UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu “186 sayılı kararla” ilgili açıklamada bulundu.

“CHP olarak biz Kıbrıs Türkü'nün evet demediği hiçbir şeye evet demeyiz” “CHP olarak biz Kıbrıs Türkü'nün evet demediği hiçbir şeye evet demeyiz”

“Kıbrıs Sorunu’nu 60 yılllık bir kalıcı çıkmaza hapseden 4 Mart 1964 tarihli 186 Sayılı kararın 60’ıncı yıldönümündeyiz” diyen Hasipoğlu, 60 yıldır BM’nin adada Kıbrıs Türk tarafıyla herhangi bir anlaşma yapmaksızın bulunduğunu ve statükoyu temsil eden işgal edilmiş Kıbrıs Cumhuriyeti’ne destek verdiğini ifade etti.

Hasipoğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türklerini yok etmek için Rum Silahlı güçlerinin başlattığı saldırıların gölgesinde, günün könjonktürü kapmasında krize geçici bir çıkış yolu diye gündeme getirilen 186 Sayılı kararla, BM Güvenlik Konseyi Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yegane ülke olarak kabul etmiş, Kıbrıs Türklerinin egemenlik haklarını görmezden geleceğini o tarihten ilan etmiştir.  Geçirmiş olduğumuz tüm sonuçsuz müzakere süreçlerini de dikkate alırsak , artık bu karar çağdışı kalmıştır ve adanın gerçekleri ışığında revize edilmelidir.  186 Sayılı karar ile BM Güvenlik Konseyi çözümü değil çözümsüzlüğü körüklemekte ve Kıbrıs’ta Rum tarafına konfor alanı yaratmaya devam etmektedir.  Hukuk, eşitlik, insanlık ve yaşam hakkı bu kararla hiçe sayılmıştır.  BM ve Güvenlik Konseyi’nin bu hatanın bedelini her fırsatta Kıbrıs Türküne ödetmeye çalıştığını bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz. En son 2017 Yılı’nda Crans Montana’da federal müzakere sürecinin son görüşmesinde 186 Sayılı karardan aldığı güçle dönemin Rum Lideri Anastasiadis ve veliahtı Hristodulides masadan geriye bakmadan kalkmıştır.

Editör: Haber Merkezi