banner118

DARBAZ: BRTK YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR

Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN) Başkanı Kemal Darbaz, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun (BRTK) ağır eleştirilerle yıpratıldığını savunarak, “Kamusal yayıncılığın ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikri olmayan birtakım insanlar ve kesimler ne yazık ki sığ,temelsiz yaklaşımlar sergilemeye devam ediyor” dedi.

26 Şubat 2014 Çarşamba 11:02
411 Okunma
DARBAZ: BRTK YENİDEN YAPILANDIRILMALIDIR
Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN) Başkanı Kemal Darbaz, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun (BRTK) ağır eleştirilerle yıpratıldığını savunarak, “Kamusal yayıncılığın ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikri olmayan birtakım insanlar ve kesimler ne yazık ki sığ,temelsiz yaklaşımlar sergilemeye devam ediyor” dedi.

Basın-Sen Başkanı Darbaz bugün yazılı bir açıklama yaparak, 50’nci kuruluş yılını kutlanan BRTK’nın tartışma konusu yapıldığını söyledi, bu durumu eleştirdi.

“AĞIR ELEŞTİRİ BOMBARDIMANI”

“Yarım asırdır Kıbrıs Türk insanının yaşadıklarını, onunla birlikte yaşayan bu kurum şimdilerde, ağır bir eleştiri bombardımanı altında yıpratılmaktadır” diyen Darbaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kamusal yayıncılığın ne anlama geldiği konusunda hiçbir fikri olmayan birtakım insanlar ve kesimler, ne yazık ki sığ, temelsiz yaklaşımlar sergilemeye devam etmektedir.

Bugün için ortada duran BRTK gerçeği tüm güzellikleri ve çirkinlikleriyle gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin, kurum yöneticilerinin ve kurum çalışanlarının eseridir. Kurumun bugün yaşadığı zorluklarda, açmazlarda her üç kesimin de payı vardır. Ancak hiç kuşku yok ki, siyasal iradenin kurum üzerinde yıllardır uyguladığı politikaların payı en ağırlıklı noktada olandır.”

Darbaz, “siyasal iradenin, BRTK’yı her zaman için politikalarını meşrulaştıracağı bir araç olarak, bir istihdam noktası olarak gördüğü ve gelecekte yaşanabilecek sorunları hiç hesaba katmadığı” görüşünü ortaya koyduğu açıklamasında, “Yaşadığımız geçmiş, olumlulukların yanında sansürün, popülizmin, adam kayırmacılığın, manipülasyonun ve nihayetinde vizyonsuzluğun en çarpıcı örneklerinin verildiği bir geçmiştir.Bu geçmişi inkar etmek, görmezden gelmek kendi kendimizi inkar etmek ve gelecek adına doğru önermelerde bulunma ihtiyacı hissetmemek demektir” dedi.

Yıllardır, BRTK’nın yeniden yapılandırılması ve çağcıl bir yasaya kavuşması gerektiğini defalarca dile getirdikleri, bu konuda yazılı birçok çalışma yaptıkları ve gelmiş geçmiş tüm yöneticilerle bunu defalarca görüştüklerini anlatan Darbaz, “Her defasında bizleri dinler gibi yapan, önermelerimize değer verdiklerini ifade eden bu yetkili yurttaşlar, önermelerimizi hayata geçirmek bir yana, uyguladıkları politikalarla sorunlara sorun kattılar” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

EK ÖDENEKLERİN ÖDENMEMESİ...

“Bugün, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bir kez daha gündem yapıldı.Geçtiğimiz ay (Ocak 2014) Maliye Bakanlığı tarafından kuruma aktarılan para miktarı, hükümetin verdiği maaş artışı hesaba katılmadan yapıldığı için, toplu iş sözleşmesi gereği ödenmesi gereken ek ödeneklerin ödenmemesi sonucunu doğurmuştur. O günden bugüne geçen yaklaşık bir aylık sürede, sendikamız bu konuda Kurum müdürü, Kurum Yönetim Kurulu Başkanı ve Başbakanlıktan aldığı bilgiler doğrultusunda ayrıca, Maliye Bakanının yaptığı açıklamaya dayanarak, ek ödeneklerin ödenmemesini bir kesinti olarak değil, Maliye Bakanlığının yaptığı aylık para aktarımındaki bir eksiklik olarak değerlendirmiş ve bugüne kadar böyle ifade etmiştir.

KISA VE ORTA VADELİ ÖNLEMLER LİSTESİ SUNULDU

Geride bıraktığımız hafta içerisinde sendikamız, kurumun kısa vadede alması gereken bir önlemler listesini hazırlamış ve bu öneriler listesini Kurum Müdürüne, Kurum Yönetim Kurulu Başkanına, Başbakanlığa ve Başbakan Yardımcısına sunmuştur. Aynı şekilde, kurumda örgütlü iki sivil toplum örgütümüz daha, kendi önerilerini hazırlayarak yetkililere sunmuştur.”

Darbaz, Basın-Sen’in, var olan yapının birçok yönüyle sürdürülebilir bir yapı olmadığına ve bu tesbitten hareketle kurum yönetiminin alması gereken kısa vadeli önlemler olduğuna inandığını belirterek, aynı anlayışla, ortaya koydukları önerilerin kurumu mali olarak ayakta tutmaya yardımcı olacağını düşündüklerini kaydetti.

“HÜKÜMET PARASAL KATKIYI YAPMALI, KURUM YÖNETİMİ DE KISA VADELİ ÖNLEMLERİ YÜRÜRLÜĞE KOYMALI”

Fakat bu noktada, kurum içi önlemlerin uygulama sonuçları alınıncaya kadar, hükümetin ihtiyaç duyulan parasal katkıyı, geçen ay eksik ödenen kısımla birlikte yapması gerektiği görüşünü ortaya koyan Darbaz, “Bütünlüklü bir yeniden yapılanma hareketi nihai amaç olmakla birlikte, Kurum Yönetiminin de, kısa vadeli önlemleri derhal yürürlüğe koymasını talep ediyoruz” dedi.

Geçen hafta ve bu hafta başı itibarı ile, ilgi taraflara aktardıkları önerilerin arkasında olduklarını vurgulayan Kemal Darbaz, bu önerilerin olumlu sonuçlar doğuracağına inandıklarını ve bu önermelerin doğruluğunu her platformda tartışmaya hazır olduklarını kaydetti. “Ancak maaş ödeme gününe iki gün kalmış olmasına karşın, şu ana kadar ilgili tarafların hiçbirinden resmi bir açıklama yapılmaması, sendikamıza herhangi bir bilgi verilmemesi, ortaya hiçbir irade konmaması, oldukça düşündürücü ve manidardır” diyen Darbaz şunları ifade etti:

“HÜKÜMET EDENLER, YENİ BİR CEPHE DAHA AÇMAK İSTİYORLARSA, BU CEPHEYİ AÇMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ”

“Ülkemiz genelinde yaşanan birçok sorun ortada dururken, bunlara her gün bir yenisi eklenirken ve bu sorunlara çözümler üretilmeye çalışıldığı bir dönemde, hükümet edenler, yeni bir cephe daha açmak istiyorlarsa, Basın-Sen olarak bizler, bu cepheyi açmaktan geri durmayacağız.

Amacımız sorun çözmektir. Sorunların nasıl aşılacağını biliyoruz. Ancak sorunlar, zorluklar, konuşarak ve bunun sonucunda oluşturulan planları hayata geçirerek aşılabilir. Masa başında oturarak, yaşananları görmezden gelmek ve eski alışkanlıkları devam ettirerek sorunların çözülmesini beklemek, statükoyu savunmakla eş anlamlıdır. Bu davranış biçiminin bizi taşıyacağı nokta, şu anda içinde bulunduğumuz durumun ötesinde değildir.” 
Son Güncelleme: 26.02.2014 11:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.