2018 Nisan’da Kıb-Tek’in Yakıt Depolarında 30 bin ton yakıtla 4’lü hükümet tarafından devralınan Kıb-Tek üç ay içerisinde tüm stokları tüketip “mali yetersizlikten dolayı” değil stok yapmak sadece aylık ihtiyacını bile karşılayamayacak duruma gelmiştir.

Bu günlerde yaşanan “stokların son damlasına gelindiği zaman yeni yakıtın gelmesi” defalarca yaşanmış ve son 4000 ton yakıt yani dört günlük ihtiyaç kaldığı zaman yakıt gelebilmiştir. Sebebi tedarikçi hatası değil Kıb-Tek’in ihale kurallarına göre “Peşin” ödemesi gerektiği içindir. Ödeme gemi Teknecik’e bağlanmadan yapılması gerektiği için devamlı tedarikçi ile Kıb-Tek yönetimi arasında “ödeme yapılsın ona göre gemiyi yanaştıralım” diyalogu her ay yaşanmakta idi.

Fakat dönemin Ekonomi ve Enerji bakanı ise “döviz veya petrol düştü neden indirim yok” diye sorulduğunda “Biz yakıtı toplu alıyoruz stokta pahalı yakıt var” deyip halkı yanıltıp indirimden kaçınmıştır. İşte bu yüzden “Yakıt stoku ve Mali yapı” konusunda Ekonomi bakanlığı ve Kıb-Tek doğruları halktan gizlemişlerdir.

Tabii burada sorulması gereken yapılan %52 ve 3’lü tarife içine gizlenen %25 ile toplam %77 zam’a rağmen 4’lü koalisyon döneminde müsteşar maaşı ile usulsuz mali koordinatör olarak görevlendirilen Hasan Başoğlu da Kıb-Tek i düzeltemeyip çareyi borçlanmada bulmuş ve Elektrik Kurumunu içinden çıkılmaz bir borç yükü altına sokmuştur. 2018 başlarında aylık tahsilat %98 yani 80 milyon TL iken halen 120 milyon TL yi geçememiştir halbuki %77 zam ile 140 milyon TL civarında olmalı idi.

Kıb-Tek’in bu mali yapısı 15 ay içinde halktan gizlenmiş hatta mali yapı üzerine resmi olarak “meclis kürsüsünden” sorulan sorulara bile “isteyen gelsin kurumda bilgi verelim” denmiş ve gerçek veriler gizlenmiştir. Meclis kürsüsünden “mali Yapı” hakkında bilgi verilmeyen sayın Hasan Taçoy ve sayın Olgun Amcaoğlu gidip kendilerine verilen kısıtlı bilgilerle yetinmek zorunda kalmışlardı.

Dönem değişip bu iki sayın milletvekillerinden birisi Ekonomi ve Enerji diğeri Maliye bakanı olunca çok merak konusudur “gerçek bilgilere” ulaşabildiler mi? yoksa ulaştıkları halde koalisyon ortağı iki parti arasındaki gizli protokol gereği “4’lü koalisyon dönemi soruşturulmuyor.

Muhalefet döneminde UBP her Pazartesi ve Salı günleri Kıb-Tek konulu konuşmalar yapıp dönemin hükümetini eleştirip şimdi her türlü bilgiye ulaşabilirlerken hiç açıklama yapılmaması akla şunu getir ya ” Eleştiriler haksızdı” yada “hükümet ortağımızı rahatsız etmeme sözü verdik” yani “dün dündür bugün bugündür” öyle mi sayın Bakanlar.

Sayın Erdal Onurhan bir açıklama ile halkı bilgilendirmiş fakat sözleşme gereğini yerine getirmeyip tüm ülkeyi “Elektriksiz kalmakla” karşı karşıya getiren “tedarikçi firmaya” ne yaptırım uygulayacağını açıklamamıştır, yoksa gerçek “tedarikçi firma hatası değil de ödeme sıkıntısı mı?” acaba…