navlun desteği verildiğini hatırlatan Naimoğulları, Birlik altındaki Hayvancılık Kooperatifi olarak Türkiye’den kaba otu (balya, saman), kilosu 2 Türk Lirası civarında hayvancının çiftliğine götüreceklerini açıkladı. Yarından itibaren tırların yüklenmeye başlayacağını dile getiren Naimoğulları, Hayvancılık Kooperatifi’nin yarından itibaren hayvancının çiftliğine balyayı vermeye başlayacağını söyledi.

-“Balya fiyatını artıran büyük şirketlere balya vermeyeceğiz”

Bugüne kadar hayvan üreticisinin sıkıntılarını görmeyen, balya fiyatını artıran büyük şirketlere, Hayvancılık Kooperatifi olarak kesinlikle balya vermeyeceklerini duyuran Naimoğulları, Birlik olarak hayvan üreticisinin ihtiyaçlarına göre planlama yapacaklarını kaydetti.

Dövizdeki yükseliş nedeniyle çok ciddi anlamda karamsarlık içinde olduklarını dile getiren Naimoğulları, Pazartesi günü çiğ süt fiyatı, doğrudan gelir desteklerinin iyileştirilmesi konusunda hayvancının talepleri karşılanmazsa Bakanlık önünde eylem tarihini açıklayacaklarını belirtti.

Siyasilerin sorunlardan kaçtığını ve çözüm üretmediğini ileri süren Naimoğulları, “Şimdiye kadar Türkiye’deki seçimin arkasına sığındılar, şimdi de dövizdeki yükselişin arkasına sığınıyorlar ama bizim sığınacak bir yerimiz kalmadı” dedi.

-Hükümete çağrı… “Derhal kurları sabitlesinler”

Hükümete çağrı yapan Birlik Başkanı Naimoğulları, “Derhal kurları sabitlesinler, ülkeye gelen ham madde kurlarını, yem fiyatlarını sabitlesinler, üreticinin girdi maliyetlerini kur bazında sabitlesinler. Üreticinin sütünü döviz kuruna endeksli olarak ortaya koysunlar. Üretici de ayakta kalabilsin” diye konuştu.

“Bugün bize bunları yaşatanlar çözüm bulmak zorundadırlar” diyen Naimoğulları, muhalefete ise, Meclis’te ağırlıklarını ortaya koyma çağrısında bulundu.

Meclis nisap yetersizliği nedeniyle toplanamadı... Meclis nisap yetersizliği nedeniyle toplanamadı...

-“Çözüm bulunmazsa gereken çözümü daha önce olduğu gibi sokaklarda arayacağız”

Naimoğulları, “Pazartesi günü çözüm yoksa eylem tarihi açıklanacaktır. Hayvancıya çağrı yapıyorum, gereken hazırlığı yapsınlar… Çözüm bulunmazsa gereken çözümü daha önce olduğu gibi sokaklarda arayacağız” şeklinde konuştu.

Haber: Afet İlban Fotoğraf: Süleyman Önal