Eğitim Bakanlığı, yaz aylarında sert eylemlere neden olan Atatürk Öğretmen Akademisini kapatmayı ve öğretmenlerin özlük haklarını hedef alan yasa tasarısını ‘ben yaparım olur zihniyeti’ ile yarın Meclis gündemine almayı tercih etmiştir.

Eğitimin niteliği, okulların alt yapısı, okulların bütçesi, tam gün eğitim, özel okul fiyatları, bina riski olan okullar, tadilat ve bakıma ihtiyaç olan binalar, öğrenci sayıları 35-40’a dayanan sınıflar, Göç Yasası dolayısı ile öğretmenlerin yaşadığı sorunlar, Türkçe veya İngilizce bilmeyen çocukların ihtiyaçları, yaşanan ağır ekonomik kriz nedeniyle ailelerin beslenme ve barınma gibi sorunlarını çözmek yerine öğretmenin onur ve haysiyetini hedef alan eğitim bakanı öğretmene saldırmakla neyin peşinde?

Bilinmelidir ki, öğretmenlerin ve toplumun böyle bir gündemi yoktur, nitelikli kamusal eğitim beklentisi vardır. Dayatma protokollerle gündeme gelen, hiçbir pedagojik ve bilimsel zemini olmayan, kamusal eğitimi gözden çıkaran, sermayeye hizmet etmekten başka bir amaç gütmeyen Eğitim Bakanı’nın bu dayatmalarını iki sendika olarak reddediyoruz.

Esentepe'de ani ölüm Esentepe'de ani ölüm

Kıbrıslı Türklerin günümüzdeki laik ve demokratik toplumsal kimliğinin gelişmesinde öncü olan, kamusal eğitimin simgesi Atatürk Öğretmen Akademisini de kapattırmayacağız.

Tüm okullarımızda 16 Mayıs Salı (YARIN) genel greve gidip, hiçbir okul etkinliğinde görev almayacak, saat 09:00’da sendikalarımızda buluşup, 10:00’da Meclis önünde eylemde olacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşırız.

Bu toplumu her anlamda karanlıklara hapsetmek isteyen işbirlikçi hükümetlere geçit vermeyeceğiz!

Öğretmen onurunu ve haysiyetini çiğnettirmeyeceğiz!

Saygılarımızla

Burak Maviş Selma Eylem

KTÖS Genel Sekreteri KTOÖES Başkanı

Not: Grev Saatleri

Lefkoşa Merkez okulları ( 08:30-12:30)

Diğer tüm bölge okulları (08:00-12:30)

Atatürk Öğretmen Akademisi (08:30-12:30)