DETAY Gazetesi ortaklarından ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Oshan Sabırlı gazeteye veda etti.
Sabırlı'nın son yazısı şöyle: 

"2013 yılının son günleriydi. Ortaya Detay Projesi çıkıverdi. İlk olarak ülkede yeni bir gazeteye ihtiyaç var mı diye sorguladık. 15 dolayında gazetenin olduğu bu küçük coğrafyada 16. Gazeteyi çıkarmaya karar verdik. İşin daha da enteresan yanı eş zamanlı olarak 4 yeni gazete kısa aralıklar ile yayın hayatına başladı. 17 Mart günü ilk kez bayilerde olduğumuz günün hemen sonrasında kapanan gazetelere de tanık olduk ve bu da okuyucuya medyanın güvenirliliği anlamında da büyük darbe vurdu.

Biz direndik.

Bazı reklam verenlerin, reklam kozu ile bizi yönlendirmeye çalışmalarına direndik. Siyasilerin, kamu aracılığı ile üzerimize oyunlar oynamasına direndik. Hatta bazı en üst düzey akademisyenlerin “sizinle görüşeceğiz” şeklindeki tehditleri ile buluştuk zaman içerisinde. Ama duruşumuzdan ödün vermedik.

***

Aradan tam 880 gün geçti. Bu zaman zarfında en fazla eşimi, ailemi ve yakın dostlarımı, hem bir işveren, hem de bir çalışan olarak çok fazla 2’nci plana attığım eleştirilerine tanık oldum. Bu zaman zarfında samimi olmam gerekirse oldukça yoruldum.

Kurucuları arasında olduğum Detay Gazetesi’nde zaman zaman bireysel olarak da tehdit, birçok eleştiri ile buluştum. Defalarca mahkeme celpleri gönderildi yazdığımız doğru haberler veya köşe yazılarımızda yazdığımız yorumlar ile ilgili.

Gönül rahatlığı ile bu güne kadar tek bir haberimizle ilgili yargı sürecinin çalışmadığını, mahkeme salonuna gitmemizin gerekmediğini övünerek söylemem gerek. Şu an mahkemede bekleyen herhangi bir dosyamız da yok. Yaptığımız işin sağlamlığı, güvenirliliği bu noktada benim için oldukça önemliydi ve bunu başardık.

Öte yandan bu süre zarfında iş yaşamından, spor camiasından, kültür sanat çevrelerinden birçok yeni dostluk da kurma şansım oldu.

880 günün yorgunluğu ile Detay Medya bünyesinde Genel Yayın Yönetmenliği görevinden ayrılma kararını birçok kez düşünmeme karşın, bu güne kadar bırakma kararı veremedim.

Ancak bugün itibarı ile kurumun yeni yapılanması çerçevesinde bu görevden kendi kararım ile ayrıldığımı sizlere bu yazı ile duyuruyorum.

Bundan sonra da zaman zaman köşe yazılarım ile sizlerle buluşmaya devam edeceğim. Bundan sonra da medyada farklı kanallar aracılığı ile sizlerle olacağım. Vakit biraz yenilenme, biraz arınma, biraz farklı işlerle uğraşma vakti olacak.

***

Bu geçen zaman zarfında, tamamen kendi öz kaynakları ile kurulan, kendi yağı ile kendi ciğerini kavuran bir gazete olduk. Zaman zaman siyasi baskılar gelse de, ailem, eşim ve dostlarım aracılığı ile üzerimde yayın politikası anlamında baskılar kurulmaya çalışılsa da, daha ben gazetenin basılı versiyonunu görmeden sabahın erken saatlerinde, defalarca telefonlarım çalsa ve rahatsızlıklar/şikayetler çok sert üsluplar ile dile getirilse de en üst mevkilerden, hep göğüs gerdim. Dürüstlük, eşitlik, medya etiği, yazar bağımsızlığı gibi kavramların gün be gün beni, patron da olmam nedeni ile oldukça yıprattığını söylemeden geçemeyeceğim.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni olduğum zaman zarfında haksızlık ettiğim siyasetçiler, iş insanları, okuyucular olmuşsa, ötesinde birlikte çalıştığım zaman zaman kırdığım eski/yeni çalışanlarım varsa tümünden özür dilemeyi kendime bir borç hissediyorum.

***

Detay Gazetesi yayınlarına devam edecek. Benim sonramda da, çözüm ve barış vizyonu, insan hakları, eşitlik gibi kavramlar kurumun ilkeleri olmayı sürdürecek.

Yeni dönemde yeni heyecan ve sevinçlerin ayni zamanda güzel haberlerin sizinle olması temennisi ile."
Editör: TE Bilisim