Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 38 gün içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ikinci kez ziyaret etti, her iki ziyaretinde de Kıbrıs konusundaki iki devleti çözüm vizyonunu yeniden perçinledi.“Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerektiğini” bir kez daha ilan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 49. yıl dönümünde KKTC’yi ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ercan Havalimanı’nın yenilenen terminal binasının açılışını yaptı. Ercan’da ve20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen resmi geçit törende yaptığı konuşmalarda, BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığı KKTC’nin tanınması ve izolasyonların kaldırılması çağrısınıtekrarladı, Türk Devletler Teşkilatı’nda, KKTC’nin gözlemci üyeliğinin ardından yeni adımların da geleceğini duyurdu.

Ercan Havalimanı’ndaki konuşmasında KKTC’nin önüne yeni hedefler koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün açılışını yaptığımız yeni terminalin ve pistin uluslararası uçuşlar için kullanılacağı günler uzak değildir” dedi.

Tarih vurgusu

Resmi geçit törenindeki konuşmasında ağırlıklı olarak Kıbrıs tarihine, Kıbrıs Türklerinin yaşadığı acı ve vahşet dolu yıllara yaptığı vurgu öne çıktı,Türk milletinin zalimlere asla boyun eğmediğini hatırlattı.

Kıbrıs Türklerine her türlü zulmün uygulandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Burada, bu güzel topraklarda korkunç katliamlara şahitlik ettik” ettik dedi.Yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerin, KKTC çatısı altında, kendi bayrağının gölgesi altında güvenle yaşadığını, “Türkiye’nin sarsılmaz desteği ile Kıbrıs Türk halkının geleceğe daha bir umutla baktığını” vurguladı.

Rumların gerçeklerden kopuk siyasetinin varlığını sürdürdüğüne de dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Rum lider Nikos Hristodulidis’in Enosis ve EOKA terör örgütünün bayrakları altında poz verdiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz’da Lefkoşa’daki konuşmasında özetle şöyle dedi:

*Bütün çabamız Ada’ya 1974’te getirdiğimiz barışın kalıcı olmasını temin etmektir. Biz, adil ve yaşayabilir bir çözüm arzu ediyoruz.

*Ada’daki gerçekler apaçık ortadayken federal bir çözümün mümkün olmadığını artık herkesin anlaması gerekiyor.

*Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü tescil edilmedikçe yeni bir müzakere sürecine girişilmesi söz konusu değildir.

*Şartlar ne olursa olsun, Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız.

*Ada’nın kadim ve asli unsuru Kıbrıs Türklerinin ilanihaye dünyadan koparılması, yok sayılması mümkün değildir.

*BM kürsüsünden tüm dünyaya yaptığım tarihi çağrıyı tekrarlıyorum, gelin Ada’daki gerçeklere daha fazla sırtınızı dönmeyin ve KKTC'yi bir an evvel tanıyın.

*Anavatan Türkiye, Kıbrıs Türkünün varlığının, güvenliğinin, esenliğinin ve refahının daima güvencesi olacaktır.

*Kardeşlerim, şartlar ne olursa olsun Kıbrıs Türklerinin eşit egemenliğinin ve eşit uluslararası statüsünün teyit edilmesine yönelik gayretlerimizden geri durmayacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat depreminde Adıyaman’da kaybettiğimiz Şampiyon Melekleri de andı.