Belki de en meşhur laflardan biridir ‘’ sağ gösterip sol vurdu’’ denir. Ve bu durum çok geniş bir yelpazede kullanılır. Aslında esas çıkışı savaş kurgularında uygulanan bir taktiktir. Ancak günlük yaşantılarımızda siyasi hokkabazlık olarakta kullanılmakta.
* * *
Bu ülkenin ezeli düşmanı yöneticilerin elinde yıllardır enerji sorunları yaşıyoruz, yeni olan bişey değil yani bu durum her zaman sıkıntılı, anlamsız boş verilmişliğin, vizyonsuzluğun ya da peşkeşin kurbanı olan bir konu bu. Pasta büyük çünkü kime neyi pay edecekler diye, kapişari bir hal içerisindeler.
* * *
Her daim bedelini de emekçi ödemiş, bu kendilerini üst akıl diyenler de bu pastadan parmak payı almak için, bastı geçti emeği. Gerçekten bu kadar çözümsüz bir durum mu peki? Bizim bu kadar büyüyerek, dağa dönen bu Elektirik sorunumuz, vizyonsuzlukla değil bile isteye bu hale getirildiği, bir çoğunuzun farkında olduğu bir mevzu zaten. Peki nereye doğru yürüyor bu plan?
* * *
Şimdi aklımıza ilk gelen özelleştirilerek; yine baronlara peşkeş çekmek diyebiliriz ve bunun olma ihtimalide hayli yüksek, önümüzde bir AKSA sorunu var, ve bu soruna bakarak bunu düşünmek zor değil. Yatırım yapılmayan Teknecik santralinde çalışan ve bize Elektirik sağlayan ne? full Oil’ le çalışan iki türbün ve dizel dev gibi motorlar.
* * *
Bu doğa felaketi makineler dünya da ileriyi planlayabilen yönetimlere sahip ülkeler, artık bir bir alt yapılarını hazırlayıp bu devri ya kapatı ya da kapatmak üzereler. Nükleer enerji santralleri de artık önümüzde ki süreçte bir bir kapatılacak. Çünkü doğa ana çığlık çığlığa, bedeninin yok olmak üzere olduğunu bize anlatıyor. Bizim dünden zihniyetli yöneticilerimiz bunu göremiyorlar.
* * *
Gelelim esas konumuza, biz özelleştirme derdi üstünde yoğunlaşırken, meğer arkada başka planların döndüğü bize sinyal edilmiş durumda. Bu gün sn Cumhurbaşkanı bir garip açıklama yaptı, ve dedi ki ‘’ kuzey sahillerinin kirli yüzü teknecik santrali’’ ve bomba bir sinyal verilmiş oldu, ne yani o sahili de mi peşkeş çektiniz?
* * *
Bu eğer ki böyle ise bitmeyen ganimet bitmiş, halkın hizmetine verilen alanları da bir bir, halkın elinden alıp patronlara peşkeş çekme devri başlamış oldu. Ve bu da artık sonun geldiğinin yüzümüze tokat gibi vurmasıdır. Enerji en temel ihtiyaçtır, tarih öncesi medeniyetler elzem yaşam kurgularında bile, insan enerjisini ya da hayvan enerjisini kullanmayı öğrenmek sorunda kalmıştı. Üstelik o kadar az nüfusla buna ihtiyaç duymuştu. Şimdi bu kadar büyük kitlelere enerji sağlamanın, ne kadar büyük bir paya yer açtığını anlamak zor değildir.
* * *
Bu sebeple kamunun elinden alıp halkı daha fazla köleleştirmek ve bu karları cebe indirmek isteyenler pek tabi çok olacaklar. Bu kadarının savaşını anlar ve karşısında fikirler üretebilmek için çabalarız. Ancak enerji sorunları yaratıp özelleştirmeye kapı açmak, o da yetmezmiş gibi o enerji kurumunun toprakları üstüne oyun oynamak çok büyük bel altı hareketidir.

Demek niyet buna dönmüştür….

Behiç Anibal…