Çavuşoğlu, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi'nin geçici olarak Yeniceköy'deki eski Polis Okulu'na taşınacağını da ifade etti.

BRT Ana Haber Bülteni’ne bağlanarak okullarla ilgili son durum hakkında bilgi veren Bakan Çavuşoğlu, online eğitimin çok tercih ettikleri bir model olmadığını ifade ederek “Yüz yüze eğitimde ısrarcıyız” dedi.

 

-“DAÜ 25 sınıf teklif etti”

 

Çavuşoğlu bu süreçte DAÜ ile istişareler yaptıklarını anlattı. DAÜ’nün NKL için 25 sınıf ayırmayı teklif ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, öğretmenler, okul yönetimi ve okul aile birliğinin bunun yerine eğitimin çadırlarda devam etmesi yönünde bir karar aldığını, bu bağlamda eğitimin yarından itibaren çadırlarda devam edeceğini söyledi.

Çavuşoğlu 15 gün içinde prefabrik sınıflar yapılacağını ve çadırlardan bu sınıflara geçileceğini de kaydetti.

“Deniz kenarı hali arazideki kaçak restoran inşaatı önlenmeli” “Deniz kenarı hali arazideki kaçak restoran inşaatı önlenmeli”

-“ Geçitkale Cumhuriyet Lisesi, 10 gün içinde eski Yeniceköy Polis Okuluna taşınacak”

 

Dün, mevsim normalleri üzerindeki yağışın, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’nde çadırların kurulduğu yerde su birikintilerine yol açtığını ve eğitime ara vermek zorunda kaldıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Geçitkale Cumhuriyet Lisesi’ni 10 gün içinde eski Yeniceköy Polis Okuluna taşıyacaklarını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu taşınmaya kadar olan süreç için 10 gün online eğitim kararı aldıklarını belirtti.

 

- “Karakol İlkokulunda 4 çadırda devam eden eğitim, Suat Günsel İlkokulu ve Canbulat İlkokuluna taşınacak”

 

Karakol İlkokulunda 4 çadırda devam eden eğitimin, perşembeden itibaren Suat Günsel İlkokulu ve Canbulat İlkokulu’na taşınacağını da dile getiren Çavuşoğlu olabildiğince hızlı şekilde, çocukların can güvenliğini de koruyarak süreci yürütmeye çalıştıklarını belirtti.

-“İMO müdahale önceliği sırasına göre bir liste verdi”

İnşaat Mühendisleri Odası’nın (İMO) okullarla ilişkin raporuna da değinen Çavuşoğlu, kendilerine müdahale önceliği sırasına göre bir liste verildiğini anlattı. Bunun, bu binaların durduğu yerde çökeceğine dair bir analiz değil, deprem yönetmeliğine göre binaların değerlendirmesini içeren bir liste olduğunu kaydeden Çavuşoğlu gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu sonraki süreçte İMO’nun oluşturacağı ekiplerle bu okulların ileri tetkikleri ve deprem yönetmeliğine nasıl uygun hale getirileceği hakkında bir çalışma yaparak kendilerine sunacağını, bu sırada prefabrik sınıflarla zaman kazanmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Editör: Haber Merkezi