Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında gümrük alanında iş birliği yapılmasını öngören bir protokol imzalandı.

Maliye Bakanı Özdemir Berova ile TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın imza koyduğu protokolle, TC ve KKTC gümrük idarelerinin ticarete konu olacak ürünlerle ilgili bilgileri karşılıklı olarak otomasyon yoluyla temin etmesinin sağlanması öngörülüyor.

Böylelikle gümrüklerdeki ticaret işlemleri daha etkin ve hızlı bir şekilde yapılabilecek;  kayıt dışı teşebbüslere yönelik önlem alınmış olacak ve kayıt dışı ticaret ile vergi geliri kaybı engellenecek.

Maliye Bakanlığı’nda saat 16:00‘da yer alan protokol imza töreninde, iki ülke bürokratlarının yanı sıra TC Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu.

-Bolat: “Bilgiler karşılıklı olarak otomasyon yoluyla temin edilecek”

İmza töreninde konuşan TC Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’den iş insanları ve ekonomi ve ticaretle alakalı sivil toplum örgütlerinden oluşan 150 kişilik bir heyetle KKTC’ye geldiklerini kaydetti ve "TC-KKTC Ortak Komite 12. Dönem Toplantısı’nı başarıyla tamamladıklarını söyledi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’yla üç önemli iş birliği anlaşmasına imza attıklarını ifade eden Bolat, Maliye Bakanı Özdemir Berova’yla imza töreni öncesinde verimli bir ön görüşme yaptıklarını anlattı.

Yeşilyurt’ta meydana gelen kazada araç sürücüsü yaralandı Yeşilyurt’ta meydana gelen kazada araç sürücüsü yaralandı

Bolat, Berova ile imzaladıkları iş birliği protokolüyle, iki ülkenin gümrük idarelerinin ticarete konu olacak ürünlerle ilgili bilgileri karşılıklı olarak otomasyon yoluyla temin etmesinin sağlanacağını belirtti. Bunun ticaret işlemlerinin gümrüklerde etkin ve hızlı bir şekilde yapılmasını kolaylaştıracağını, ayrıca bazı kayıt dışı teşebbüslere yönelik önlem teşkil edeceğini söyleyen Bolat, böylelikle kayıt dışı ticaretin ve vergi geliri kaybının engelleneceğini vurguladı.

Editör: Haber Merkezi