banner118

ANASTASİADİS İÇİN ZAMAN DARALIYOR...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in çok yakında hükümet içi dengeler ile müzakerelerin yeniden başlaması yolunu açacak bir ortak açıklama arasında seçim yapmak zorunda kalacağı haber verildi.

26 Ocak 2014 Pazar 12:43
344 Okunma
ANASTASİADİS İÇİN ZAMAN DARALIYOR...

Haravgi “Başkan İçin Zaman Daralıyor” başlıklı haberinde “Başkan Anastasiadis için yalanlar ve zaman daralıyor” ifadesini kullandı, özetle şöyle devam etti:

“Son 5 aydır ortak açıklama yapılması yönünde hareket etmesine, bir yandan da maksimalist talepleri tatmin etmek veya bazı hükümet ortaklarının veya kendisini etkileyen ve yönlendiren diğer güçlerin çözüm perspektifine olumsuz tavırlarını ‘hasır altı etmek’ istiyor görünüp koalisyon hükümetindeki dengeleri korumak istemesine karşın, önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde kesin karar vermek zorunda kalacak.

“ORTAK AÇIKLAMADA MUTABAKAT ÇÖZÜMÜN YARISIDIR İZLENİMİ YARATILMASI YANLIŞTI”

Başkanlık Köşkü’nden çevreler gazetemize bugüne kadar yaratılan, ‘ortak açıklamada mutabakatın neredeyse çözümün yarısı olduğu!’ izlenimi yaratılmasının yanlış olduğunu itiraf etti. Bu, Kıbrıs Rum tarafının 18 Aralık’taki önerisiyle oldu ve iktidardakiler, bu içeriğe sahip bir ortak açıklama ile çözüm yolunun yarısının aşılacağını söylediler. Ancak aynı zamanda Başkan’a yakın kaynaklar, işgal bölgelerindeki liderlik değişmeden Kıbrıs sorununda özlü hiçbir şey olamayacağına inanıyor.

Ulusal Konsey içerisindeki üçüncü bir ekol ise, Güvenlik Konseyi’nin teşviki ve BM Genel Sekreteri’nin Anastasiadis’in mektubuna cevap niteliğindeki mektubunun her iki tarafa da ortak açıklamada mutabakata varma çabasına devam etmek için bir şans daha verdiği görüşünde.

Güvenilir bir kaynağın gazetemize söylediğine göre bu çabaya AngloAmerikanların ‘trafik polisi’ olarak katılmaları da tesadüf değil. İki ülkenin büyükelçileri (iki taraf arasında) mekik dokuyarak tarafların karşılıklı önerilerini reddetmelerinden sonra ortaya çıkan çıkmazdan kurtarmaya çalışıyor. Ancak Amerikan Büyükelçi’nin Ankara’dan getirdiği son mesaj bu istikamete yardımcı olmuyor çünkü Ankara, Eroğlu’nu tek egemenliği kabule ikna etmek karşılığında 1960 dengelerinin korunmasını istiyor.

Hükümet sözcüsü dün ‘her zaman istişareler, tartışmalar olur. Bu istişarelerin pratik sonucunu görmeyi bekliyoruz. Beklemedeyiz’ diyerek devam etmekte olan perde gerisi istişareleri doğruladı.

Başkan Anastasiadis bu aşamada  ‘arabuluculuğu’ doğrudan yönetiyor bu da zamanın daraldığını ve çok yakında, çıkmazı kıracak veya kırmayacak bir ortak açıklama metninin içeriğiyle ilgili pozisyon almak zorunda kalacak.”

“ANASTASİADİS GEVŞEK FEDERASYON YANLISI, ÖNÜNE KOYDUĞU HİÇBİR HEDEFİ BAŞARAMADI”

Simerini “Nikos Anastasiadis ‘Vizyonunu’ Hiçbir Zaman Gizlemedi... Gevşek Federasyon Yanlısı” başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı’nın federal hükümetin yetkilerini iki oluşturucu devlete vererek gevşek, iki bölgeli, iki toplumlu federasyondan yana olduğunu hiçbir zaman gizlemediğini, Rum Ulusal Konseyi’ne sunduğu önerilerde de yaptığı açıklamalarda da gevşek federasyon çözümünden yana olduğunu ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete Anastasiadis’in, önüne koyduğu bütün hedeflerinde başarısız olduğunu, AB ve Türkiye’yi müdahil edemediğini, uluslararası unsurun hiçbir müdahiliyeti olmadan ‘Kıbrıs aidiyetli’ diyaloğa geri dönüldüğünü kaydettiği haberinde şu ifadelere de yer verdi:

“ULUSLARARASI UNSUR ANLAŞILIRSA KONFEDERASYONU BİLE KABUL EDECEK”

“Uluslararası unsur, iki taraf ne üzerinde anlaşırsa onu, hatta konfederasyonu bile kabul edecek. Rusya bile ezeli Kıbrıs dostu tezlerini değiştirmiş görünüyor. Konfederasyon üzerinde anlaşmaya varılsa bile buna itiraz etmeyecek. 

İngiltere taraflardan hiçbirine baskı yapmayacağını açıkça ortaya koyuyor.  Avrupa Birliği,  iki taraf her ne üzerinde anlaşırsa anlaşsın Avrupa müktesebatına katmaya hazır olduğunu söylüyor. Başkan Anastasiadis’in istediği gibi, diyaloğa aktif katılmak niyeti göstermiyor. 

Anastasiadis’in önüne koyduğu bütün hedeflerde başarısız olduğu artık apaçık ortadadır. Ortak açıklama yok. Avrupa Birliği’nin müdahiliyeti görünmüyor. Türkiye’ye baskı uygulanmıyor. Ve Türkiye’nin, Türk tarafının sunduğu önerilerin mesulü olacağı şekilde müdahiliyeti de seçim öncesi rüyasıdır. Diyalog da, Kıbrıs aidiyetinde kaldı, uluslararası unsur ‘çözüm sizin elinizde, ne anlaşmaya varırsanız varın, kabulümüz. Konfederasyona dahi razıyız’ diyor.”

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 26.01.2014 12:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.