Toplum Sağlığı ve Hasta Hakları Derneği kuruldu.

Dernek başkanı Dr.İlker İpekdal yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Ülkemizde Toplum Sağlığı ve Hasta Hakları Derneği’nin kuruluşunu sizlerle ve değerli halkımızla paylaşmanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.

Dünyamızda insanlar arasındaki etkileşimin artması, pandemiler, sosyal ve ekonomik çalkantılar, savaşlar, göçler, iklim değişikliği süreci nedenleriyle insanlar ve diğer canlıların gereksinimlerinden olan sağlıklı çevre ortamı ve sağlığa erişim de hızla bozulmaktadır.

Her ne kadar bir ada toplumu olsak da, dünyadaki değişimlerden ve olumsuz gelişmelerden soyutlanmamız imkansızdır.

Ülkemizin bugün içerisinde bulunduğu ekonomik, sosyal, çevresel koşullar sağlıklı bir şekilde yaşanabilir olmaktan ne yazık ki uzaktır. Toprağımızdan suyumuza, dağlarımızdan denizimize, bebeğimizden yaşlımıza, sağlıklımızdan hastamıza, hemen her yerde köklü düzenlemeler gerektiren çevre ve sağlık sorunları ile karşı karşıyayız.

Özellikle ülkemizin sağlık sistemindeki kronikleşmiş sorunları, ciddi hasta hakları ihlallerini de beraberinde getirmektedir.

Hastalarımız, ne yazıktır ki, tanı ve tedavi süreci boyunca yaşadıkları sorunlarla baş başa bırakılmakta, adeta kol kırılıp yen içinde kalmaktadır.

Hak ihlali yaşadıklarını düşünen hastalarımız ise, müracaat ettikleri kurum ve kuruluşlardan tatmin edici cevaplar alamamakta, hak arayışlarının çoğu ise sonuçsuz kalmaktadır.

Tüm bu gerçeklerden yola çıkarak, çok yakın zamanda kurulan Toplum Sağlığı ve Hasta Hakları Derneği,çalışmalarına başlamış bulunmaktadır. Bu sayede, toplum sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine, hastalarımızın daha uygun koşullarda ve hakları korunaraksağlık hizmeti alabilmelerine somut katkılarda bulunmak adına anlamlı bir adım attığımıza inanmaktayız.

TSHHD olarak, kuruluş amaçlarımızı ilgilendiren tüm toplum sağlığı ve hasta hakları konularının içerisinde olmayı hedefliyoruz.

Özellikle ülkemizde yaşanan hasta hakları ihlallerinin kaynaklarına kadar inmek, hak ihlaline uğradığına inanan hastalarımızla birlikte sorunlarının çözümlerine yönelik somut girişimlerde bulunmak öncelikli hedeflerimiz olacaktır.

Sağlık alanında hak ihlaline uğradıklarına inanan, haklarını nerede ve nasıl arayacakları konusunda başvuracak yer arayan hasta ve yakınlarını bizlerle birlikte yürümeye davet ediyoruz.

Bu yola küçük bir topluluk olarak çıkmış olsak da, inanıyoruz ki, çok kısa zamanda yeni katılımlarla daha da büyüyerek, gerek toplumumuzun ruh ve beden sağlığı gerekse hastalarımızın hakları adına güzel kazanımlara ulaşacağımıza, sarılamaz denilen yaraları saracağımıza,değişmez denilenleri değiştireceğimize yürekten inanıyoruz.

Yeniden tüm toplumumuza hayırlı olması dileklerimizle.

Derneğimizin yapılan ilk olağan genel kurulu neticesinde başkan, yönetim kurulu ve diğer organlar aşağıdaki gibi şekillenmiştir:

Başkan

Hüseyin İlker İpekdal

Yönetim Kurulu Üyeleri

 1. Gülay Akınsel
 2. Özcan Karamustafa
 3. İbrahim Çavuşoğlu
 4. Nurşah Çiftçi
 5. Ayca Eminağa

Denetleme Kurulu Üyeleri

 1. Seda Okgül
 2. Berna Özkaraşahin
 3. Seçil Yıldırım
 4. Şerife Gülköse (Yedek)

Disiplin Kurulu Üyeleri

Lefkoşa’da geleneksel onur yürüyüşü yapıldı Lefkoşa’da geleneksel onur yürüyüşü yapıldı
 1. Behiye Çavuşoğlu
 2. Servet AkınselCömertel
 3. Bilgin Çınar
 4. Soner Eminağa (Yedek)

Editör: Haber Merkezi 2