banner118

“KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI” GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhuriyet Meclisi, İdari ve Sosyal İşler Komitesi, gündeminde bulunan “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”nı görüştü.

19 Şubat 2014 Çarşamba 18:48
431 Okunma
 “KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI” GÖRÜŞÜLDÜ
Cumhuriyet Meclisi, İdari ve Sosyal İşler Komitesi, gündeminde bulunan “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı”nı görüştü.

“Temelde, siyasi takdire dayalı üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılacağı, çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde değerlendirileceği yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesi” amacıyla hazırlanan yasa tasarısını görüşen komite, bugün, saat 10.00’da DP-UG Milletvekili Dr. Özdemir Berova başkanlığında toplandı.

“Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı” ile ilgili çalışmalarını bir sonraki toplantıda ele almaya devam edecek İdari ve Sosyal İşler Komitesi toplantısına, DP-UG Milletvekili Komite Başkanı Dr. Özdemir Berova, UBP Milletvekili Komite Başkan Vekili Dursun Oğuz, CTP-BG Milletvekili Doğuş Derya, DP-UG Milletvekili Menteş Gündüz ve CTP-BG Milletvekili Erkut Şahali katıldı.

TASARININ GEREKÇESİ

Meclis’ten verilen bilgiye göre, “Kamu Görevlileri Yasa Tasarısının” genel gerekçesi şöyle:

“30 yıla yakın bir süredir yürürlükte olan ve uğradığı değişikliklerle ana felsefesinden oldukça uzaklaşan mevcut 7/1979 Sayılı Kamu Görevlileri Yasası, ne yazık ki, doğru kamu politikalarının oluşturulmasında ve halka hizmet sunumunun geliştirilmesinde kamu yönetiminin ihtiyaç duyduğu dinamizmi ve etkinliği sunamaz hale gelmiştir.

Üçlü kararname ile gerçekleştirilen siyasi atamaların sayısının birçok ülke örneğinin üzerinde olması kamu yönetimini oldukça siyasileştirirken, neredeyse kadrolu personel sayısına eşitlenen geçici personel ve işçi istihdamları, liyakate dayalı yönetimi tamamen ortadan kaldırmıştır.

Karmaşık hizmet sınıfları, kişiye özel oluşturulan kadrolar ve kurumlara hiçbir söz hakkı verilmeden Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle düzenlenen sınavlar ise kamu görevine atanma ve yükselmelerdeki bilgi ölçme ve değerlendirmeyi büyük ölçüde etkisizleştirmekle kalmamış, personelin doğru yönetilmesini de güçleştirmiştir.

Bunlar ve bunlara benzer diğer nedenlerden dolayıdır ki, yeni Kamu Görevlileri Yasası Tasarısı, temelde, siyasi takdire dayalı üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılacağı (depolitizasyon); çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği (liyakat); insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde değerlendirileceği yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Kamu yönetimi üzerindeki siyasi etkinin azaltılması, insan kaynaklarının yönetiminde liyakat anlayışının temel alınması ve kaynakların etkin kullanılması, kamunun hesap verebilirliğini ve verimliliğini artırmakla kalmayacak, kamu hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizliği de önemli ölçüde ortadan kaldıracaktır.”

TASARININ İÇERİĞİ

Meclis’ten yapılan açıklamada, yeni yasa tasarısı kapsamında getirilmesi planlanan değişiklikler ve içeriği şöyle:

“İstihdam şekillerinin yeniden düzenlenmesi ve geçici memur istihdam imkanının ortadan kaldırılması;

Üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılması, yöneticilik katmanlarının basitleştirilmesi ve tüm yöneticilik kadrolarına atanmaların liyakate dayandırılması;

Danışman pozisyonlarının oluşturulması;

Kamu görevine ilk atanma ve terfilerde ilgili kurumların temsilcilerine söz hakkı sağlayacak sınav kurullarının oluşturulması;

Terfi ve kademe ilerlemesinde kıdem yerine liyakati öne çıkaran düzenlemelerin getirilmesi;

Performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilmesi ve performans değerlendirme sonuçlarının ödül-ceza ile ilişkilendirilmesi;

Disiplin işlemi başlatma ve sonlandırma süreçlerinin etkinleştirilmesi;

İntibakların kazanılmış haklara halel getirmeden yapılmasının geçici maddelerle düzenlenmesi.”

Açıklamada, katılımcı bir yaklaşımla tüm kesimlerin sürece dahil edilerek hazırlanan ve kamuda yetkili tüm sendikaların görüş ve önerileri alındıktan sonra son şekli verilen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısının 153 maddeden ve 13 geçici maddeden oluştuğu kaydedildi. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 19.02.2014 18:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.