"YDP Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kendi adayını çıkaracak" "YDP Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kendi adayını çıkaracak"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenen protokol törenine Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar imza koydu.

Protokol, yaz aylarında hizmet sektöründe ( çevre, temizlik, vb.) artan işgücü ihtiyacının, 16–22 yaş arasındaki KKTC vatandaşı öğrencilerden karşılanmasını amaçlıyor.

Hayata geçirilen  "Yazda İşin Hazır Projesi" ile , 15 Haziran-15 Eylül  tarihleri (her iki tarih de dahil) arasında;  çevre, temizlik başta olmak üzere hizmet  sektöründe gençler Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği tarafından istihdam edilerek, çalışma hayatında  tecrübe kazanmalarına   ve gelir elde etmelerine imkan sağlanıyor.

Proje kapsamında, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği istihdam ettiği öğrencilerin Sosyal Sigortalar Dairesi ve İhtiyat Sandığı Dairesi’ne kayıtlarını yaparken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İhtiyat Sandığı Dairesi İstihdam Destek Merkezi, istihdam edilen her öğrenci çalışan için yürürlükteki brüt asgari ücretin yüzde 40’ı oranında destek verecek.

Protokol, 1 Temmuz 2023 ile 30 Haziran 2028 tarihleri arasında,  15 Haziran- 15 Eylül dönemlerinde,   beş yıl süreyle geçerli olacak.

-Özçınar

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, proje ile 16-22 yaş arasındaki KKTC vatandaşı gençlerin yerel yönetimler tarafından yaz aylarında hizmet sektörüne kazandırılacağını ve sosyal güvenlik şemsiyesi altında istihdam edileceğini söyledi.

Belediyelerin yaz aylarında çevre ve temizlik alanında genç işgücünden yararlandığını belirten Özçınar, genç işgücünün proje ile kayıt altına alınmasının da önemine işaret etti.

Özçınar, projenin gençlerin moral ve motivasyonunu arttıracak önemli bir adım olduğuna işaret ederek, “Gençlerimizin başvuruları sürekli hale gelecek ve belediyeler de bu konuda bir işgücü yaratma şansı bulmuş olacak” dedi.

Özçınar, projenin diğer bakanlıklara da örnek olmasını temenni ederek, yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile değil, farklı bakanlıklarla işbirliği yapılarak, projenin genişletilebileceğini kaydetti.

-Taçoy

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy  ise konuşmasında,  devletin   yerel yönetimler ve özel sektörle işbirliği içinde  gençlere yeni fırsatlar  sunmak için  projeler hayata geçirdiğini ifade etti.

"16-22 yaş arasındaki gençlerimiz, belediyelerde  yaz döneminde istihdam edilerek,  çevre  temizliği  başta olmak üzere hizmet sektöründe çalışarak hem iş hayatına alışacak hem de  içinde yaşadığı topluma daha temiz bir çevre bilinci aşılayacak" şeklinde konuşan Taçoy, turizm sezonunun canlandığı yaz aylarında  belediyelerin  görevlerini rahatlatması  ve gençlere gelecekte yeni istihdam olanakları  sunması bakımından  projenin  teşvik edici  olduğunu kaydetti.

Bakan Taçoy, "Bu proje ile sadece gençler çalışır durumda olmayacak. Ülkeyi ziyaret edenler daha temiz bir çevre bulacak. Gençler belediyelerin çalışmalarına katkı koyacak" dedi.

Editör: Haber Merkezi