banner152
banner151

ZAROĞLU: OHBİNLERCE KİŞİ SOKAĞA DÖKÜLECEK!

“CTP’nin vatandaşlık konusundaki açıklamalarından ötürü tedirginiz” diyen Hataylılar Dernek Başkanı Zaroğlu, Bakan Uluçay’a eylem uyarısında bulundu:

27 Eylül 2013 Cuma 11:41
ZAROĞLU: OHBİNLERCE KİŞİ SOKAĞA DÖKÜLECEK!
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’den (CTP-BG) yapılan vatandaşlık açıklamaları ülkemizde yeni bir tartışma konusunu daha tetikledi. Vatandaşlık hakkına başvuru için 10 yıllık bir süreye ihtiyaç olacağı yönündeki açıklama ülkemizdeki diğer uyruklu yurttaşların da tepkisine neden oldu.
Konuk olduğu Günaydın Ada programında vatandaşlık konusundaki uygulamanın ve hükümetten yapılan açıklamaların yanlışlığına dikkat çeken Hataylılar Derneği Başkanı Bertan Zaroğlu, veryansın etti.

ANAYASA’NIN İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ VE SEKİZİNCİ MADDESİNE AYKIRI:

Gerek İçişleri Bakanı gerekse de CTP’li vekillerin dile getirdiği açıklamaları üzücü olarak değerlendiren Zaroğlu, bu açıklamaların anayasaya aykırı olduğunu da savundu. Özellikle 10 yılın sonunda başvuru hakkı kazanacak kişilerin ilk seçimlerde oy kullanmama şartının anayasaya aykırı olduğunu belirten Zaroğlu; “Anayasanın ikinci, üçüncü ve sekizinci maddeleri bu konuyu işler ve vatandaşlar arasında ayrımcılık yapılmamasına hükmeder. Oysaki bu uygulama bu maddeyi çiğnemek anlamındadır ve popülist bir politikadır” dedi.

HER HÜKÜMET KENDİ POLİTİKASINI YAPIYOR:

Her gelen hükümetin kendisine göre bir vatandaşlık politikası izlemesini de eleştiren Zaroğlu, bu konunun bir standarda bağlanması gerektiğini ifade etti. “Neden her gelen hükümet kendi vatandaşlık politikasını oluşturuyor?” diyen soran Zaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir önceki hükümette af yasası vardı. İçişleri Bakanlığı hepimizi davet etti ve hep birlikte yaptığımız çalışmalarla başarılı bir sonuç elde etmiştik. Bunu bildiğimiz için hep birlikte bir araya gelip ortak bir konsensüs sağlanacağını düşündük ama bugünkü açıklamalar hükümet programının tam aksidir. Bu konuyu gerçekten anlayamıyoruz. Neden her gelen hükümet ayrı bir uygulama yapıyor? Kesinlikle bunu kabul etmiyoruz. UBP geldi X politika izledi, CTP geldi başka, diğerleri gelecek başka davranacak. Bu toplumu huzursuz etmeye kimsenin hakkı yoktur.”
ON BİNLERCE KİŞİ SOKAKLARA DÖKÜLECEK

Yaşanılan bu gelişmeler karşısında sessiz kalmayacaklarını savunan Zaroğlu, gerekli hukuki girişimi gerçekleştireceklerini söyledi.
“Hukuki olarak tüm yollar başvuracağız” diyen Zaroğlu, insanların haklarını alabilmeleri için eylem de dahil her türlü girişimi yapacaklarını vurguladı. Son iki üç gündür birçok görüşme yaptıklarını ifade eden Zaroğlu, bunun hiç azımsanmayacak bir eylem olacağını ve on binlerce kişinin sokaklara dökülebileceğini savundu.

BAKANDAN TELEFON BEKLİYORUZ

Konunun geniş ölçekte tartışılması gerektiğini vurgulayan Zaroğlu, bakanlıktan davet beklediklerini de belirtti.
Zaroğlu, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay ve diğer ilgili taraflarla bir araya gelerek bu sorunu çözmeye çalışacaklarını da ifade etti.
Zaroğlu; “Ben televizyonlara çıkıp bu konudaki eleştirilerimi dile getiriyorum. İlgili maddelerle ispat ediyorum. Bir diğer kanalda CTP’li yetkililer çıkıp farklı şeyler söylüyor. Bu çok yanlış. Bu olay hep böyle gidecek. Ben toplumun her kesiminden, siyasi partilerden, Türkiyeli yurttaşlarımı temsil eden kesimlerden temsilcilerle bir araya gelinmesi taraftarıyım. Ortak bir karar üretmemiz şarttır. Bunu yapması gereken de şu andaki İçişleri Bakanımızdır. Biz kendisinden telefon bekliyoruz. Bizleri çağırsın ve ortak aklı yaratalım” dedi.
 
Son Güncelleme: 27.09.2013 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yeter 2013-09-27 13:40:31

vatandaşlık konusu ince bir konudur. şu anda kendiler suriyelilere vatandaşlık veriyorlar mı. hayır. dünyanın en zengin ülkesi isviçre'ye bakalım. dünyanın en zengin ülkesi isviçre bile istersen üç nesil olda doğ ve büyü vatandaşlık vermiyor. bizse küçücük bir ülkeyiz . neden bu küçücük ülkeye yükleniyorşar ve isyan çıkarmak için halkı galeyana getirmeye çalışıyorlar anlamıyoruz. oysa burda onlar ister vatandaş olsunlar isterlerse olmasınlar birinci sınıf vatandaşlardırlar.

Avatar
bertan @yeter 2013-09-27 13:56:04

kıçınızla konuşmayın suriyelilere vatandaşlık veriliyor ayrıca isviçrede sınava tabi tutulup veriliyor ayrıca burası bir türk devleti vatandaşlık alması konu kişilerde türk hiç bişey bilmezsiniz ancak konuşursunuz esas buna yeter

Avatar
Fatmagül @bertan 2013-09-29 10:47:27

bertan kardeşim,aslında kıçıyla konuşan farkında olmadan sensin.birşey bildiğini sanıyorsun ama hiçbirşey bilmiyorsun.aniden kendini ortaya attın ve lafazanlık yapıyorsun! burasının (türkiyenin de tanımadığı) bir türk devleti olduğu doğru..ancak vatandaşlık alması konu kişiler de türk” diyorsun..her türk olan her türk devletinde vatandaşlık alabilir diye bir kural ne görüldü ne duyuldu..sen nereden duydun bilemem.!burada duygularına yenildin ve attın işte..eğer bu fikrinde ısrarlıysan ben de sana sorarım; boşnak,arnavut,gürcü,çerkes,pomak,çingene,arap,laz,süryani,hemşinli,ermeni,yahudi,rum,nasturi,keldani,bahai,leh,malakan,dürzi,yezidi,kürt,zaza..,,, bu etnik kökenlerden sen hangisisin???

Avatar
Rojda 2013-09-29 11:00:04

ne hakla yollara döküleceksiniz? siz ne oluyorsunuz ki? böyle birşey yaparsanız bunun adına yabancı bir devlette başkaldırı denir ve beklemediğiniz cezaları yersiniz veya sınırdışı edilirsiniz..birilerine inanıp da böyle bir hataya düşmeyiniz.. buradaki kaçak göçmenlerin,kirlilik yaratan arap kökenlilerin kıbrıslıların başlıca sorunları olduğunu biliyorum ve kendilerine hak veriyorum! on kişi,yüz kişi değil,kıbrıs türk halkı olarak istemiyorlar..daha önce verilen usulsuz vatandaşlıkların da iptalini istiyorlar.şimdi ben soruyorum;hangi sebeple bu ülke size vatandaşlık versin? bir mecburiyetleri mi var? sizi buraya davet eden mi oldu? neden başka ülkelere gitmiyorsunuz? çünkü oralarda sizi kapılarına bile yanaştırmazlar..konuşamazsınız bile..çünkü gittiğiniz,girdiğiniz her yeri bozuyorsunuz.bu güzelim memleketin başına bela oldunuz..burada istenmiyorsanız neden hataya dönmüyorsunuz? gidin buradansize daha ne desinler?

banner146

banner50

banner68

banner40