banner118

SANER: ADRESE TESLİM YASA YAPIYORLAR

Belediyeler Yasası bir kaç belediye için yapıldı!

27 Şubat 2014 Perşembe 18:49
542 Okunma
SANER: ADRESE TESLİM YASA YAPIYORLAR
 UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner  belediyelerle ilgili konuşmasına, hükümetin icraatlarını eleştirerek başladı. Saner, hükümet edenlerin, yapacağız dediği hiçbir şeyi yapmadığını; yapmayacağı söylediği her şeye de imza attıklarını söyledi.

Saner, belediye başkanlarının, belediye meclisi toplantılarında nisaptan sağlanmasına ilişkin yasal düzenlemeyi desteklediklerini ancak yasanın içeriğinin, belediye meclis üyelerini paspas haline getirdiğini iddia etti.

Hamza Ersan Saner, belediyelerde yaşanan sorunlara böyle palyatif çözümler üretmek yerine, UBP’nin sunduğu öneri de kullanılarak bütünlüklü bir belediye yasasının bir an önce yapılması gerektiğini savundu.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da konuşmasında, belediyeler yasasıyla ilgili çalışmanın bitmek üzere olduğunu ve kısa sürede meclise geleceğini söyledi.

Uluçay, belediyelerin ve belediye meclislerinin daha etkin nasıl çalışacağının bu yasanın tartışılması sırasında hep birlikte çalışılarak belirleneceğini belirtti.

Belediyeler yasasında temel amacın belediyelerin daha etkin bir yönetim sunması olduğunu kaydeden Uluçay, belediyelerde yaşanan sorunların mali ve yönetimsel gibi birkaç boyutu bulunduğunu söyledi.

Uluçay, yasa değişikliğinin ne Mehmetçik Belediyesi, ne de Girne Belediyesi ile ilgili olmadığını belirterek, vatandaşa tam hizmet sunmak adına iktidar muhalefet ayırım yapmaksızın belediyelere olanak sunmaya çalıştıklarını kaydetti.

Teberrüken Uluçay, altın sahilin korunmasına yönelik çalışmalara değinerek, bir takım kararlar ürettiklerini söyledi. Oradaki yapılarla ilgili olarak Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın bir dönüşüm öngören bazı kararları bulunduğunu kaydeden Uluçay, her iki bakanlığın çalışmaları arasında paralellik kurma adına girişimlerde bulunduklarını belirtti.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu da hükümet icraatlarıyla ilgili konuşmasında, meclisin, 50 milletvekilinden sadece 8-10 milletvekiliyle oturum yapmasının, meclisin iyi olmayan katılım karnesinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Sucuoğlu, Eurobarometre sonuçlarını hatırlatarak, Kıbrıs Türklerinin yüzde 80’nin ekonomik olarak kötü durumda olduğuna ilişkin sonucun düşündürücü olduğunu belirtti.

Sağlık sorunlarına ve sağlık çalıştayı sonuçlarına da değinen Sucuoğlu, çalıştayda tartışılarak belirlenen sağlığın iyileştirilmesine yönelik kararların hiçbirinin hayata geçirilemeyeceğini ve 2015’e erteleneceğini savundu.

Sucuoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın görevden alınmasını eleştirerek, müşavirliği kaldıracağız diyerek iş başı yapan hükümetin kısa sürede müşavir sayısını 70’e çıkardığını ileri sürdü. Bütün kararların başbakan ve bakanlar tarafından değil CTP MYK’sı tarafından alındığını savunan Sucuoğlu, bundan sonra bakanlara yönelik eleştirilerde bulunmayacağını söyledi.

Gıda güvenliği konusunda gereken tedbirlerin alınması gerektiğini savunan Sucuoğlu, özellikle üretim yapılan arazilere barkod uygulaması getiren Türkiye’deki uygulamaların örnek alınabileceğini belirtti.

Faiz Sucuoğlu, geçicilerin istihdamına yönelik uygulamaları da eleştirerek, bu gençlerin işsiz kalmasında CTP kadar DP-UG’nin de sorumlu olduğunu savundu. Gençlerin birer günah keçisi haline dönüştüğünü iddia eden Sucuoğlu, bu konuda tamamıyla bir çifte standart uygulandığını ileri sürdü.

ULUÇAY

İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay da eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, bu konuları bundan sonra gündeme getirmeyecek şekilde devlette istihdam etmenin esas hedef olması gerektiğini söyledi.

Uluçay, ülkede insanların istismar edilmeyeceği bir sistem oluşturmak gerektiğini belirtti. Esas yoğunlaşılması gerekenin, bundan sonra ne yapılacağı olduğunu kaydeden Uluçay, yıllardır üzerinde çalışılan kamu reformuyla ilgili yasal düzenlemelerin meclise getirildiğini belirtti.

Teberrüken Uluçay, ülkede olması gerekenler konusunda çok geç kalındığını ve herkesin bunda sorumluluğu bulunduğunu söyledi. Uluçay, CTP-DP UG hükümetinin geç de olsa birtakım icraatlarda bulunduğunu ve bu yöndeki çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.

TÖRE

DP-UG Milletvekili Zorlu Töre de, Ortadoğu, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs üzerindeki emperyalist ve sömürgeci yaklaşımlar konulu gündem dışı konuşmasında, geçici istihdam sorununa değinerek, iş güvencesinin önemine vurgu yaptı. 

Ülkede yaşanan ciddi ekonomik sıkıntılardan dolayı 366 geçici gence haksızlık yapıldığını savunan Töre, iktidar partisi milletvekilidir diye bu haksızlığa seyirci kalamayacağını söyledi.

Töre, Kıbrıs konusunda da büyük oyunlar oynandığını ileri sürerek, nasıl bir çözümden söz edildiğinden bahsedilmediğini iddia etti. Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile CTP Milletvekili Soyer’in toprak ve harita ile ilgili söylemlerini eleştiren Töre, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğün sulandırılamayacağını belirtti.

Zorlu Töre, her müzakere sürecinde Güzelyurt’un verilmesi tartışmalarının başlatılmasının da doğru olmadığını söyledi. Töre, Rumların nihai hedefinin Girne olduğunu unutmamak gerektiğini kaydetti.

Emperyalist güçlerin adadaki petrol ve doğalgazın varlığı nedeniyle harekete geçtiğini ifade eden Töre, bu ülkelerin Kıbrıslı Türkleri ya da Rumları değil, kendi ülkelerinin refahını düşündüğünü söyledi.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da ekonomik gelişmelerle ilgili konuşmasında, ekonomik programa işaret ederek, “Bu program şu anda yalpalamaktadır” dedi.

Elektrik Kurumu için 27 milyon TL borçlanmaya gidildiğini söyleyen Tatar, “Limitler doldu” ifadesine yer verdi, UBP hükümeti döneminde ekonomiyle ilgili uygulamaları anımsattı.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna değinen Tatar, “Kıbrıs Türk halkının çözümden başka şansı yoktur şekilde gündem yaratılıyor. Biz ne alacağız ne vereceğiz bunun muhasebesini yapmamız gerekiyor” dedi.

Çözüm karşıtı olmadıklarını vurgulayan Tatar, “KKTC’nin değerini bilelim, KKTC yoksa biz de yokuz” ifadesine yer verdi.

Gündemin 366 kişinin işten durdurulmasıyla saptırıldığını ifade eden Tatar, hükümetin “bir yerlerden” talimat aldığını savundu. 

Gündem dışı konuşmaların ardından Ulusal Birlik Partisi (UBP) Girne Milletvekili İzlem Gürçağ'ın sunmuş olduğu Kalecik’teki Denize Sızan Fuel-Oil'in Temizlenmesi İçin Alınan Tedbirler ve Kirliliğin Ne Ölçüde Temizlendiği Hakkında yazılı sorusu ve Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın yanıtı okundu.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi 3 Mart Pazartesi yapılacak.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 27.02.2014 18:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.