“Tüzük aslında ne emrediyor?” tartışmaları sürerken UBP’de henüz bir kurultay tarihi yok. Ancak siyasi kulislerde devam eden bilmeceye rağmen kurultayın “coşku” ve olası "karmaşası" şimdiden hissediliyor…

Genel Sekreter Oğuzhan Hasipoğlu'nun geçtiğimiz gün Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamaya göre Kurultayın parti içerisinde gündem olması durumunda bu değerlendirilecek... 

Bu konuda görüşünü sorduğumuz Hasan Taçoy, UBP'de 2 yılı aşan zamanlarda nadiren gerçekleştirilen kurultaylarda (Küçük, Özgürgün) dönemleri gibi ya sıkıntılı süreçleri gösteriyor ya da sıkıntılı süreçlere gebe oluyor. 

Öte yandan Hasan Taçoy, tüzüğün kurultayın 2 yılda bir yapılacağını söylediğine dikkati çekerek ilgili siyasi partiler yasası içeriğinde de "tüzükte aksi belirtilmedikçe kurultayların belli sürede yapılmadığı takdirde 3 yılda bir" ifadelerini kullandığını hatırlatıyor. 

Hasan Taçoy, kurultay tarihinin ortaya çıkması ile aday olacağını yineledi ve bu konuda herhangi bir tereddütü olmadığını söyledi. 

Taçoy, kendisine menfi yönde herhangi bir baskı olup olmadığı sorusu üzerine ise "hayır.." dedi. 

Kıbrıs Postası'na konuşan Çalışma Bakanı UBP'li Hasan Taçoy konu hakkında şöyle dedi;

“Yasadan önce… Kurultay tüzüğe göre 2 yılda bir yapılır, der. 2 yılda dedikten sonra yasası yapıldı. İçindeki maddeler derki tüzükte aksi belirtilmedikçe kurultaylar belli sürede yapılıp yapılmadığı takdirde 3 yılda bir..

Cevdet Yılmaz, KKTC’yi ziyaret ediyor Cevdet Yılmaz, KKTC’yi ziyaret ediyor

Önemli olan kurultayın tarihinde yapılmasıdır. PM’nin sorumluluk alarak bunu belirlemesi lazım.

2012 kurultay, 2010’da; 2008’de; 2006’da; 2004’de; 2002’de 2 yıl arayla yapıldı. Özgürgün döneminde uzatıldı, İrsen Bey döneminde tartışmalı kurultaylar vardı malum… 2013’e kadar gitti… 2015’te çok adaylı yapıldı. 2 yılı aştı 2018’de yapıldı bu kez Ersin Bey kazandı… Sürece oynanmaya çalışıldığı zamanlarda PM bu sorumluluğu üzerine alarak karar üretmelidir. Demokrasi kazanmalıdır…”

Editör: Haber Merkezi