Doğanın en büyük güçlerinden biridir suyun güçü, damla damla iken birikir büyür, göl olur sonra büyür sığmaz bendine sonra ne varsa önünde, aça yırta geçer, bulur yolunu. Denizlerde hele ki okyanusların bam başkadır öfkesi, kaç binler mezarsız barınır onun bağrında, milyon tonluk gemileri, ceviz kabuğu gibi sallar sonra alır gider. Öyle güçlü, öyle akıl almaz kudretlidir, bir damla suyun bir araya geldiğinde, diğer damlalarla öfkesi.
* * *
Bu durdurulamaz gücün patlaması şartların eseridir, doğa ananın her bir faktörü, zorlarlar onu hayat alan ya da hayat veren suyu. Başlar kabarmaya, eğer ki tecrübeli bir denizci isen anlarsın ha patladı ha patlayacak o hallerini. Denizci hazırlanır, tüm imkanlarını seferber eder eğerki akıntıyı doğru ölçerse ala, kurtarır gemiyi ki bu fazladan beceri bir o kadar da geminin donanımı ile alakalı olur. Ancak her ikiside noksansa işete o vakit, Deniz alır alacağını ve durur öfkesi.
* * *
İşte halklarda böyledir, haklı bir dava etrafında birleşir, çoğalır devletin beceriksiz kaptanlarının başarısız manevraları, yetersizdir artık şartlar oluşur, devlet halkı zorlar halk birleşmeye devam eder büyür sığmaz bendine, sonra yıkar açar yolunu, buluşur denizler ve o öfke artık önü alınamaz olur. Donanımsız bir kaptanın tecrübesiz dümeni, ahşaptan geminin ganimetleri ile birlikte, halkın kabaran öfkesinin kurbanı olur ve deniz alacağını alınca durur.
* * *
Hissediyor musun kaptan? Kabarıyor deniz, halklar bir ağızdan yaşama haklarını istiyor. Sen bunu verebilecek kadar tecrübeli misin? Yoksa batıp gidecek ganimetçilerden misin? Halkı dinleyin, akıntının yönünü doğru okuyun, devleti devlet gibi donatın, haklara haklarını verebilecek donanıma ulaşın, yoksa bu halk sizi batırır. Yoksa tarihde ki niceleri gibi kara sayfala işlenmiş, beceriksiz kaptanlar listesine eklenirsiniz.
* * *
Yaşama hakı herkesindir, polisin, askerin, memurun, çöpçünün, şoförün, öğretmenin, sanatçının, inşaat işçisinin yani halklarındır. Bu haklar bu hakı sizden alacak. Er ya da geç, değişim kötü değildir tabi bu kimin hangi niyetle yaptığı önemlidir.

Behiç Anibal…