banner141
banner151

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

TC Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye kararında Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmeleriyle ilgili, ''Suriye konusunda ciddi miktarda kayıtsız duran bir AB, Türkiye'deki olaylarla ilgili nasıl bu kadar hızlı hareket etti? Üstelik yanlış ve taraflı yorumladılar. Açıkçası akıllara durgunluk veren bir tablo'' dedi.

15 Haziran 2013 Cumartesi 11:43
TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ
TC Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye kararında Gezi Parkı olaylarına ilişkin değerlendirmeleriyle ilgili, ''Suriye konusunda ciddi miktarda kayıtsız duran bir AB, Türkiye'deki olaylarla ilgili nasıl bu kadar hızlı hareket etti? Üstelik yanlış ve taraflı yorumladılar. Açıkçası akıllara durgunluk veren bir tablo'' dedi.

Bloomberg HT ve Habertürk'ün ortak yayınına katılan Babacan, bundan sonraki dönemde iç piyasa açısından dışarıdaki gelişmelerin daha önemli olacağını söyledi.

Türkiye'ye en uzak olanların bile er ya da geç doğru bilgiye ulaşacağını kaydeden Babacan, son yaşananlar açısından telafi edilemeyecek bir problem görmediklerini dile getirdi.

Her vatandaşa eşit mesafede olduklarını anlatan Babacan, ''Bölücü terör meselesinin çözümüne çaba harcayan iktidarımızın, bu tür konular karşısında kayıtsız kalması söz konusu olamaz'' diye konuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının son dönemdeki açıklamalarını ekonomi açısından bir tehdit olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine Babacan, söz konusu kuruluşların son 2-3 haftada yaptıkları değerlendirmelerin nispeten düzgün olduğunu ifade etti. Bu kuruluşların Türkiye'yi yakından izlediklerini belirten Babacan, kendileri ile birebir temas halinde olduklarını kaydetti.

''AP'NİN TESPİTLERİ SON DERECE YANLIŞ''

Gezi Parkı olayları ile ilgili AP'nin kararının kendisini şaşırttığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

''Hem üzüldük hem de şaşırdık. Suriye'de 100 bine yakın insan öldü. Her gün bir katliam yaşanıyor. Bir rejim sistematik olarak kendi vatandaşlarını öldürüyor. Üstelik kimyasal silah bile kullanıyorlar. Suriye konusunda ciddi miktarda kayıtsız duran bir AB, Türkiye'deki olaylarla ilgili nasıl bu kadar hızlı hareket etti. Üstelik yanlış ve taraflı yorumladılar. Açıkçası akıllara durgunluk veren bir tablo.''

Bazı lobilerin Avrupa Parlamentosu üzerinde etkili olduğunu dile getiren Babacan, düzgün tespit yapamamasının AB'nin kendi itibarına zarar vereceğine işaret etti.

"ORGANİZE YAPILAR VAR"

Uluslararası medyanın etkisinin de azımsanmaması gerektiğine dikkati çeken Babacan, söz konusu kuruluşların Türkiye'yi her gün bir numaralı gündem maddesi yaptığını söyledi.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen dezenformasyon ve tahrikin hangi noktada başladığının tespitlerinin yapıldığını bildiren Babacan, ''Burada kasıt var, organize yapılar var'' dedi.

''AB, TÜRKİYE İÇİN MODERNLEŞME PROJESİ''

''Türkiye AB hedefinden koptu'' yorumlarının hatırlatılması üzerine Babacan, ''böyle bir şeyin asla söz konusu olmadığının'' altını çizdi. ''AB'yi Türkiye için bir modernleşme projesi olarak gördük'' diyen Babacan, AB'nin siyasi reformlar konusundaki standartlarının önemli olduğunu belirtti.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Gezi Parkı olaylarının Türkiye-ABD ilişkilerinde pürüze neden olup olmadığına ilişkin soru üzerine Babacan, geçen hafta ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini ve Türkiye'deki gelişmeleri değerlendirdiklerini aktardı.

Kendi duruşlarını Biden'e anlattığını belirten Babacan, ABD'nin Türkiye'deki gelişmeleri iyi takip etmesi gerektiğini dile getirdi.

ABD'NİN SURİYE AÇIKLAMASI

ABD'nin, Suriye'deki rejimin kimyasal silah kullanarak ''kırmızı çizgiyi aştığı'' açıklamasını da değerlendiren Babacan, Suriye konusunda temmuz ayında Cenevre'de bir toplantı daha düzenleneceğini kaydetti. Bu toplantıdan önce tarafların verdiği mesajların son derece önemli olduğunu ifade eden Babacan, bu anlamda ABD'nin muhaliflere silah satma kartını masaya koymasının önemine dikkati çekti.

Türkiye ile ABD arasında Suriye konusunun her anlamda görüşüldüğünü belirten Babacan, ''Rejime birkaç ülke tarafından yoğun silah ve nakit desteği verilirken, Batı'nın bunu seyretmesi düşünülemez. Bunun en azından siyasi mesaj olarak dengelenmesi gerekir'' diye konuştu.

''İRAN'IN SURİYE KONUSUNDAKİ TUTUMU ÜZÜCÜ''

İran'ın, Suriye'ye desteğine ilişkin görüşünü de paylaşan Babacan, bu ülkenin, Suriye'deki mevcut rejime verdiği desteğin Türkiye açısından çok ciddi bir hayal kırıklığı olduğunu söyledi. Babacan, ''Çünkü biz İran'ı yıllarca Birleşmiş Milletler'de AB'ye, ABD'ye karşı hep savunduk. Fakat dönüp dolaşıp Suriye konusunda böyle bir tutum almaları gerçekten çok üzücü ve aynı zamanda endişe verici'' ifadesini kullandı.

TWİTTER SORULARI

Babacan, vatandaşların Twitter aracılığıyla yönelttikleri soruları da yanıtladı. Ali Babacan, dolarda artış bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine, kendisinin eskiden beri bu konuda herhangi yorumda bulunmadığını, kur konusunda Merkez Bankasının açıklamalarının yakından takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Özelleştirme İdaresinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir tasarruf olup olmayacağına dair soruya Babacan, ''Daha portföyümüz var. O portföy devam etsin, ondan sonra bakarız. TMSF'nin elinde dolu varlık var. Tasfiye halinde şirketler var. 'Bunların hepsini birleştirelim?' der miyiz, bilemiyorum'' cevabını verdi.

Gezi Parkı olayları sırasında yaptığı yayınlardan dolayı arayıp özür dileyen uluslararası basın kuruluşları olup olmadığı sorusu üzerine de Babacan, her gün 3-4 kanaldan kendisini aradıklarını ancak telefon bağlantısı kurmak istediklerini aktardı. Kendisinin ise canlı yayında konuşmayı tercih ettiğini anlatan Babacan, bu teklifini kabul eden bir yayın kuruluşu olmadığını sözlerine ekledi.
Son Güncelleme: 15.06.2013 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.