Meteoroloji Dairesi’nden toz uyarısı... Meteoroloji Dairesi’nden toz uyarısı...

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay hakkında sahte diploma aldıkları gerekçesiyle polis soruşturması açılan ve mahkeme önüne çıkarılan üst düzey kamu görevlilerinin kamu görevinden geçici olarak uzaklaştırılmaları gereğine işaret ederek “çağrılarımız ve Kamu Hizmeti Komisyonu’na başvurmamız üzerine İçişleri Bakanlığı gerekli adımı atmış ve kendisine bağlı o müdürü kamu görevinden uzaklaştırmıştır ancak Turizm Bakanı sayın Fikri Ataoğlu haftalar geçmiş olmasına rağmen yasanın gereğini yapmamış, kendisine bağlı olan ve sahte diploma alan mukayyidi halen daha kamu görevinden uzaklaştırmamıştır” ifadelerini kullandı. Kamu Hizmeti Komisyonu’na yaptıkları başvuruya yanıt aldıklarını ve bu adımın atılması gereğini Komisyon’un da teyit ettiğini açıklayan Kudret Özersay Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu’na bir kez daha çağrıda bulunarak “yasanın gereğini yapın ve kendi atadığınız o üst düzey bürokratı mahkeme hakkında kararı verinceye kadar kamu görevinden uzaklaştırın. Bunu siz yapacak cesarete sahip değilseniz Kamu Hizmeti Komisyonu’na bir yazı yazın, yasaya göre bunu Komisyon da yapabilir” dedi.

“KAMU MENFAATLERİ AÇISINDAN BU ADIM ATILMALIDIR”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay açıklamasında hakkında bu türden polis soruşturması başlatılan kamu görevlilerinin sadece müdürlük, müsteşarlık, mukayyitlik gibi üst düzey makamlardan alınmasının yeterli olmadığını ve Kamu Görevlileri Yasası’na göre mahkeme nihai kararını verinceye kadar kamu görevlerinde kalmalarının yaratacağı sıkıntıların da dikkate alınması gereğinden bahsedildiğini vurgulayarak “sahtekarlıkla temin edilen belgeyi kullanıp kamudan daha yüksek maaş çeken kişilerin günün sonunda suçlu bulunmaları halinde bu yargılama sürecince geçecek zamanda kamuda görev başında kalmaları, başka resmi evraklarla iştigal etmeleri ve benzeri işlemler dikkate alındığında tedbir alınmasının gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Yasa da zaten bu durumu düzenlemektedir. Kamu Hizmeti Komisyonu’na bu konuda yaptığımız başvuruya aldığımız yanıtta da Komisyon bu saptamamızı doğrulamıştır. Üstelik bu yaklaşımımızın doğru olduğunu, bu doğrultuda adım atan İçişleri Bakanlığı da doğrulamıştır, o halde Turizm Bakanı sayın Fikri Ataoğlu neyi beklemektedir?” diye sordu.

İçişleri Bakanlığı’nın yapılan çağrıyı dikkate alarak adım attığını ve bakanlığa bağlı eski bir Bakanlık Müdürünü hakkında sahte diploma nedeniyle polis soruşturması açıldığı için kamu görevinden uzaklaştırdığını anımsatan Özersay “İçişleri Bakanlığı yaptı ancak Turizm Bakanlığı halen daha sahte diploma soruşturması çerçevesinde mahkemeye çıkarılan ve hakkında soruşturma yürütülen mukayyidi kamu görevinden uzaklaştırmamış, yasanın gereğini yapmamıştır” dedi.

Editör: Haber Merkezi 2