Hamas militanları İsrail'e girerken, İsrail de "Demir Kılıçlar" adıyla geniş çaplı bir operasyon için düğmeye bastı. İsrail-Gazze hattından gün boyu çatışma ve bombardıman görüntüleri yansıdı. Bölgede tansiyon yüksek. İsrail gece boyunca Gazze'ye hava saldırılarını sürdürdü. İsrail'in güneyinde de Hamas militanlarıyla çatışmalar devam etti. Hamas'ın operasyonu sonucu İsrail tarafında en az 700 kişi hayatını kaybederken; İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarında da 436 Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail ordusunun "tüm kuvvetleriyle" Hamas'ı hedef alacağını söyledi. Gazze halkının bölgeden çıkmasını istedi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yakın bölgeleri, önceki gün sabah erken saatlerde roket atışları nedeniyle çalan sirenlerle uyandı.

DÜNYA HABERLERİ

Eyfel Kulesi İsrail'e destek için karartıldı

"İsrail savaşta" (Gazete manşetleri)

Hamas'ın İsrail baskını: İsrailli ve Filistinli uzmanlar değerlendirdi

İsrail-Gazze hattında gerilim | Hamas'tan "Aksa Tufanı" operasyonu

İsrail-Filistin hattındaki gerilim önceki gün sabah saatlerinde paramotorlu birliklerin sınırı geçmesiyle tırmandı.

Drone saldırısıyla İsrail tankı patlatıldı. Dakikalar içinde 5 binden fazla roket atıldı.

İsrail hava savunma sistemi "demir kubbe" bu yoğunluktaki saldırıya cevap veremedi, Tel Aviv dahil çok sayıda kente füzeler isabet etti.

Gazze sınırındaki tel örgüleri dozerlerle yıkan bir grup hamas üyesi, İsrail yerleşimlerine girdi. 20 bölgede kontrolü ele geçirdi. Çıkan çatışmalarda çok sayıda sivil öldü.

Onlarca İsrailli rehin alınarak Gazze'ye götürüldü. Hamas, aralarında üst düzey askerlerin de olduğu rehinelerin tünellerde tutulduğunu açıkladı.

"Uluslararası toplumu, KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya davet ediyoruz" "Uluslararası toplumu, KKTC'nin bağımsızlığını tanımaya davet ediyoruz"

İsrail ordusu, Hamas'ın önceki gün başlayan ve bugün de devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 73'ye yükseldiğini duyurdu.

İsrail ordu sözcüsü, sivillerin kaçırılmasını "savaş suçu" olarak niteledi.

Netanyahu hükümeti Hamas'a "savaş ilanıyla" yanıt verdi. Yedek askerler göreve çağrıldı. Gazze'ye hava harekatı düzenlendi.

İsrail istihbaratının Hamas'ın büyük çaplı ve iyi koordine edilmiş saldırılarını nasıl göremediği de çok tartışıldı. İsrail'de konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

GAZZE'YE HAVA SALDIRISI SÜRÜYOR

Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" harekatına yanıt olarak İsrail uçakları Gazze'yi bombalıyor. Hava operasyonu gece boyunca sürdü. İsrail'in güney kentlerindeyse ordu, Hamas üyeleriyle çatıştı.

İsrail jetleri, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun intikam açıklaması sonrası gece saatlerinde Gazze'deki Hamas hedeflerini vurdu.

Bombardıman öncesinde 2 buçuk milyon nüfuslu kentin önemli bölümünde elektrikler kesildi. Hamas, karşılık olarak İsrail kentlerine doğru onlarca roket ateşledi.

ÖLÜ SAYISI 91'İ ÇOCUK 436'YA YÜKSELDİ

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail'in 3 günden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 91'i çocuk, 61'i kadın 436 kişinin yaşamını yitirdiği, 224'ü çocuk, 151'i kadın olmak üzere 2 bin 271 kişinin yaralandığı belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, aralarında Kudüs'ün de olduğu Batı Şeria'nın El Halil, Ramallah, Eriha, Nablus ve Kalkilya kentlerinde 7 Ekim'den bu yana toplam 15 Filistinlinin İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

GAZZE'DE HAMAS'A AİT 500 HEDEF VURULDU

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, gece boyunca Hamas'a ait 500 hedefin vurulduğu belirtildi.

"BÖYLESİ BİR SAVAŞ GÖZ AÇIP KAPAYINCAYA KADAR BİTMEZ"

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Gazze'den İsrail'e yönelik saldırılara ilişkin halka hitaben bir konuşma yaptı.

İsrail'in bugünlerde içerisinde bulunduğu gelişmelerin, geniş kapsamlı bir savaşın parçası olduğunu dile getiren Herzog, "Böylesi bir savaş göz açıp kapayıncaya kadar bitmez. Düşmanlarımız önemli psikolojik çabalar sarf ediyor; siber saldırı, gerçek olmayan görüntüler ve raporlar yayınlayarak. Bunların tüm amacı içimize korku ve endişeyi salmak" ifadelerini kullandı.

Herzog, "tartışmasız bir gerçek olarak, başarmanın dışında İsrail devletinin başka bir seçeneğinin olmadığını" söyledi.

Rehavete kapılmamalarını isteyen Herzog, kendilerini zor günlerin beklediğini, "düşmana karşı birleşmenin ve tek yumruk gibi hareket edilmesi" gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Paris merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, İsrail saldırılarında iki foto-muhabirin öldüğünü bildirdi.

"750 İSRAİLLİ KAYIP"

İsrail basını çatışmaların başından bu yana en az 750 İsraillinin kayıp olduğunu yazdı.

Sabah saatlerindeyse Lübnan tarafından İsrail'e yönelik saldırıya İsrail güçleri topçu atışlarıyla karşılık verdi. Lübnan topraklarındaki hedefler vuruldu.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

İsrail içinde asayiş tam olarak sağlanamadı. İsrail ordu sözcüsü, ülkenin güneyinde durumun henüz kontrol altında olmadığını, çatışmaların sürdüğünü söyledi.

Gazze sınırına 15 kilometre uzaklıktaki Sderot şehrinde silah sesleri ve patlamalar duyuldu. Hamas, rehin aldıkları İsraillilerin sayısının, "Netanyahu'nun düşündüğünden kat kat fazla olduğunu" iddia etti.

Başbakan Netanyahu, muhalefet liderlerini kurulacak birlik hükümetine destek vermeye çağırdı. muhalefet partisi liderleri, bu süreçte farklılıklarını bir kenara bırakmaya hazır  olduklarını açıkladı.

İSRAİL ASKERLERİ, LÜBNAN SINIRI YAKININDA YANLIŞLIKLA KENDİ ASKERLERİNİ VURDU

İsrail resmi haber ajansı KAN'ın ordu sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Celil Garbi yakınındaki bir Yahudi yerleşim yerinde görev yapan İsrail güçleri, kontrol noktasına hızlıca yaklaşan araca ateş açtı.

Daha sonra askeri aracın içindekilerin İsrail ordusuna bağlı askerler olduğu anlaşıldı. Hafif yaralanan İsrail askerleri tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

İsrail pazar günü, Hizbullah örgütünün İsrail işgali altındaki Şeba Çiftlikleri bölgesine kurduğu bir çadırı silahlı insansız hava aracıyla bombalamıştı.

Editör: Haber Merkezi