SAHTELENMİŞ RESMİ EVRAĞI TEDAVÜLE SÜRMEK VE ŞANS OYUNLARI YASASINA AYKIRI HAREKET

09.09.2023 tarihinde, Girne’de, N.M.Q.(K-23)’nün, 25 yaşını doldurmadığı halde kumarhanelere girebilmek maksadıyla daha önceden sahtelenmiş olan kimlik kartının fotoğrafını cep telefonuna kaydederek, Girne’de faaliyet gösteren bir kumarhanedeki görevlilere ibraz etmek suretiyle tedavüle sürdükten sonra, bahse konu kumarhaneye girip şans oyunu oynadığı tespit edilmiştir. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KANUNSUZ PATLAYICI MADDE TASARRUFU

09.09.2023 tarihinde, saat 15:00 sıralarında, Ercan Havalimanın’da, yurt dışına çıkış yapmak isteyen N.G.(E-54)’nin tasarrufundaki çantada X-Ray cihazında yapılan kontrolde, toplam 28 adet canlı tabanca mermisini kanunsuz olarak tasarruf ettiği tespit edilerek emare olarak alınmıştır. Bahse konu şahıs tutuklanmış olup, soruşturma devam etmektedir.

KKTC’DE İKAMET İZİNSİZ İKAMET ETMEK

09.09.2023 tarihinde, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen “Asayiş ve Trafik Denetimleri” sonucu; ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen toplam 22 kişi tutuklanarak aleyhlerinde yasal işlem başlatılmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

İŞ KAZASI

09.09.2023 tarihinde, saat 10:30 sıralarında, Mutluyaka’da faaliyet gösteren bir işyerinde çalışan Saif ALİ (E-19), söz konusu işyerinin bahçesi içerisinde forklift kullandığı sırada, dikkatsizliği sonucu forklifti devirip yaralanmıştır. Adı edilen kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından, sağ ayağında kırık teşhisi nedeniyle cerrahi servisinde müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

09.09.2023 tarihinde, saat 23:30 sıralarında, Lefkoşa’da faaliyet gösteren bir işyerinde çalışan Tuncay KARAİL (E-36), Güzelyurt’ta bulunan bir üniversite binası içerisinde alçıpan montajı yaptığı sırada, kullanımındaki spiral makinesinde takılı olan kesme ucunun kırılıp boynuna çarpması sonucu yaralanmıştır. Adı edilen kaldırıldığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alınmıştır. Soruşturma devam etmektedir.

YANGIN

10.09.2023 tarihinde, saat 02:30 sıralarında, Gazimağusa’da Kavunoğlu sokak üzerinde bulunan bir ikametgahın yardımcı odası içerisinde, ev sakininin sigara içtiği sırada uyuya kalıp elindeki sigaranın koltuk üzerine düşerek ateşlenmesi sonucu yangın meydana gelmiştir.

Yangın İtfaiye Ekipleri tarafından söndürülmüş olup çıkan yangın sonucu, oda içerisinde bulunan muhtelif beyaz eşyalar, ahşap kitaplık, elbise dolabı, iki adet koltuk, iki adet ahşap orta masa ve odanın tüm elektirik aksamları yanarken, duvarlar ise çıkan dumandan dolayı zarar görmüştür. Soruşturma devam etmektedir.

TRAFİK KAZASI

10.09.2023 tarihinde, saat 01:00 sıralarında, Alsancak’ta Karaoğlanoğlu Caddesi üzerinde, Hikmet Mert KARAKAŞOĞLU (E-25) 196 miligram alkollü içki tesiri altında, yönetimindeki RL 581 plakalı araç ile batı istikametine doğru seyrettiği sırada, dikkatsizliği sonucu o esnada önünde aynı istikamete doğru seyreden Muhammet Ali ENGİN yönetimindeki FR 003 plakalı aracın arka kısmına çarpmıştır. Çarpmanın etkisiyle savrulan FR 003 plakalı araç, yolun güneyinde bulunan taş duvara da çarpmıştır. Kaza sonucu yaralanan olmadı. Soruşturma devam etmektedir.

ASAYİŞ VE TRAFİK DENETİMLERİ

09-10 Eylül 2023 tarihleri, 20:00-03:00 saatleri arasında, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele Polis Müdürlükleri’nin sorumluluk sahaları içerisinde, eş zamanlı asayiş ve trafik denetimleri gerçekleştirildi.

Lefkoşa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; gece kulüpleri, eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, pansiyonlar ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup;

Ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 13 kişi tutuklanmıştır.

Askeri yasak bölgeyi ihlal ettiği tespit edilen bir kişi tutuklanmıştır.

Alkollü içki satış ruhsatı olmadığı halde, alkollü içki satışı yaptığı tespit edilen bir işyeri işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 29 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 510 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 97’si yasal hız sınırının üzerinde süratli araç kullanmak, 23’ü alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 5’i trafikte seyir halindeyken cep telefonu kullanmak olmak üzere, toplam 350 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 91 araç ise trafikten men edilmiştir.

Gazimağusa’da gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları, alkollü içki satışı yapılan yerler, marketler, kahvehaneler ve gece kulüpleri kontrol edilmiş olup;

Ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 6 kişi tutuklanmıştır.

Alkollü içki satış ruhsatı olmadığı halde, alkollü içki satışı yaptığı tespit edilen bir işyeri işletmecisi aleyhinde yasal işlem başlatılmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 10 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1102 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 81’si yasal hız sınırının üzerinde süratli araç kullanmak, 3’ü alkollü içki tesiri altında araç kullanmak olmak, 1’si sürüş ehliyetsiz araç kullanmak, 20’si trafikte seyir halindeyken cep telefonu kullanmak üzere olmak üzere, toplam 375 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 11 araç ise trafikten men edilmiştir.

Girne’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; halkın yoğun olarak bulunduğu yerler, eğlence mekanları, kahvehaneler ve pansiyonlar kontrol edilmiş olup;

Ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 2 kişi tutuklanmıştır.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 38 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 1560 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 86’sı yasal hız sınırının üzerinde süratli araç kullanmak, 14’ü alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 2’si sürüş ehliyetiz araç kullanmak olmak üzere, 7’si trafikte seyir halindeyken cep telefonu kullanmak üzere olmak üzere, toplam 266 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 70 araç ise trafikten men edilmiştir.

"Kıbrıs'ta federal bir çözümün mümkün olmadığına inanıyoruz” "Kıbrıs'ta federal bir çözümün mümkün olmadığına inanıyoruz”

Güzelyurt’ta gerçekleştirilen denetimler kapsamında; bahis evleri, kahvehaneler, alkollü içki satışı yapılan yerler ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş olup;

(1) Ülkede herhangi bir yasal statüsü olmadığı halde, ikamet izinsiz olarak ikamet ettiği tespit edilen 1 kişi tutuklanmıştır.

Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 562 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 18’i yasal hız sınırının üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i alkollü içki tesiri altında araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetiz araç kullanmak, 10’u trafikte seyir halindeyken cep telefonu kullanmak üzere olmak üzere, toplam 173 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 8 araç ise trafikten men edilmiştir.

İskele’de gerçekleştirilen denetimler kapsamında; eğlence mekanları ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerler kontrol edilmiş ancak, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir.

Kumarhanelerde gerçekleştirilen denetimlerde ise, kumarhaneye girmeleri ve bulunmaları yasak olan toplam 9 kişi tespit edilerek aleyhlerinde yasal işleme gidilmiştir.

Trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu, toplam 496 araç sürücüsü kontrol edilmiş ve 68’i yasal hız sınırının üzerinde süratli araç kullanmak, 1’i sürüş ehliyetiz araç kullanmak olmak üzere, toplam 115 araç sürücüsü çeşitli trafik suçlarından rapor edilerek aleyhlerinde yasal işlem başlatılırken, 1 sürücü de tutuklanmıştır.

Editör: Haber Merkezi