banner118

“KIBRISLI TÜRKLER SÜRECE DAHİL EDİLMELİ”

Kıbrıslıların Sesi Formu’nun önerileri; “Ortak Deklarasyon ve çözümün engelleri”, “Avrupa Parlamentosu seçimleri” ve “Kıbrıs için işbirliği” konularını içeren üç başlık altında toplandı.

17 Şubat 2014 Pazartesi 11:41
272 Okunma
“KIBRISLI TÜRKLER SÜRECE DAHİL EDİLMELİ”
İki toplumlu, Kıbrıslıların Sesi Forumu, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda taraflar arasında mutabık kalınan Ortak Deklarasyona destek verdiklerini açıkladı.

Kıbrıslıların Sesi Forumu, Kıbrıs sorunundaki son durumu irdeleyerek, bazı önerilerde bulundu.

Forum tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kıbrıs sorunundaki mevcut durumu irdeledikleri ve bu süreçte temel olarak siyasi zeminde ve sivil toplum düzeyinde acilen hareket edilmesi gerektiğine inandıkları kaydedildi.

Kıbrıslıların Sesi Formu’nun önerileri; “Ortak Deklarasyon ve çözümün engelleri”, “Avrupa Parlamentosu seçimleri” ve “Kıbrıs için işbirliği” konularını içeren üç başlık altında toplandı.

Yaklaşmakta olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine de değinilen açıklamada, Kıbrıs’taki tarafların, seçimleri, Kıbrıslı Türklerin sürece dahil edilmesinin önemini vurgulamak için bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiği belirtildi.

“YENİ BİR BAKIŞ AÇISI”

Açıklamada, Kıbrıslıların Sesi Formu’nun, Birleşmiş Milletler’in iyi niyet görevi ve uluslararası toplumun çabaları ile Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda taraflar arasında mutabık kalınan Ortak Deklarasyona, destek verdiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Ortak Deklarasyon ’un içeriği temelinde, BM Güvenlik Konseyi kararları, 1977 ve 1979 Üst Düzey Antlaşmalar, BM kapsamlı çözüm planı, Yeni Federal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yapısı, iki oluşturucu devlet anlayışı ve 2008 yılında varılan antlaşma çerçevesinde uzlaşı sağlanması için toplumların hazırlanması, ve sürece destek vermesi uğraşımızda her iki toplumdan vatandaşların bize katılmasının çok büyük bir öneme sahip olduğuna inanmaktayız.”

“Yeni süreçte görüşme birimlerinin liderliklerinin, Kıbrıs sorununa alışılmışın dışında ve yeni bir bakış açısından bakmaları gerektiğini” söyleyen Forum, bunun, sadece problemler ve uyuşmazlıklar üzerinde odaklanma yerine, her iki tarafın uzlaşarak sorun çözücü bir yaklaşımla çözümün kendisi üzerinde yoğunlaşmaları ile mümkün olacağını kaydetti. Açıklamada, ortak bir devlet oluşturma çabasında her iki tarafın da karşılıklı olarak diğer tarafın önem verdiği siyasi ve ekonomik beklentileri tatmin ederek güven oluşturması gerektiği vurgulandı.

“KIBRISLI TÜRKLER SÜRECE DAHİL EDİLMELİ”

Açıklamada, Kıbrıs’taki tarafların, yaklaşmakta olan Avrupa Parlamentosu seçimlerini, Kıbrıslı Türklerin sürece dahil edilmesinin önemini vurgulamak için bir fırsat olarak değerlendirmesi gerektiği belirtildi.

Kıbrıslıların Sesi Formu’nun açıklamasında şöyle denildi¨

“Siyasi partiler ve gruplar, iki Kıbrıslı Türk’ün Avrupa Parlamentosu’na seçilmesi için, Avrupa Birliği dışında kalmaktan kaynaklanan izole edilmişliği vurgulayarak ve Avrupa ailesi içinde aktif katılımcılık için sorumluluklarını işaret ederek, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan vatandaşların motive edilmesi için çaba harcamalıdır. Ülkemizde halen devam etmekte olan normal dışılıkla mücadele ederken Kıbrıslıların Sesi inanmaktadır ki, Avrupa Parlamentosu seçimleri Avrupa Müktesebatının geçerli olduğu Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin kontrolü altındaki coğrafyada yapılabilir (protokol 10, md. 2). Avrupa Parlamentosu seçimleri maksadı bakımından, ülke seçmen listeleri birden fazla listeye ayrılması mümkündür ve bu kural Belçika, Fransa, İrlanda ve İngiltere’de uygulanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti da seçim listelerini Yunanca konuşan seçmenler ve Türkçe konuşan seçmenler şeklinde ikiye ayırmalıdır. Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıslı Türk temsilcilerin bulunması, Kıbrıs sorununa çok kültürlü bir yapıda bulunacak bir çözümün Avrupa Birliği güvenlik şemsiyesi altında kucaklanacağına dair Avrupa toplumlarının taahhüdünü vurgulayacaktır”

“İŞBİRLİĞİ YAPILMALI”

Açıklamada, toplumların, siyasilerin siyaset kültürünü değiştirmesini, Kıbrıslıların yararına bir yaklaşım sergilemesini ve sorunları büyük oranda ve herkesin yararına olacak şekilde çözmek üzere işbirliği yaparak tarafların birlikte çalışmasını talep ettiği kaydedildi.

Kıbrıslıların Sesi, nüfusun büyük kısmını temsil eden temel siyasi güçlerin işbirliği yapmasını, yeni çabalar neticesinde ortaya çıkacak müzakere edilmiş bir çözümün kabul görmesi için gayret sarf etmesini istedi. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 17.02.2014 11:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.