Dışişleri Bakanlığı, Metehan kara sınır kapısında yaşanan yoğunluğun nereden kaynaklandığı ortadayken bu sorunun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne mal edilmeyeceğini kaydetti.

Geçişlerin çağa uygun, rahat ve hızlı olabilmesi için somut adımlar atılmasının elzem olduğunu vurgulayan Bakanlık, Kıbrıs Türk tarafının Metehan’daki yoğunluğu azaltmak ve Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında ada içi ticaretin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yalnızca ticari araçların kullanımı için Haspolat kapısının açılması teklifini Rum tarafı reddettiğini de bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, yeni kara sınır kapıları açılması ve ara bölgede yapılması öngörülen projeler hakkında yazılı açıklama yaptı.

Cuma gününe kadar yer yer sağanak yağış bekleniyor Cuma gününe kadar yer yer sağanak yağış bekleniyor

İki taraflı Teknik Komitelerin çalışmalarına da işaret edilen açıklamada, komitelerin daha etkin şekilde faaliyet gösterebilmesi için alanında uzman ve yetkili kişileri görevlendiren Kıbrıs Türk tarafının, bu konuya gerekli titizliği gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada, komitelerin daha aktif faaliyet göstermesinin ancak Rum tarafınca da yapılacak denk görevlendirmelerle mümkün olabileceği vurgulanırken, “Kamuoyunun, yalan ve dezenformasyon içerikli açıklamalara itibar etmemesi önem taşımaktadır” denildi.

-“Geçişlerin çağa uygun, rahat ve hızlı olabilmesi için somut adımlar atılması elzem”

Editör: Haber Merkezi