Demokrat Parti Milletvekili Hasan Tosunoğlu, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada çevre sorunlarına dikkat çekti. Tosunoğlu, "Dünya Çevre Günü vesilesiyle gerçeklerimizle bir kez daha yüzleştik. Ne yazık ki yaşadığımız dünyaya ve ülkeye iyi bakmıyoruz. Bizim en büyük zenginliğimiz olan doğamızı kendi elimizle bozuyoruz," diyerek çevre konusundaki endişelerini dile getirdi.

36 ve 68 yaşındaki iki kişi hayatını kaybetti 36 ve 68 yaşındaki iki kişi hayatını kaybetti

Tosunoğlu, Çevre Günü kapsamında yayımlanan sayısız mesajın, çevre alanında uzun bir sorunlar listesi olduğuna işaret ettiğini belirterek, "Bu konuda söylev çekme zamanı çoktan bitmiş olmalıydı. Ne yazık ki bu aşamada Çevre Gününü sembolik olarak kutlama naifliğinin de bir faydası yok," dedi.

Çevre meselelerinin çözümünde sadece demeçler, kabul törenleri, ziyaretler ve açılışların yeterli olmadığını vurgulayan Tosunoğlu, "Çevre meseleleri demeç, kabul, ziyaret ve açılış motivasyonuyla değil; akılcı, bilimsel ve net çevre politikalarıyla azaltılabilir," ifadelerini kullandı.

Tosunoğlu, çevre sorunlarının çözümünde otoritesini kullanmaktan çekinmeyen, popülizmden uzak ve akla dayalı çalışmalar yürüten bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu belirtti ve "Her gün çevre günüymüşçesine çalışan, otoritesini kullanmaktan çekinmeyen, popülizmden uzak ve akla dayalı işler yapan bir anlayışa duyulan ihtiyaç her zamankinden daha çok," şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi 2