banner118

'' 700 KİŞİYE ÜCRETSİZ EĞİTİM VERİLECEK”

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), KKTC Genelinde Turizm Sektöründe Çalışan Standartlarının Uluslararası Standartlara Ulaştırılması Projesi’ni tanıttı.

12 Şubat 2014 Çarşamba 20:06
480 Okunma
'' 700 KİŞİYE ÜCRETSİZ EĞİTİM VERİLECEK”
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), KKTC Genelinde Turizm Sektöründe Çalışan Standartlarının Uluslararası Standartlara Ulaştırılması Projesi’ni tanıttı.

Projenin tanıtımı bugün saat 14:30’da Merit Crystal Cove Otel’de gerçekleşti.

KKTC Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu Turizm Potansiyelinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı desteğinde, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’nin finansmanlığında ve TC Çukurova Kalkınma Ajansı’nın teknik desteğinde hazırlanan proje, turizm sektörü yöneticileriyle çalışanlarının eğitilmesini kapsıyor.

Kredo Muhasebe ve Danışmanlık eğitmenleri tarafından 18 Şubat – 20 Haziran tarihleri arasında sektör yönetici ve çalışanlarına yönelik verilecek eğitimin tarih ve başlıkları şöyle:

“Önbüro eğitimi:18 – 25 şubat, 10-17 mayıs; Servis Standartları eğitimi: 11 – 15 Mayıs; Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Eğitimi: 22 – 29 Mayıs, 5 Nisan; Bar Standartları Eğitimi: 25 – 27 Mayıs; Kat Hizmetleri Şef Eğitimi: 18 Mayıs; Misafir İlişkileri Eğitimi: 20 – 28 Mayıs; Kuzey Kıbrıs Kültürü ve Tanıtım Semineri: 30 – 31 Mayıs: Turizm İşletmelerinde Temel Muhasebe Eğitimi: 4 – 6 Haziran ve Genel Yönetim Eğitimi de 18 – 20 Haziran.”

Tanıtım etkinliğine, Turizm Planlama Müdürü Turgut Muslu, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Turizm Müşaviri Bekir Karaduman, KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ, KITSAB Başkanı Orhan Tolun, KOBİ-GEM Koordinatörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kredo Muhasebe ve Danışmanlık Direktörü Evren Erk ile birlik üyesi otelciler katıldı.

KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ, KOBİ-GEM Koordinatörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Yardım Heyeti Turizm Müşaviri Bekir Karaduman ve Turizm Planlama Müdürü Turgut Muslu’nun birer konuşma yaptığı etkinlikte, Kredo Muhasebe ve Danışmanlık Direktörü Evren Erk de proje hakkında bilgi sundu.

AKTIĞ

KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ yaptığı konuşmada, Birliğin; “küçük ve orta ölçekli işletmelerde 5 yıldızlı hizmeti” hedef aldığını ifade ederek, bunu hayata geçirirken ülke ile kültürünü doğru şekilde yansıtacak yerel işgücünü de yetiştirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

“KKTC Genelinde Turizm Sektöründe Çalışan Standartlarının Uluslararası Standartlara Ulaştırılması Projesi’nin eğitimli personel açmazına cevap olacağına inandıklarını belirten Aktığ, projenin turizm sektörü kadar ülke insanı için de önem taşıdığını kaydetti.

Bugün start verdikleri projede sahasında uzman eğitmenlerce konaklama sektöründe çalışan veya çalışmak isteyen yaklaşık 700 kişiye ücretsiz olarak eğitim verileceğini belirten Aktığ, sektörün büyük önem verdiği; kalifiye eleman ihtiyacına çözüm olacağına inandıklarını söyledi.

Konuşmasında OTEM’i KITOB sorumluluğunda sektör paydaşlarıyla birlikte hayata geçirmek istediklerini de dile getiren KITOB Başkanı Hüseyin Aktığ, bu konuda Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş’ın kendilerine liderlik yapmasını beklediklerini kaydetti.

SERTOĞLU

KOBİ-GEM Koordinatörü Ebru Sertoğlu ise, KOBİ-GEN’in; Başbakan Yardımcılığı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı bünyesinde küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme amacıyla kurulduğunu belirterek, kredi ve hibe programlarlının organizasyonunda görev yaptığı söyledi.

Ülkede 2013 – 2014 yılı hibe eğitim programının ilk projesini KITOB’un tamamladığını da ifade ederek, projenin tanıtımında bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

KARADUMAN

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti Turizm Müşaviri Bekir Karaduman da konuşmasında, ülke ekonomisinin en önemli sektörlerinden olan turizm alanındaki projelere hibe ve destek programları kapsamında katkı koymaktan memnunluk duyduklarını belirtti.

Yakın bir süre sonra sektör temsilcilerin yararlanacağı yeni bir alan daha açılacağını ifade eden Karaduman, başta otelciler olmak üzere tüm sektörün bundan yararlanması için çalışacaklarını kaydetti.

Sektör temsilerinin tanıtıma gerekli ilgiyi göstermediğini ve katılımın düşük olduğunu söyleyen Bekir Karaduman; “katılımın düşüklüğünü yadırgadım, keşke daha geniş katılım olsa daha iyi olurdu” dedi.

MUSLU

Turizm Planlama Dairesi Müdürü Turgut Muslu da yaptığı konuşmada, proje ve hibe programları hakkında bilgi sundu.

Hibe programlarına yeterince proje sunulmadığı konusuna dikkat çeken Muslu, sunulan projelerin de yeterli bulunmadığını anımsattı.

3’üncü kısım hibe programında turizm sektörünün daha katılımcı ve daha başarılı projeler üretmesini isteyen Turgut Muslu TC Yardım Heyeti kanalıyla sunulan kaynaklardan sektörün daha fazla para alması için uğraştıklarını kaydetti.

Turgut Muslu, tarım ve sanayi sektörü ile başlayan hibe programlarında geçen yıl bu programa dahil edilen turizm sektörüne yaklaşık 3 milyonluk kaynak ayrılmasına rağmen bunun 2 milyon 240 bin TL’lik kısmı kullanılabildiğini anımsatarak, sunulan 43 projeden 18 tanesinin onay aldığını kaydetti. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 12.02.2014 20:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.