Bugün KTAMS Merkez Bankası’nda uyarı grevi yapacak…

Haklı nedenleri var!

Çünkü KKTC bu hastalıktan bir türlü kurtulamadı…

Arka kapıdan istihdamlar!

Hukuksuzluk, adaletsizlik ve partili olmayanları dışlama politikası…

KTAMS bugün yapacağı 1 saatlik grevin gerekçelerini şöyle sıraladı;

“Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun “münhalsiz ve sınavsız, asıl ve sürekli kadrolara yasalara aykırı bir şekilde istihdam yapması, vekaleten yapılan Müdür atamalarının münhalsiz ve sınavsız yine yasalara aykırı bir şekilde asaleten Müdür kadrolarına atanması, henüz aday kadroda görev ifa eden personelin asaletleri onaylanmadan Müdür kadrosuna vekaleten atanmasına ve Anayasanın 121. Maddesine aykırı bir şekilde Müdür kadrolarının görev, yetki ve sorumluluklarının yasa ile değil Tebliğ ile düzenlenmesine karşı 17 Temmuz 2017 Pazartesi 09:00-10:00 saatleri arasında 1 saatlik uyarı grevi yapma kararı almıştır.”

Tabiî ki yüzeysel bir açıklama, ama hakları var…

Bizim elimize ise istihdam edilenlerin arkasında kimlerin olduğu ulaştı…

Hem de Merkez Bankası çalışanları tarafından!

İşte kalem kalem usulsüz istihdamlar:

“İsim Bazında KKTC Merkez Bankasına El Altından Yapılan İsdihdamlar (Bildiğimiz12 kişi) Tamamen Sınavsız İstihdamlar; (6 kişi)

1-Kahveci Zehra Aba’nın (Kebapçıoğlu) torunu…

2-Büyükelçilik şoförünün oğlu.

3-KKTC Merkez Bankası Başkan Sekreteri Koray hanımın oğlu.

4-Bir önceki başkan Bilal San’ın temizlik şirketinden hizmet alımı şeklinde istihdam ettiği şoförü,

5-Aydınköylü Çarem Yoğurtlarının oğlu.

6-Güzelyurtlu Beyaz Marketin Sahibi Mehmet Düzbeyazın oğlu…

Yukarıdakiler sınavsız olarak memur, güvenlikçi ve odacı kadrolarına istihdam edildi.

2016 yılı ortalarında Bilal San tarafından yapılan uyduruk ‘ para sayma’ sınavı sonucuna göre alınan memurlar (4 kişi) .

Bunlardan 2 tanesi halen banka personeli olan kişilerin çocukları,

1-Banka personeli Ahmet Emiroğulları’nın gelini,

2-Banka personeli Fatma Boranın kızı,

3- Muharrem Saygılı’nın (eski Kooperatif Şirketler Mukayyidi) kızı

4- Adı Ahmet olan veznedar olarak istihdam edilen bir kişi.

Yeniden münhal ilan edilip sınav yapılmasına rağmen yukarıda sayılan bu 4 kişinin para sayma uygulamalı uyduruk sınava göre alınması da tam bir dalavere.

İlan edilen münhaller çerçevesinde sınavla alınacağı duyurulan 2 adet hukukçu kadrosuna danışıklı bir mülakat düzenlenerek alınan 2 hukukçu:

Çok sağlam UBP’li Şifa Zeki ve Osman Zeki’nin Gelini, İrsen Küçükün damadının kızkardeşi Güzelyurtlu Latife Uçaner Zeki,

Merkez Bankası Müdürlerinden Halil Özcihangirli’nin kızı ve UBP gençlik kolları başkanının Eşi Gülten Özcihangirli…

 Bu hukukçular Merkez Bankasına Latife Uçaner’in arkadaşı olduğu için danışman hukukçu olarak istihdam edilen Salih Çağdaşerin ve 2 Başkan Yardımcısının yaptığı ve 40 küsur hukukçunun katıldığı mülakat sonucunda istihdam edilmiştir.

Mülakatta sorulan soruların önceden verildiği bilinmektedir.

Kaldı ki sadece mülakat KKTC mevzuatında bir sınav şekli değildir ve bu durum Anayasa Mahkemesi kararları ile teyit edilmiştir.

Anlamakta oldukça zorlandığımız konu şu;

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ramadan Erkiner ve Yönetim Kurulu üyesi Salahi Ergin tarafından organize edilen ve diğer Y.K. üyeleri tarafından algılanamayan ve önemsenmeyen bu şekildeki usulsüz istihdamlara gerek banka çalışanları gerekse de diğer işsiz KKTC yurttaşlarının hiçbir tepki göstermemesidir.

Özellikle hukukçu münhaline başvuran diğer 40 aday tamamen torpille işe alınan 2 kişiye hiçbir tepki göstermemiştir.

Bir akademisyen olan Mustafa Besim’in ise bu yasadışı, usulsüz ve etik dışı uygulamalara nasıl onay verdiği ise çözemediğim sorular arasındadır.

Bu bilgiler tüm halkımızın ve özellikle işsiz gençlerin bilmesi gerekmektedir.

Gençlerimize hiçbir fırsat eşitliği vermeden yapılan bu istihdamların derhal iptal edilmesi ve bunları yapanların da açığa alınarak yargılanması gerekmektedir…”

“Şikayet etmeye hakkımız yok…”

“Gecede birkaç milyon dolar topla kumar masalarından lisans dışında hiç vergi ödeme, sıkıştığında rüşvet ver, hiçbir kural tanıma, arıtma tesisini dahi yedekleme.

Arıtma bozulunca bas denize tüm pisliğini.

Sizi bu memlekete sokup kuralları da sizin belirlemenize göz yumandadır kabahat.

Bu rezaletin tüm sorumluluğu bu memleketi yöneten Kıbrıslı Türklere aittir kimse parmağının arkasına saklanmasın.

Bu durumda şikayet etmeye de hakkımız yoktur…”

(Selim SAYARI)

“Yetmedi mi yitirilen canlar…”

“22 yıl oldu.
Temmuz ayının 16'sı ve günlerden pazardı. Sabah saat 06.00'da,
Timur'umuzu trafik kazasında kaybettiğimiz haberi ile uyandırıldık.

Evlat acısı unutulmaz, ilk günkü gibi devam eder, sadece, o acı ile yaşamayı öğrenirsiniz.

1974 savaşından daha fazla, insanımızı trafik kazalarında kaybettik ve kaybetmeye devam ediyoruz.

Önlem!

Ne doğru dürüst bir yasal düzenleme, 
Ne doğru dürüst bir denetim, 
Ne doğru dürüst bir trafik alt yapısı yok.

Ama,

Yetkililerden bol bol beyanatlar.

Ne kadar daha, kaç can daha istiyorsunuz.

Yetmedi mi yitirilen canlar?

Timur'umuzı, sevgi ve hasretle anıyoruz…”

(Ülker FAHRİ)

MESAJ KUTUSU

Sayın Emine DİZDARLI, bazı müdürler sizin hazırladığınız raporlardan daha ziyade onları o makama getirenlerin kararlarını uygulamaya devam ediyor! Yasa dışı uygulamaların son bulması için girişimde bulunmanız isteniyor…

Sayın Derya KANBAY, 15 Temmuz etkinlikleri için düzenlediğiniz basın toplantısında bazı basın organlarına davette bulunmamanız meslektaşları üzdü!Geçmişte bunun çeşitli sıkıntıları yaşandı umarız aynı hataları siz de tekrarlamazsınız!

Sayın Kudret ÖZERSAY, bir siyasi parti daha genel seçim anketi yaptırdı ve burada da ikinci sırada çıktınız. Ancak anket detaylarında bir kez daha kadro sorununuz olduğu ortaya çıktı! Haberiniz olsun istedik…

Sayın Mahmut ÖZÇINAR, festival tişörtlerinin kimler tarafından niçin kaçak olarak getirildiği konusunda bir açıklama yaparsanız meraklı vatandaşların da sorununu çözmüş olacaksınız. Zira bu konuda yoğun mesajlarınız geliyor…

Sayın Ahmet TANDOĞDU, hastanelerin medyada reklam vermesi yasak olduğu halde sizin reklamlar diğer meslektaşlarınızın tepkisine neden oluyor. Yılların tecrübeli bir hekimi olarak yasalara uymanız tavsiye ediliyor…

Sayın Mustafa ERİŞMEN, Girne’deki diskolarda ses kirliliği artık sinir katsayılarının çok üzerine çıktı ve vatandaş çileden çıktı! Bölgenin en yüksek makamı olarak bu konuda inisiyatif üstlenmeniz bekleniyor!

Sayın Fuat NAMSOY, CTP yerel yönetimler için düğmeye bastı ve ilk kurban da siz seçildiniz. Hoş onlara cevabınızı verdiniz ama yüzde 75 rakamı biraz sanki fazla olmadı mı! Demek ki vardır bir bildiğiniz değil mi!

Sayın Özgün FARUK, 500 öğrencilik öğrenci yurdundan sonra şimdi de yeni yurt yapımı için düğmeye bastığınız konuşuluyor. LAÜ’nün başındayken bu fırsatı kaçırmamak lazım değil mi! Hayırlı işler bol öğrenciler dileriz…

Sayın Hasan SERTOĞLU, Lefkoşa’nı iki güzide kulübünün transfer tartışmalarında birinden yana taraf olmanız diğer tarafı fena kızdırdı. Bunun yerel seçimlerde size olumsuz yansıyabileceğini de düşündünüz mü!

Sayın Osman UZUN, Güzelyurt’daki parti içi çekişmeler nedeniyle patlamaya hayır bir bombaya dönüştüğünüz gözlemleniyor. Bu arada bölge valisi derken kimi kastettiniz işte onu kimse anlayamamış, bir açıklama lütfen!

Sayın Özdemir KALKANLI, mangalda hellim konusunda gereğinden fazla büyütüldü. Bu arada resmi çeken de basına servis eden de yine sizin içinizden biri. Yine de o açıklamayı hiç yapmasaydınız sanki daha iyi olacaktı değil mi!

Sayın Kenan AKIN, uzun bir aradan sonra Maraş Gençlik’in başına geçerek spora muhteşem bir dönüş yaptığınız söyleniyor. Bu arada kulübün maddi durumunu düzeltmek için sponsör arayışlarına başlamışsınız bile, hayırlı uğurlu olsun…

Sayın Sunat ATUN, Türkiyeli bakan Berat Albayrak ile olan yakın dostluğunuz parti içinde bazı bakan ve vekil arkadaşlarınız tarafından biraz kıskançlık yaratmış. Bu arada Mağusa’da bazı gruplara dikkat, yüzünüze başka ardınızdan başka konuşuyorlar…

Sayın Kemal DÜRÜST, medya konusunda sağlam bağlantılarınız var bu arada rakipler de boş durmayıp başka medyacı arkadaşlarla dirsek temasına geçti ve karalama kampanyası için düğmeye basıldı. Yaptığınız icraatlara ise ne yazık ki bakan yok!

Sayın Hasan ÖZOK, “Benim Adım Cemil” adlı işletmeniz son yılların en başarılı projelerinden bir tanesi oldu. KKTC’de bir ilki başardınız ama personel konusunda biraz takviyeye ihtiyacınız var, zira şu ankiler durumu biraz zor idare ediyorlar…

Sayın Güven BENGİHAN, ne yazık ki bazı insan görünümlü mahluklar içlerinde hayvan sevgili olmadığı için evcil hayvanları bile katledebiliyorlar. Acınızı anlıyor ve paylaşıyoruz, ama elimizden de hiç ir şey gelmiyor işte!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner95

banner66

banner50

banner68

banner40