Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu yasama yılının son olağan toplantısını tamamladı.

Güncel konuşmaların ardından Meclis'in toplantısı 18.15'te sona erdi. Meclis, 1 Temmuz Pazartesi'den itibaren tatile girecek ve bir sonraki toplantı 1 Ekim Salı günü saat 10.00’da yapılacak.

Meclis tatili boyunca komiteler görev yapmaya devam edecek.

Girne ve Haspolat’ta iş kazası... İki kişi yaralandı Girne ve Haspolat’ta iş kazası... İki kişi yaralandı

-Arıklı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Taşyapı ile ilgili konunun mahkemede olduğunu söyleyerek, Sayıştay'ın da konuyu incelediğini dolayısıyla bu konunun tekrar tekrar Meclis'te gündeme getirilmesini eleştirdi.

Arıklı, KKTC’ye gelerek yükseköğrenim gören gençlerin hayatını kaybetmesinin herkesi üzdüğünü belirtti.

Ölümlü trafik kazasına yol açan kişinin Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin konuyu değerlendiren Arıklı, kendi ülkesi dışında bir ülkede görev yapan askerlerin dokunulmazlığı bulunduğunu söyleyerek, buna ilişkin anlaşmaları ve örnekleri aktardı.

Arıklı, BM askerlerinin görev yaptıkları ülkelerde suç işlese bile yargılanamayacağını söyleyerek, o askerlerin bulundukları ülke kanunlarına tabi olmadığını belirtti.

Kolordunun Kıbrıs’ta barış gücü hüviyetinde ve statüsüne tabi olduğunu kaydeden Arıklı, AB’de de aynı şekilde uygulamalar bulunduğunu söyledi.

Suça karışan askerin Türkiye’de yargılanmaktan olduğunu belirten Arıklı, TC-KKTC arasında imzalanan askeri mutabakatı inceleyerek konunun detaylarına ulaşılabileceğini söyledi.

“Bu herkesin vicdanını kanatan bir konudur siyasi mantaliteyle değerlendirilemez” diyen Arıklı, Pakistan Büyükelçiliği'nin de bu konuyu Ankara’da takip edeceğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi