Bengihan'ın açıklaması şöyle:

KKTC Anayasanının 1. Maddesi “KKTC Devleti demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir cumhuriyettir” demektedir.

Kıbrıslı Türkler geçmişten günümüze hayatın her alanında din ve vicdan özgürlüğüne dayalı yaşam tarzını benimsemiş ve öyle yaşamıştır. Kıbrıslı Türklerin laik yaşam tarzına belli bir süreden beri saldırılar olduğunu, anti laik bir düzen kurmak için planlı çalışmaların olduğunu görmekteyiz.

Bunun son örneği Türkiye Diyanet-Sen Başkanı Ali Yıldız’ın sarfettiği sözlerdir. Kuzey Kıbrıs’ta laikliğin insanlara zulüm olduğu söyleyecek kadar ileri giden bu şahıs, laikliğin olmadığı ülkelerde yaşayan insanlara, özellikle kadınlara bütün dünyanın gözü önünde yapılan zulmü kendisi görmüyor mu?

Evde yapılan aramada tabanca, şarjör ve mermi bulundu Evde yapılan aramada tabanca, şarjör ve mermi bulundu

Kıbrıslı Türklerin laik yaşam tarzına yapılan bu saldırılar ve planlı dönüştürme çabaları ortada iken Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun camilerde çocuklara yönelik kuran kursları düzenlenmesine onay vermesi asla kabul edilemez. Anayasamıza ve Milli Eğitim Yasasına aykırı olan, laik yapımızı hedef alan bu tür dönüştürme çabalarına Sn. Bakanın alet olmasını asla unutmayacağız.

Kıbrıslı Türkler olarak varlığımızı, kimliğimizi, kültürümüzü koruyarak bu topraklarda yaşayabilmek ve gelecek nesillerimize de özgür bir şekilde insanca yaşayabilecekleri bir ülke bırakmak hedefiyle mücadelemiz sürecek.