banner151

“MECLİS DAHA İŞLEVSEL HALE GELMELİ”

Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, bu dönemde üzerinde çok çalışılarak hazırlanan Meclis İç Tüzüğü değişikliklerinin kadük olduğunu ancak 28 Temmuz seçimiyle oluşacak yeni Meclis Genel Kurulu’nun yapacağı çalışmalarla Meclis’i daha işlevsel hale getirmesi gerektiğini söyledi.

29 Haziran 2013 Cumartesi 15:04
“MECLİS DAHA İŞLEVSEL HALE GELMELİ”
Cumhuriyet Meclisi Başkan Vekili, CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Mustafa Yektaoğlu, bu dönemde üzerinde çok çalışılarak hazırlanan Meclis İç Tüzüğü değişikliklerinin kadük olduğunu ancak 28 Temmuz seçimiyle oluşacak yeni Meclis Genel Kurulu’nun yapacağı çalışmalarla Meclis’i daha işlevsel hale getirmesi gerektiğini söyledi.

Yektaoğlu, “Bu parlamentoyu gelecek nesillere itibarlı, iyi verim getiren, ciddi, sorumluluk bilinci olan bir kurum olarak aktarmalıyız” dedi.

Mustafa Yektaoğlu, Meclis Genel Kurulu’nun bugün yapılamayan toplantısının ardından makam odasında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Yektaoğlu, Meclis’in bu dönem Başkan, Başkan Yardımcısı, hukukçular ve Meclis görevlilerinin birçok yasa ve konu için epey emek harcadığını ama Seçim ve Halkoylaması Yasası, Siyasi Partiler Yasası ve Meclis İç Tüzüğü ile ilgili değişiklik çalışmalarının kadük olduğunu belirtti.

108 KADÜK

Meclis’in yedinci dönem beşinci yasama yılında 74 yasa tasarısı, 28 yasa önerisi ve 6 kararname olmak üzere 108 yasa tasarısı, yasa önerisi ve kararnamenin kadük olduğunu ayrıca yazılı ve sözlü soruların da aynı şekilde kadük olduğunu açıklayan Yektaoğlu, “Bu da demektir ki Meclis denetim görevini yapamamıştır” dedi.

15 AD-HOC KOMİTEDEN BİRİ RAPOR SUNDU

Yektaoğlu, kurulan 15 ad-hoc komiteden sadece bir tanesinin rapor sunabildiğini kaydederek, Meclis görevlilerine tüm konulardaki çalışmaları için teşekkür etti.

Çok eski de yetersiz kaldığını belirttiği Meclis İç Tüzüğü’nün değişmesi için yapılan çalışmanın da kadük olduğunu anlatan Mustafa Yektaoğlu, 28 Temmuz seçimiyle oluşacak Meclis Genel Kurulu’nun çağdaş bir iç tüzüğe kavuşturularak Meclis’i daha işlevsel hale getirmesi gerektiğini söyledi.

“CEZALAR ARTIRILMALI”

Meclis’te cezai durum gerektirecek kürsüden bir şeyler yapan milletvekiline verilen kınama/uyarma/söz kesme veya üç kez meclisten uzaklaştırma gibi cezaların yetersiz olduğunu gördüklerini belirten Mustafa Yektaoğlu, “Elbette önümüzdeki dönem, bu dönem meydana gelen olayları da düşünerek mevcut cezaların artırılması gerektiği gayet açıktır. Çünkü disiplin cezaları verirken yine iç tüzüğe göre disiplin suçu işleyen şahıs kürsüye çıkıp ‘afedersiniz’ demesi halinde hakkında verilebilecek tüm cezalar kalkıyor” diye konuştu.

Yektaoğlu, mahkemede “hicivdi” diyerek tüm cezalardan kurtulabilen bir kişinin, Meclis’te de “afedersiniz” demekle cezadan kurtulmasının demokratik ve çağdaş olmadığı görüşünü ifade etti.

Hukukun bu kadar zayıf, siyasetin bu kadar ucuz olmaması gerektiğini kaydeden Mustafa Yektaoğlu, yarınları, Meclis’i işlevsel hale getirmek gerektiğini düşünerek planlamak gerektiğini vurguladı.

ASLANBABA KONUSU

Meclis Başkan Vekili Mustafa Yektaoğlu, Bağımsız Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın Meclis kürsüsünde izinsiz yaptığı konuşma ve rüşvet iddialarıyla ilgili Başsavcı Aşkan İlgen’in Meclis Başkanlığı’ndan görüntülü CD kaydı ve yazılı tutanak ve Fasıl 154 Ceza Yasası altında gerekli soruşturmanın başlatılmasını ve emareleri istediğini bildirdi.

Meclis’in Başsavcılığa istediği dosya verdiğini kaydeden Yektaoğlu, Başkan Hasan Bozer’den izin almadan kürsüyü işgal eden Aslanbaba’nın davranışının ceza gerektirdiğini söyledi.

“KKTC tarihinde ilk kez bir milletvekili elinde paraları sallayarak tüm dünyaya bizi ne yazık ki rezil etmiştir. Meclisin saygınlığını yerlere vurmuş, Meclis’in itibarını çok düşürmüştür. Bizim toplum halk ve ülke olarak bunlar müstahakımız değildir. Bunlar yaşanmaması gereken olaylardır. ‘Hicivdi’ diyerek veya Meclis kürsüsünden özür dileyerek de kapatılmaması gereken olaylardır” diyen Yektaoğlu, Meclis Başkanı Bozer’in gerekli her türlü hukuki işlemin başlatılmasını istediğini kaydetti.

“BAŞSAVCILIK SORUŞTURMAYI SÜRDÜRMELİ”

Bu aşamadan sonra Aslanbaba’nın kürsüye çıkıp özür dileme imkanı bulunmadığını; soruşturmanın Başsavcılık boyutuyla sürmesi gerektiğini belirten Mustafa Yektaoğlu, “Başsavcılıktan bize dosya gelmediği sürece Meclis’te bir şey yapamayız” dedi.

Dosyanın hazırlanmasının seçim sonrasına kalabileceğini belirten Yektaoğlu, “Bir ülkenin Meclisi’yle halkıyla, saygınlığıyla bu kadar oynanamaz, itibarı bu kadar düşürülemez Herkesin yanına kalacaksa önümüzdeki dönemde de bu gibi konular, bizlerin demek ki iç tüzüğün ilgili maddelerini ve hukuku değiştirmemiz lazım” diye konuştu.

Eğer kürsü dokunulmazlığı ve kürsü serbestliğiyle ilgili anayasadaki maddeler değişmezse de bir şey yapılamayacağını kaydeden Yektaoğlu, bir soru üzerine teorik olarak Meclis tatildeyken de Başsavcılık’tan dokunulmazlığın kaldırılması için dosya gelirse olağanüstü toplantı yapılabileceğini belirtti.

Yektaoğlu, seçimin ardından Meclis’te yeni bir dönem başlayınca da konu Başsavcılık’ta olduğu için devam edeceğini ifade etti.

“POLİTİK SOYTARILIK”

Meclis Başkan Vekili Yektaoğlu, “Bundan sonra insanlar politik soytarılık yaparlarsa yanlarına kalmayacağını bilmelidirler. İsim vermiyorum, bu ifadeyi genel için kullanıyorum. Ayrıca Kıbrıs Türk halkı önümüzdeki dönemde Meclis’e seçeceği insanları gayet dikkatli seçmeli. Toplum ve ülke menfaatlerini önde tutan, kaliteli, bilinçli insanlar Meclis’e girmeli” dedi.

“MİLLETVEKİLİ TRANSFERLERİ YASAL ŞEKİLDE ÖNLENMELİ”


Bir başka soruyu yanıtlarken, Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın bugünkü halinin popülizm ürettiğini belirten Yektaoğlu, bunun da mutlaka değiştirilmesi gerektiğini; birçok siyasinin ve kişinin artık tek seçim bölgesi, tek çarşaf liste savunduğunu; milletvekili transferlerinin de yasal şekilde önlenmesi gerektiğini söyledi.

Yektaoğlu, “Bir milletvekili başka bir partiye geçerse milletvekilliğini kaybetmelidir, kendinden sonra sırada hangi partilisi varsa o olmalıdır. Bu demokratik ülkelerde uygulanan ve ara seçime gerek bırakmayan bir durumdur. Bizde de yerel seçimlerde uygulanıyor” dedi.

Siyasi partilere devlet yardımlarının da şahıslara bağlı olmasını yanlış bulduğunu ifade eden Mustafa Yektaoğlu, önümüzdeki dönem bu konularda çalışma yapılarak gelecek nesillere çağdaş, demokratik yasalar bırakmak gerektiğini belirtti.

Sadece kamu çalışanlarını kapsayan, milletvekillerini kapsamayan rüşvetle ilgili yasa dahil birçok ceza yasasının İngiliz sömürge döneminden kaldığını ve yetersiz olduğunu dile getiren Yektaoğlu, Ejder Aslanbaba’nın da bundan yararlandığını söyledi.

Yektaoğlu, “Bu parlamentoyu itibarlı, iyi verim getiren, ciddi, sorumluluk bilinci olan bir kurum olarak gelecek nesillere aktarmalıyız” dedi.

MECLİS FAALİYET RAPORUNDAN...


Öte yandan Meclis Başkan Vekili Yektaoğlu’nun basına yazılı dağıttığı “Cumhuriyet Meclisi’nin Yedinci Dönem, Beşinci Yasama Yılı Etkinlikleri Hakkında Rapor”da yer alan verilere göre, Meclis 1 Ekim 2012’den bugüne 75 olağan, 2 olağanüstü birleşim yaptı.

Toplantılarda 98 gündem dışı konuşma yapıldı.

Cumhuriyet Meclisi bu dönemde 24 yasa yaptı ve bunlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Meclis’e 53 yasa tasarısı, 15 de yasa önerisi sunuldu.

Başkanlık Divanı 71 karar üretti, 6 karar iptal etti, bunlardan 25’i Resmi Gazete’de yayımlandı. Danışma Kurulu da 22 karar üretti ve bunlardan biri Resmi Gazete’de yer aldı.

Meclis’in beşinci yasama yılında 24 yazılı, 3 sözlü soru soruldu.

Bir meclis araştırması önergesi sunulan Meclis’te, bu konuda görüşme yapılmadan öneri sahipleri öneriyi geri çekince bu yıl herhangi bir araştırma komitesi kurulmadı.

Meclis komitelerinin gündeminde 142 Sayıştay denetim raporu bulunurken, bu yıl Ombudsman raporu sunulmadı.

Meclis’in faaliyet raporunda komitelerin çalışmalarıyla ilgili de veriler yer alıyor. 

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 29.06.2013 15:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.