banner185
banner151

Kıbrıs’ta görevli Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNFICYP), Lefkoşa’da Kıbrıs Türk gençlerinin antreman sahası olarak kullandığı ve kısa süre önce Türkiye tarafından yenilenen spor sahasını işgal etti.

Lefkoşa’da ara bölge üzerinde bulunan ve Çetinkaya Türk Spor Kulübüne (TSK) ait Taksim Sahası’na giriş, BM Barış Gücü askerinin, tarihi surlardan sahaya inilen yere beton moloz döküp, dikenli tel çekmesi ile engellendi.

KKTC makamları BM’ye sert tepki göstererek, BM’nin yanlıştan bir an önce dönmesini ve Kıbrıs Türklerinin hakkına saygı göstermesini istedi.

Tarihi ve kültürel boyutu olan Taksim Sahası’nın Kıbrıs Türk gençliğinin antreman sahası olarak kullanması için yeniden düzenlenmesi Rumları rahatsız ediyordu ve bu yönde BM’ye baskı yapıyordu. Rum tarafını memnun etmeyi amaçlayan BM, hoyratça bir tavırla, Taksim Sahası’na girişi kapatarak, antreman yapılmasına engel oldu.

BM, Taksim Sahası’nı ilk kez kapatmıyor!

Kıbrıs Türklerinin spor yapmasını ilk kez engellemiyor!

Nasıl mı?

Tarihi unutursak, tekrar tekrar tekrarını yaşarız…

*

Taksim Sahası’nın önemi

Kıbrıs Türklerinin tarihinde önemli bire sahip Taksim Sahası, Lefkoşa’da Zahra (Mula) ile Yiğitler (Kaytaz Ağa) burçları arasında bulunan ve Osmanlı döneminde cirit oyunları için kullanılan, bu nedenle Cirit Hisarı olarak da adlandırılan alanda, ara bölge içerisinde bulunuyor.

Rumların, Aralık 1963’de Kıbrıs Türklerine başlattığı silahlı saldırılar sonrasında Türk ve Rum tarafı arasında çizilen “Yeşil Hat” üzerinde kalan Taksim Sahası, Rum saldırıları nedeniyle uzun yıllar kullanılamadı. Haziran 1968’de Kıbrıs müzakereleri başlayınca, Taksim Sahası, Kıbrıs Türk spor kulüplerinin antreman sahası oldu.

Taksim Sahası, yıllardır Kıbrıs Türk halkının kültürel amaçlı ve gençlerin sportif faaliyetlerine ev sahipliği yaptı.

1974 öncesi ve sonrasında Çetinkaya Türk Spor Kulübü tarafından kullanılan saha, Ocak 1930 yılında kurulan ve Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) kurucularından biri olan Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün Rumlar tarafından KOP liginden dışlanması ile birlikte, “Taksim Sahası” adıyla kullanılmaya başlandı. Çetinkaya, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na kadar bütün spor müsabakalarını bu sahada gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türkleri borçlanarak harabe haldeki sahayı yeniliyor, BM kapatıyor

1970’lerde, Kıbrıs Türk gençlerinin sportif faaliyetlerini sürdürmesi yönünde büyük ihtiyaç hissedilince, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu 1971’de bankalardan borç alarak, büyük uğraşlarla harabe halindeki Taksim Sahası’nı yeniler.

Birleşmiş Milletler, çeşitli bahanelerle, sahanın yenilenmesinin hemen ardından, 24 Ekim1971’de, günümüzde olduğu gibi, hiç kimseye haber vermeden ansızın sahayı kapatır. BM askerleri, 24 Ekim 1971 gününün sabahında sahaya girerek, “BM kontrolündedir, Girilmez. Yasaktır” yazılı tabela asar.

BM’nin tavrını tepki gösteren Kıbrıs Türk tarafı, BM’ye, yaptığı hatayı bir an önce düzelmesi ve Türk tarafına yardımcı olması çağrısı yapar. Süreç uzayıp gider.

Taksim Sahası, Barış Harekatı sonrasında sahanın ara bölgede kalması nedeniyle 1988 yılına kadar kullanılmadı. Sonrasında ise BM Barış Gücü’nden izin alınarak antrenman sahası olarak kullanıldı.

25 Ekim 1971 tarihli Halkın Sesi Gazetesi, gelişmeyi ön sayfadan böyle aktarıyor.

“Dostluk konseri”ne ev sahipliği yaptı

Tarihi Taksim Sahası, 1997 yılında Burak Kut ile Yunanistan’dan şarkıcı Sakis Ruvas’ın “dostluk konseri”ne de ev sahipliği yaptı.

BM himayelerinde, Ahmet San tarafından organize edilen ve Mavi Jean’ın sponsorluğunda düzenlenen konser, 19 Mayıs 1997’de Taksim Sahası’nda gerçekleşti. Konsere, iki taraftan tepkiler de olmuştu.

Taksim Sahası, 2014 yılında, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum yönetimi bağlantılı olarak düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası (ERC) Lefkoşa seyirci etabının parkuru olarak kullanılmak üzere düzenlendi ve saha 2014 yılından itibaren kullanılamadı.

Taksim Sahası, Kıbrıs Türk gençliğine yeniden kazandırıldı

KKTC Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle, BM Barış Gücü, Taksim Sahası’nın tekrar Çetinkaya Spor Kulübü’nün kullanımına verilmesini Ekim 2022’de kabul etti.

Bu gelişmeye Rumlar tepki gösterdi ve karardan vazgeçilmesi için BM’ye baskısını artırdı.

Taksim Sahası’nın kullanımının yeniden Çetinkaya TSK’ya verilmesinin ardından hızlı bir şekilde sahasının yapım ve onarımına başlandı.

Yapım ve onarım çalışmalarını, KKTC’deki spor tesislerinin etüt-proje, yapım, bakım ve onarım işlerinin gerçekleştirilmesi konularında destek olan Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü (YİGM) yürüttü.

Uzun yıllar spor faaliyetleri açısından kullanılamaz durumda olan Taksim Sahası’nı, 52x98m ölçülerinde, FİFA QUALİTY belgeli, etrafı tel örgü ile çevrili sentetik yüzeyli bir sahaya dönüştüren çalışma yaklaşık iki aylık sürede tamamlandı.

Taksim Sahası’nın yapım aşaması (11 Aralık 2022)

Taksim Sahası’nın yenilenmesi, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasında imzalanan “Gençlik ve Spor Alanında İş Birliği Protokolü” ve “2022 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle yapıldı.

Kıbrıs Türk gençlerinin en iyi imkânlarla faydalanabilecekleri ve sportif ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir alana dönüştürün Taksim Sahası, 12 Ocak 2023’de sembolik olarak açıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 12 Ocak 2023’de yapımı tamamlanan Taksim Sahası’nı inceledi.

Kasapoğlu: “Alanda, futbol sahasından sonra tenis, basketbol ve diğer spora hizmet verecek düzenlemeler de yapılacak”

KKTC Başbakanı Ünal Üstel ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yenilenen Taksim Sahası’nda 12 Ocak’ta incelemelerde bulundu. Kasapoğlu, inceleme sırasında, Çetinkaya Türk Spor Kulübü Taksim Sahası’nın ilk etabının yeniden düzenlenip gençlerin hizmetine sunulduğunu, alanda, futbol sahasından sonra tenis, basketbol ve diğer spora hizmet verecek düzenlemelerin de yapılacağını söyledi. Kasapoğlu, Taksim Sahası’nın, Kıbrıs Türk halkı için yıllarca önemli misyon üstlendiğine vurgu yaptı.

Kasapoğlu, KKTC’nin başta ekonomi olmak üzere her alanda kendi ayakları üzerinde durması için desteğin artırılacağını vurgulayarak, KKTC’nin tanınması ve uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için altyapı yanında sporda da desteğin devam edeceğini kaydetti.

BM sahayı işgal ediyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun, yenilenen Taksim Sahası’nda diğer spor dallarına hizmet verecek düzenlemeler de yapılacağını açıklamasının hemen ardından, Kıbrıs’ta göreve başladığı 4 Mart 1964’ten bu yana Rumlar adına Kıbrıs Türklerine yönelik adeta bir “saldırı gücüne” dönüşen, Kıbrıs’ta Rumların başlattığı çatışmaları durduramayıp, Türklerin cesetlerini toplayan mezarcı duruma gelen BM Barış Gücü, Taksim Sahası’nın yenilenmesini engellemeye çalışan Rum tarafını memnun etmeye yönelik insanlık ayıbı hareketini yaptı.

BM, tıpkı, 1971’de olduğu gibi kimseye haber vermeden, 17 Ocak 2023’de, sentetik çim zeminle yenilenen Taksim Sahası’nın girişine beton moloz döktü. BM askerleri, tarihi surlardan sahaya inilen merdivenlerin çıkış noktasını beton molozlarıyla kapattı, sahaya girişi engellemek için beton molozların yanındaki bölgeyi dikenli tel örgülerle kapattı.

BM askerleri, iş makinalarıyla tarihi surlara beton moloz döktü, dikenli tel çekti; tarihi Lefkoşa surlarına da zarar verdi.

BM, kültür mirası tarihi surlara zarar verdi

BM Barış Gücü askerleri, Kıbrıs Türk sporcuların Taksim Sahası’na girişini, surlara beton moloz dökerek engellerken, tarihi surlara da zarar verdi.

KKTC Eski Eserler Dairesi, bu duruma tepki göstererek, BM Barış Gücü’nün Taksim Sahası’nda tarihi surlar üzerindeki merdivenlere yerleştirdiği demir tel örgü ve demir çitlerin surlara zarar verdiğini, yerleştirilen tüm yapıların bir an önce kaldırılmasını istedi.

Halkın Sesi Gazetesi’nin 19 Ocak 2023 tarihli haberinin başlığı ile 25 Ekim 1971 tarihli haberinin başlığı büyük benzerlik gösteriyor. Zira iki haberin içeriği de aynı.

BM, o gün de bugün de Kıbrıs Türk halkına ayrımcı davranıyor, Kıbrıs Türk gençlerinin spor hakkını gasp, sahayı da işgal ediyor.

BM, 20 Ocak günü, tarihi surların merdivenlerine döktüğü beton moloz bariyerleri kaldırarak, dikenli tellerle kapadı ve surlardan Taksim Sahası’na inen merdivenlerin önüne tel çekti.

Ayrımcı, iki yüzlü BM

Bu arada, son günlerde Halkın Sesi gazetesinde, BM Barış Gücü’nün ara bölgeyi Rumlara ihlal ettirdiği haberleri dikkat çekiyor. BM, Lefkoşa’da Çağlayan Sahası’nı (Gymnasium Sahası) sportif maksatlı, Yiğitler Burcu’nda Baf Kapısı mevkiinde bulunan ara bölgeyi de Rumlara park alanı olarak kullandırıyor. Türk tarafının uyarılarına rağmen BM’nin bölgedeki Rum yanlısı uygulaması devam ediyor.

Kıbrıs’ta göreve başladığı 1964’ten bu yana, Rum yanlısı tavrı ve Kıbrıs’taki varlığı sorgulanan, kriz çözmeyen yanlı tutumuyla kriz çıkaran BM Barış Gücü, Kıbrıs Türklerinin hakkını yok sayarak Taksim Sahası’nı işgal etmiştir.

Tüm bu yaşanılanlara bakıldığında, “ihtilaflı taraflar arasında güven artırıcı önlemler alınması” da görev tanımında bulunan BM, Kıbrıs Türklerini hedef alan bir insanlık ayıbına daha taraf olmuştur. BM, daha fazla insanlık ayıbına taraf olmamalı ve bir an önce Taksim Sahası’ndan elini çekmelidir.

*

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner178

banner146

banner184