Halkların sokaka inip hep bir ağızdan kötü gidişatın karşısında durarak, haykırdılar taleplerini. Üstelik ülkenin her yerinde, öfkelerini demokratik yollarla, bir arada kolkola, omuz omuza haykırdılar. Peki sayın bakanlar ne yaptılar? Boş binaları güvenlik kordonuna alıp, kendileri bir yerlerde kahvelerini içerek, uzaktan baktılar hiç bir şey hissetmeden halkların isyanına.
* * *
Biz söz vardı korku üzerine, ‘’ hiç bir korkuya benzemez, halkını satanın korkusu’’ diye, o denli güvenlik önlemi alınmıştı işte. Üstelik kendilerinin olmadığı boş binalara, yalnız unutuluyor o poliste, askerde bu halkındır. Ve bu halk haykırırken geçinemiyoruz diye, onlar içindi de ayni zamanda, o kolluk güçleri gökten zembille inmedi. Bu ülkenin analarının çocukları, eylemdeki halkın kardeşi, eşi, dostu. Bizi bize kırdırdılar hep, yalnız şunu söylemedende geçemeyecem, polis teşkilat mensuplarının da, durdukları pozisyonda yüzlerini halka değil, esas tehlikenin yönüne dönselerdi eğer, bu eylemin en önemli ve de belkide en çok ses getiren hareketi olurdu.
* * *
Tüm bu haklı haykırıştan sonra, sn bakanlarımız kurulunu toplamış ve kararlar üretmişler. Peki ağızlarından emekçiden yana tek bir cümle duydunuz mu? Hayır! patronlar şikayet etmesin diye, katkı paylarını artırıp çalışan başına 500tl yapmışlar. Vay vay helal size, sonra başladılar boş boş, işte komiteler şuna çalışır biz şunu söyleriz ve de bunu yaparız falan filan, bir tür açıklama olsun diye açıklamalar yapıldı.
* * *
Biz buna halk arasında, dağ fare doğurdu diyoruz. Ülke kaos içinde, emekçi ezim ezim, alım gücü erimiyor çünkü artık yok. Ve ayağa kalmış halkın karşısına geçip, 4 saatlik kurulda kahve muhabbeti sonundaki özet anlatılıyor. Ha bu arada önerileri bizden istiyorlarmış, peki yapalım yapmasına da siz ne iş yaparsınız pardon? Siz zaten bu sebeple halktan bu koltukları talep etmediniz mi? Ettiniz e o zaman, öneriyi de biz yapalım öyle mi? Yapalım peki okuyun o zaman.
* * *
Tüm iş dünyasının yalnızca %2 sini oluşturan ultra zenginlerden servet vergisi talep ediyoruz. Bunun oluşturulacak fonla da en basitinden bir fikirle, temel gıdayı ucuzlatınız. Bir diğer önerimiz, boşu boşuna bir servet ödediğimiz Aksanın hemen sözleşmesini fes edip, devlete devredilmesini sağlayın. Bir diğer önerimiz, kıb-pet’i hemen özelden geri alınız ve kar marjlarını bir kez daha düzenleyiniz. Her bir yönü ile kendini bunca yıldır geliştiren ve kendine yeten seviyeye gelen, üniversitelerin muafiyetlerini periyodik olarak geri çekiniz, ayni durum da ki hoteller, casinolar ve de özel marinalar içinde yapın.
* * *
Kamunun bir bir kaybedip özelleşen bir çok alanı geri kamuya kazandırın, çünkü genişleyen kamu en iyi hizmeti verir ve en yapıcı şekilde, Kooperatifleri canlandırın, ve yeni iş sahalarının açılıp denetlenmesini bu yolla sağlayın, belki de en önemlilerinden biri de özel sektörde sendikalaşmayı sağlayın, yalnızca bu bile kaçak vergiyi, üniversiteler aracığılı ile gelen, ölümlerle açığa çıkan kaçak işciliği ortadan kaldırır.
* * *
Evet alın size bir kaç küçük öneri, siz bunları yapabilecek cesarete sahipmisiniz? Sanmam ama öneri dediniz alın size zor günlerden geçerken, çıkış bileti gibi bir kaç küçük öneri.

Behiç Anibal…