Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile teknik çalışmalar yapmak üzere KKTC’ye gelen ​Yükseköğretim Kurulu (YÖK) heyetiyle değerlendirme toplantısında bir araya geldi.

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, YÖK Başkan Vekili ve Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Haldun Göktaş ile YÖK temsilcileri, bakanlık bürokratları ve uzmanları katıldı.

 -Çavuşoğlu: “Yaşanılan sıkıntıları ve üniversitelerin genel durumunu değerlendirme fırsatı bulacağız”

Tatar, Mehteran eşliğinde gerçekleştirilen Bayrak Yürüyüşü'ne katıldı Tatar, Mehteran eşliğinde gerçekleştirilen Bayrak Yürüyüşü'ne katıldı

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantı öncesi açıklamasında, üniversitelerle ilgili işleri yürütmekte sorumluluğu bulunan bakanlık olarak uzun yıllardır YÖK ile iletişimde olduklarını, yükseköğretimde yaşanan veya yaşanabilecek sorunların çözümü konusunda sürekli iş birliği yaptıklarını belirtti.

Çavuşoğlu, bu iş birliğini geliştirmek adına iki kurum arasında protokoller imzalandığını anımsattı.

Son zamanlarda KKTC'de yükseköğretimle ilgili bazı tartışmaların olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, bu tartışmaların geçici olduğunu ve yaşananların, alınması gereken tedbirlerin hızlandırılması adına fayda sağlayabileceğini söyledi.

Nazım Çavuşoğlu, bakanlık olarak bu konularda sürekli gelişim içinde olduklarını ve yükseköğretimin gelişmesi için çalıştıklarını dile getirerek, “YÖK heyetinin gelmesi ile birlikte yaşanılan sıkıntıları ve üniversitelerin genel durumunu değerlendirme fırsatı bulacağız. Bu değerlendirmeden sonra da alınması gereken tedbirleri alacak, yasalarımızda eksiklik varsa bunları toplayarak, geleceğe doğru yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Editör: Haber Merkezi