Dün tüm halk gelen elektrik faturaları ile neye uğradığının şaşkınlığı içinde, hane içinde bir birlerinin yüzüne bakıp, anlamsız kaygılı lakırtılar yapıyor. Kimisi soysal medyadan, kimisi komuşuyla, kimisi kahve muhabbetinde, bir çoğu meyhanede kadeh tokuştururken, saydırıyor ağza gelen tüm küfürleri.

* * *

Maaşta ki artış da, telefonlara gelen faturalarla ayni anda buhar oldu. Tam santralin bacasından çıkan ve tüm doğayı zehirleyen duman gibi, maaşta ki artış da işte öyle zehirledi hayalleri. Hep söyledik, yazdık anlattık maaşa zam yapmak bir seçenek olamaz, alım gücün düştükçe zam yapsan ne olur?

* * *

Bu kurum üstünden beslenen mideler doymak nedir bilmez, bir kör kuyu gibi onlar yiyor halk ödüyor, onlar bir daha yiyor halk yine ödüyor. Ancak bu kadar sızlanan halk yine gidip, ayni mideleri, ağzı açık bir biçimde oraya oturtuyor. Yani ne gelirse başa kendi elinizdendir, şikayet etmek hakkınızdır ancak kendinizi kime şikayet edeceksiniz?

* * *

Tüm bu kargaşanın orta yerinde, maaşa zam bu kadar eridi, asgari ücret zaten açlıkla eş devam ediyor. Patronlar emekçiye sövüp yoluna devam ediyor daha bir sürü çürümüşlükle boğuşurken KIB-TEK yönetim kurulu başkanı şöyle bir açıklama yapıyor ‘’ yapılacak zammı önceden duyurulmuş, ancak yüksek faturaların sebebi tüketimin artması’’ dedi.

* * *

Bakın haberlere gerçekten böyle söyledi, hava 40 derecenin üstünde, klima açmayın diyor yani, ama kendisi ensenizden ofiste klimaları neredeyse 10 saat çalıştırabiliyor. Tüketim derken kimin tüketiminden bahsediyor olabilir? Bu halkın tüketimi olamaz; insanlar neredeyse televizyon bile izlemiyor. Hımm o zaman bu aç midelilerin tüketiminden bahsediyor olmalı değil mi?

* * *

Bizzat kendilerinin de içinde olduğu bu yeme düzeni için bahsediyor olmalı, çünkü esnaf zor durumda, özel sektör çalışanı zor durumda, işçi zor durumda bu insanlar ekmeği de kessin mi? Bunun hakkında da bir açıklamanızı bekliyoruz.

* * *

Gerçekten aklım almıyor bu ada yarısının son 48 yıldır verdiği hayatta kalma mücadelesi takdire şayandır. Ancak ayakta alkışladığım başka bir husus vardır, bunca yıldır olan bitene rağmen yine hep ayni zihniyetlerin baş tacı yapılması. Yalnız ayakta alkışladığım köleleşmiş halk değil, onların tercihi ile omuzlarında taşıdıkları patronlar….

* * *

Behiç Anibal…