Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), KTÖS Mali Sekreteri, Öğretmen Erdoğan Emiroğulları’nın “Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK) nezdinde usulsüzce yargılanarak, cezaya çarptırıldığı” gerekçesiyle KHK önünde basın açıklaması yaptı. KHK’ya siyah çelenk bırakan sendikalar, konuyu mahkemeye de taşıyacaklarını açıkladı.

Sendikaların “Öğretmen boyun eğmez” yazılı pankart açtığı eyleme, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sami Özuslu da katılarak destek verdi.

-Maviş: “Peşin hüküm verildi”

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, eylemdeki konuşmasında, dün Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptıklarını hatırlattı ve konuyu mahkemeye de taşıyacaklarını belirtti.

KHK’nın bağımsız bir kurum olarak kurulduğunu ve üyelerinin de bağımsız olacağına ilişkin hükümlerin olduğunu anlatan Maviş, Erdoğan Emiroğulları’nın yarı maaşlı olarak 4 buçuk yıl öğretmenlik görevinden uzaklaştırıp, 18 yıl için de kademe ilerlemesinin durdurulması kararını “siyasi, hukuka aykırı ve etik dışı” olarak değerlendirdi. KHK’nın kovuşturmayı yürütürken “gizli tanık” dinleyerek ve avukatların çapraz sorgusuna fırsat vermeyerek usule aykırı davrandığını savunan Maviş, “peşin hüküm” verildiğini söyledi. Maviş, konuyu mahkemeye taşımakta kararlı olduklarını da sözlerine ekledi.

-Eylem: “Öğretmenler saldırılara boyun eğmeyecek”

Gözde Kasapoğlu 3 gün daha tutuklu kalacak Gözde Kasapoğlu 3 gün daha tutuklu kalacak

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem de, KHK’nın kararını “öğretmene ve sendikasına saldırı niteliğinde siyasi bir karar” olarak yorumladı ve kovuşturmanın usulsüz şekilde yapıldığını savundu.

Editör: Haber Merkezi