilen Singapur  Cumhuriyeti 9 Ağustos 1965 yılında Malezya’dan ayrılarak bağımsız olmuş bir Devlet.Yönetim şekli, parlamenter demokrasi .

5.7 milyon nüfusa sahip ülkede Kişi başına milli gelir 129 bin 726 dolar.

Güneydoğu asyada ki  bu ülke, meşvereti, adaleti, asayişi, düzeni, refahı, kalkınması ve katı yasaklarıyla da meşhur.

Topluma aykırı tüm hareketler kanun dışı ve çok büyük meblağ ve hapis ve men cezaları var.

Yasaklar turistler dahil herkes için geçerli.

İlerlemesinin ve adaletinin temelinde bu disiplin ve yasaklar var.

Devlet, kanunu uygulamak için her türlü müeyyide ve yasağı getiriyor.

Mesela, arabanızı temiz tutup-tutmadığınız devamlı kontrol edilir; değilse ceza verilir.  

Sakız satmak, yere atmak ve tıbbi amaç dışında sakız çiğnemek yasaktır. Bu yasağı delmenizi tavsiye etmem zira cezası 1000 Singapur Doları.

 Sakız çiğnemenin cezası 1000 Singapur doları (1 Singapur Doları eşittir 9,88 tl). Ticaret gayesiyle sakız sokmanın cezası 100 bin Singapur doları!

 Yere tükürmenin cezası 1000 Singapur doları.

Yere çöp atmak kanunen yasak ve cezası 300 Singapur Doları

Tuvaleti pis bırakmak ve asansöre çiş yapmak yasak. Bu yasak o kadar ciddiye alınıyor ki asansörlerde çişi algılayabilecek sistemler mevcut ve böyle bir şey tespit edildiğinde asansör kendini otomatik olarak kilitliyor ve bunu yapan kişinin polisler tarafından yakalanmasını sağlıyor.

Mesela evinin çevresinde çıplak yürümek bile yasak olarak düzenlenmiş

Singapur’da gıybet de yasak! Dedikodu yapan kolaylıkla şikayet edilebilir.

 Yalan söylemek-özellikle adalete-çok büyük suç ve cezası astronomik! 2019 yılından beri internette yalan haber yaymanın cezası 10 yıl hapis.

 Birisinin internetine izinsiz bağlanmanın cezası 10.000 Singapur doları veya 3 yıl hapis. 

Başkalarının huzur, mutluluğunu engelleyecek her şey yasak! Halka açık alanlarda küfürlü şarkılar söylemek de yasak! 

Müstehcen siteler, dergiler, filmler yasak.

Perdeler açık iken giyinmek ve çıplak görünmenin 3 aya kadar hapis veya 2000 Singapur doları cezası var.

 Singapur’da eşcinsellik de yasak; cezası 2 yıl hapis. Tecavüz, kara para aklama ve cinayetin cezası da idam!  

Geçtiğimiz günlerde Hasan Gocco yada resmi adı ile Hasan Kırmızı Glapsides sahilinde, "Pakistan uyruklular sahile giremez", "Siyahilerin girmesi yasaktır" yazmış.Bu yazıyada toplumun büyük bir kesimi destek vermiş.

Dün de  Yedidalga halk plajında 2 Pakistanlı  kızları taciz etmiş.İşletme sahibi elinde sopa ile arkalarından kovalamış.

Siyasi parti yetkilileri ise bunun ırkçılığa davetiye çıkardığından ve toplumda günden güne ırkçılığın arttığından bunun yasalarımıza ve insan haklarına uygun olmadığından bahsetmişler.

Belli ki toplum kontrolsüz artan nüfüsa ve artan suçlara ırkçılık ile karşılık veriyor.Eski ile karşılaştırıldığında neredeyse yok denecek sayıda suç işlenen bu ada da ne olduda suçlarda bu patlama oldu.Bunun sebeplerinin ne olduğunu anlamak için kahin olmaya gerek yok.Vekillerin görevide bu zaten.

Ben illede Singapur kadar katı olunsun demiyorum.Ama görünen o ki eğer toplumun yapısını bozacak hal ve hareketlere karşı caydırıcı yasalar çıkarılmaz ve gerekli cezalar verilmezse ırkçılık artacak , toplumsal vakalar ve trafikte ölümler de artacak, taciz artacak ekonomik kayıplar artacak  gıybet artacak  ve inanın don ile denize girenlerde artacak.