banner118

Dürüst: “Hükümet narenciye sektöründe sınıfta kaldı”

UBP Güzelyurt milletvekili ve İlçe Başkanı Kemal Dürüst, Güzelyurt UBP ilçe binasında narenciye üreticileri ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Dürüst, narenciyede yaşanan sorunlara hükümetin duyarsız kaldığını söyledi ve hükümeti narenciye konusunda samimi davranmaya çağırdı.

19 Şubat 2014 Çarşamba 12:32
661 Okunma
Dürüst: “Hükümet narenciye sektöründe sınıfta kaldı”
UBP Güzelyurt İlçe Binasında yer alan toplantıya Güzelyurtlu üreticiler, UBP Güzelyurt milletvekili Dr. Ali Pilli ve bölge halkı katıldı. Katılımın oldukça yüksek olduğu toplantıda konuşan UBP Güzelyurt milletvekili ve İlçe Başkanı Kemal Dürüst hükümeti narenciye konusunda acil önlem almaya davet etti.

Dürüst; “ ekonomik yapısı açısından son derece önemli bir sektör olan narenciye sektörü büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Her türlü olumsuzluğa rağmen yıllardan beri ihracatta birinci sırada yer alan narenciye sektörü hükümetler tarafından gerekli ilgiyi ve önemi görmemektedir”dedi.

“Tarım denildiği zaman ihracatta 1. Sırada olan narenciye akla gelmektedir. Narenciye üretimi çok zor koşullarda yapılabilmekte ama buna karşın hükümet edenler üreticimizin alın terinin karşılığını asla vermemektedirler. Narenciye üreticisi akaryakıt zamları, elektrik zamları ve döviz artışından dolayı suni gübreye yapılan zamlar karşısında bir o kadar daha zora girmiştir. Narenciye üreticimizin psikolojık yapısı olumsuz etkilenmektedir.Narenciye sektoründeki bütün kesimler en üst düzeyde huzursuzdurlar.Bugün hala daha şubat ayının sonuna gelinmiş olunmasına rağmen yeterli hasat yapılamamış işler ağır aksak devam etmekte ve üretici ürününü satıp satamayacağını bile bilmemektedir.Her yıl ocak ayı başında iş başı yapan kamyoncu şu anda hala daha iş başı yapamamıştır.Yurt dışından işçisini getiren kontraktörler ciddi anlamda zarara uğramıştır. Peki, hal böyle iken hükümet ne yapmaktadır? Diyen UBP Güzelyurt milletvekili ve İlçe Başkanı Kemal Dürüst hükümeti göreve davet etti.

Başkan Dürüst; “Hükümet hala daha 2012 yılına ait doğrudan gelir desteğini üreticiye ödeyememiştir. Bu rakam yaklaşık olarak 3.5 milyon Tldir. Hükümet üreticiye doğrudan gelir desteği ödemesini ne zaman yapacaktır?Zamlanan elektrik sayesinde sulama koşulları çok zorlaşmıştır.Yılın kurak gitmesinden de dolayı su motorları neredeyse hiç durmamıştır..Zamlanan elektrik,akaryakıt,suni gübre fiyatlarıyla her türlü zorluğa rağmen üretim yapmaya çalışan üreticiye hükümet edenler destek değil ,köstek olmaktadır.Hala daha mazot desteğinin ¼ ünü dahi üreticiye ödemekten aciz olan bir hükümetle karşı karşıyayız.Bütün bunlar karşısında CTP –DP hükümeti ne yapmaktadır? Hükümet üreticiyi üretimden soğutmak mı istemektedir? Hükümet üreticiyi üretimden soğutarak toprağından koparmayı mı hedeflemektedir?

Cypruvexin konsantre bölümünün kapasite olarak günlük 24 saat kesintisiz çalışması karşısında bile yetersiz kalacağını hükümet bilmiyor mu?Haziran ayına sarkacak olan hasat döneminde Akdeniz sineği vurgunu diye nitelendirilen tehlike ile karşı karşıya kalınacağı görülemiyor mu?Halk dilinde fuşşa diye nitelendirilen kabuk kırılması neticesinde ürünün hasat edilemiyeceği tehlikesi hala daha fark edilmemiş midir?Eğer bütün bu olumsuzlukları hükümet göremiyorsa veya önlem almaktan aciz ise derhal istifa etmelidir.Yok eğer bütün bunları hükümet edenler biliyor ve buna rağmen duyarsız davranıyorsa o zaman Güzelyurt üreticisine,esnafına, kamyoncusuna kontraktörüne ve dolayısıyle Güzelyurt ,Lefke halkına karşı hükümet edenler sorumluluğunu yerine getirmiyor demektir” dedi.


UBP Güzelyurt milletvekili ve İlçe Başkanı Kemal Dürüst şöyle devam etti;
“Hükümeti göreve çağırıyoruz.”
“Hükümete çağrımız üreticinin sesini duymasıdırHükümete çağrımız Güzelyurttaki üreten insanlara ilgi göstermesidir.Hükümete çağrımız bankalara borçlanarak zorluklar içerisinde üretim yapan narenciye üreticisinin ürününü nasıl satacağına çare üretmesidir.
Hükümete çağrımız Cypruvex in hareketlenmesi pazar bulma noktasında aktif olmasıdır.Hükümete çağrımız ihracatçılarla sorunlarını çözmesi ve sektörün önünü açmasıdır.Hükümet bu konuda hiçbir şey yapmamaktadır. Narenciye sektörünü kaderiyle başbaşa bırakmıştır.
Oysa ki CTP-DP Hükümeti bilmelidir ki üreten toplumlar tüm dünyada desteklenmektedir.Ancak şu an emekçi insanların, üretken insanların alın teriyle ekmek parası kazanmaya çalışan halkımızın geleceğiyle oynayan bir hükümet ile halkımız karşı karşıyadır.
Biz Sonuna kadar üreticinin,esnafın,kamyoncunun ,kontraktörün,işçinin yanında olacağız .Çünkü biz biliyoruz ki narenciye ürününün iyi pazarlanması demek fabrika işçisinin, kamyoncunun,kontraktörün ve dolayısıyle tüm esnafın evine ekmek götürmesi anlamı taşımaktadır.Hükümeti derin uykusundan uyanmaya ve narenciye sektörüne sahip çıkmaya, çareler üretmeye davet ediyoruz.”

 
Son Güncelleme: 19.02.2014 15:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.