Tüm seçimler elbette şartları itibarıyla önemlidir ama 14 Mayıs seçimleri Türkiye tarihinde en önemli ve kritik seçimlerden birisi olarak tarihe geçecek…

Hemen şunu belirtelim;

Biz Türkiye’den çok da ha demokratik bir ülkeyiz…

En azından seçim öncesinde seçim yasakları diye bir şey var!

Siyasiler makam araçlarını bile kullanamaz, istihdam yapılmaz, açılışlara katılamaz…

Türkiye’de öyle değil…

Orada halen istihdam furyası yaşanıyor!

Son bir ay içinde on binlerce kişi devletin kurumlarına istihdam edildi…

Açılışların ardı arkası kesilmiyor!

Günce en beş tane açılış izliyoruz…

İktidar tüm devlet olanaklarını kullanıyor, muhalefet de buna sessiz kalıyor!

Bizde böyle şeyler olmaması bile sevindiricidir…

Kimse burada demokrasi ayaklar altına alınıyor filan demesin!

14 Mayıs seçimleri sadece Türkiye’de değil dünyada da gündemin tepesine oturdu…

Seçim öncesi ve sonrası neler olacağı tartışılıyor!

Ama bizde inanın ki çok daha önemli…

Gergin bir bekleyiş içindeyiz!

Kimin seçileceğinden daha ziyade bir süredir frenlenen dövizin ne olacağı merak ediliyor…

Hadi sıradan vatandaş bir yana iş insanlarının da merakı bu yönde!

İthalatın büyük bir bölümü Türkiye’den yapılıyor…

Günde üç defa da fiyatlar değişiyor!

Bir iş adamı diyor ki;

Türkiye’den mal alıyoruz ama faturalar döviz olduğu için banka kurlarından değil karaborsa kurlarından fiyat belirliyorlar…

Sistem böyle kurulmuş çünkü!

Şu sıralar iş insanları da sahipsiz durumda…

Aynen şu ifadeyi kullanıyorlar;

“Önümüzü arkamızı kapadık, 14 Mayıs’ı bekliyoruz…”

Ön ve arka meselesini tabi ki siz anladınız!

Meclis aritmetiğini değiştirmeyeceği için biz de karşıydık ancak devlet büyükleri öyle buyurmuş ki milletvekilliği ara seçimlerinin 25 Haziran’da yapılacak olması artık kesinleşti…

Gönül isterdi ki siyasi iradenin son halinin ortaya dökülmesi için erken bir genel seçim yapılsaydı!

Kudret Özersay’dan boşalan tek bir milletvekilliği koltuğu için seçim yapılacak ama en azından partilerin boyunun posunun belirlenmesi için önemlidir…

Çok kapsamlı bir anket çalışması gibi olacak!

Bu da siyasetteki iradenin ortaya çıkması için önemli bir fırsattır…

Adaylar da artık belirlenmeye başladığına göre 14 Mayıs seçimlerinden hemen sonra 25 Haziran seçimlerini ve tabi ki sonuçlarını bekleyeceğiz!

Eğer yeni vekil arkadaş iktidardan birisi olursa çok bir değişiklik olmaz…

Yok seçilen kişi hem de farkla muhalefetten birisi olursa bundan böyle kimse ülkede erken seçim filan yoktur diye ısrarlı konuşmalar yapmasın!

Türkiye’deki genel seçimlerin ardından bizde de erken seçim geleneğini bir yerlere not edin lütfen…

ANKARA KULİSLERİ…

Dünya Erdoğan’ın sağlık sorununu konuşuyor…

Türkiye 14 Mayıs’taki seçimlere hazırlanırken gündem dün gece katıldığı canlı TV yayınında rahatsızlanan ve midesini üşüttüğünü açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumu uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu…

Bugün tüm programlarını iptal ettiğini Twitter hesabı üzerinden duyuran Erdoğan’ın sağlık durumu ile ilgili yabancı medya kuruluşları da haberler yayınladı.

Fransa’nın resmi haber ajansı AFP, “Erdoğan midesini üşüttüğünü söyleyerek TV röportajını yarıda kesti” başlığını kullandı. Ajans, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü katıldığı canlı yayın röportajını yarıda kesti. Geri döndüğünde özür dileyerek midesini üşüttüğünü söyledi” ifadesiyle yaşananları okurlarına aktardı.

KILIÇDAROĞLU’NUN MESAJINA DİKKAT ÇEKTİLER

AFP’deki haberde, “Türkiye’nin 69 yaşındaki lideri bıçak sırtında giden genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken üç mitinge katılmıştı. Erdoğan, Ülke TV ve Kanal 7’nin ortak yayınına katılarak günü bitirecekti. Fakat televizyona çıkması 90 dakika geç oldu” denildi. Haberde, Erdoğan’ın bir süre sonra kamera karşısına çıktığı ve özür dilediği belirtildi.

AFP, “Yüzü yorgun gözüküyordu” ifadesine yer verdi. Fransız haber ajansı Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün geceki programdan sonra Erdoğan’a geçmiş olsun mesajı ilettiğini de hatırlattı.

BLOOMBERG: BEKLENMEDİK SAĞLIK SORUNU

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg de, “Erdopan’ın canlı röportajı kamera arkasında yaşanan rahatsızlık sebebiyle kesildi” başlığıyla yaşananları aktardı.

Bloomberg’deki haberde, “Türkiye’nin cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı akşamı canlı yayındayken beklenmedik bir sağlık sorunu yaşadı” denildi. Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarına devam etmek için mitinglere katıldığına dikkat çeken Bloomberg bugün Erdoğan’ın 3 mitine katılmayı planladığını da aktarmıştı. Fakat bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi Twitter hesabından bu ziyaretleri ertelediğini duyurdu.

Bloomberg, “Erdoğan, 2003’te iktidara geldiğinden beri geniş bir muhalefet bloğuyla karşı karşıya gelerek en zorlu seçim yarışıyla karşı karşıya” yorumunu yaparken, “Kameralar Erdoğan’ı göstermedi fakat soruyu soran kişiye odaklandı. Fakat mikrofonlar odada endişeli “eyvah eyvah” seslerini yakaladı” ifadesine yer verdi.

CANLI YAYINDA NE OLMUŞTU?

Önceki gece 22.00’de başlayacağı açıklanan yayın 23.30 başlarken, Erdoğan’ın canlı yayında gündemi değerlendirdiği sırada yayın kesilmişti.

O sırada soru soran Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, rejiye ‘reklam’ dedi ve ayağa kalkmaya çalıştı.

O anlarda ekrana ‘eyvah eyvah’ sesi yansıdı ve kameralar Erdoğan’ı göstermeden program birden kesilmişti.

Program yaklaşık 20 dakikalık aranın ardından yeniden başladı.

Erdoğan, rahatsızlanmasıyla ilgili “Her şeyden önce tabi üzerinize afiyet dün bugün yoğun kampanya çalışmaları vardı ve bu kampanya çalışmaları sebebiyle de midemi ciddi manada üşütmüşüm. Hatta bir ara programı iptal etsek yanlış anlaşılır mı diye de düşündüm. Dedim ki, artık söz verdik gideceğiz. Tabi bu yoğun mesai içinde bizler zaman zaman böylesi durumlarla karşılaşıyoruz. Sizlerden ve seyircilerimizden helallik diliyorum.” dedi.

Erdoğan yaklaşık 12 dakika daha yayında kaldıktan sonra program bitirildi.

Erdoğan, programın sonunda ise “Ekranları başında bizi izleyen tüm vatandaşlarımdan da affımı özellikle rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

MESAJ KUTUSU

Sayın Emrullah TURANLI, ikinci Sedat Peker diye ün yapan Muhammed Yakut önce isminizi verdi ardından da KKTC hikayenizin perde gerisini aralamaya hazırlanıyor. Dosyanın da bir hayli kalın olduğu konuşuluyor hadi bakalım artık bundan böyle hakkınızda hayırlısı!

Sayın Alişan ŞAN, yeni bilgisayar sisteminden sonra G.Mağusa gümrüğünde bütün işlerin kilitlendiği ve 10 günden önce de mal çıkarılmadığı yönünde yoğun şikayetler gelmeye başladı. Kaosu gidip yerinde görmeniz ve önlem almanız öneriliyor, haberiniz olsun istedik…

Sayın Erhan ARIKLI, yeni Ercan’ın açılışı eğer seçimlerden önce gerçekleşirse tamamen naylon bir açılış olarak tarihe geçecek. En doğrusu seçim sonrasını beklemektir zira Ercan patronu hakkında dudak uçuklatacak açıklamalar yapılacağı iddia edilmeye başlandı!

Sayın Mustafa ARABACIOĞLU, Milli Eğitim Bakanlığı görevinizden niçin istifa ettiğiniz konusunda bir açıklama yapsanız yer yerinden oynayacak ama nedense en dürüst politikacı olarak bilinen siz bile sinip kaldınız. Konuyla ilgili kitap bile yazabilirdiniz aslında değil mi?

Sayın Tufan ERHÜRMAN, bu ülkede erken bir genel seçim kararı tamamen sizin ara seçimlerde alacağınız oylarla çok büyük önem taşıyor. 25 Haziran’da adayınız çok büyük farkla kazanırsa ardından kesinlikle erken bir genel seçim gelecektir, hesabı kitabı ona göre yapın deriz…

Sayın Hasan ESENDAĞLI, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı olarak yabancılara arazi satışlarında aracı olan avukatlar konusu ilgi alanınıza girer mi bilemeyiz ama öyle çok iddialar ve isimler geliyor ki bu konuda bir dosya açmanız yerinde olacak gibi gözüküyor…

Sayın Mehmet HARMANCI, belediye faturalarının en az ikiye katlanacağı konusunda aylar önce uyarıda bulundunuz ama belli ki kimse bunları dikkate almamışa benziyor. Gerekçeleri halkın dilinde detaylı bir şekilde anlatırsanız eminiz ki en azından eleştiriler asgariye düşecektir…

Sayın Fırat ATASER, bölgenizde son günlerde köpek katliamları hayli yoğunlaşmaya başladı. Konuyla ilgili önlem alıp ağır cezalar uygulamanız konusunda mesajlarınız gelmeye başladı, şunlara haddini bildirin artık!

Sayın Doğan ÖZYİĞİT, pek kıymetli validenizin vefatını üzüntü ile öğrendik. Merhumeye tanrıdan rahmet size ve tüm aileye sabırlar dileriz. Allah geride kalanlara sağlıklı uzun ömürler nasip etsin inşallah.

Sayın Ali TUNÇTAŞLI, ara seçimlerinde aday olmak için partinize dilekçe verdiniz ancak kabul görmedi. Yine de seçim çalışmalarınızda sağduyulu olmanız ve kendi adayınıza çalışmanız hem sizin hem de partiniz için hayli önemli olacak…