banner151

YDÜ ETİK KURALLARI SAVUNACAK EN SON KURUMDUR

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kamuoyunu yanıltmaya yönelik basında yer alan açıklamaları ile ilgili sağduyu çağrımızı yineler, kamuoyunu yanlış bilgilendiren böylesi girişimlerden üzüntü duyduğumuzu belirtir, basında yer alan YDÜ açıklamalarında belirtilen kurumumuzun basın yoluyla “yalan ve yanlış sayılabilecek duyurular” verdiği yönündeki iddiaları kınar, hiçbir kurumun kamuoyunu kendi çıkarları çerçevesinde yanıltmaya hakkı olmadığını vurgulayarak aşağıdaki açıklamayı tüm kamuoyu ve ilgili tüm kesimlerle paylaşırız.

27 Haziran 2013 Perşembe 15:59
572 Okunma
YDÜ ETİK KURALLARI SAVUNACAK EN SON KURUMDUR

“Kuzey Kıbrıs yükseköğretim sistemi ve yapılarının ortak akıl ve sağduyu misyonu çerçevesinde ülkemizin bilim adası imajına güç katacak çalışmalara ve projelere imza atması gerekliliği ve çağrısını yineleyerek Yakın Doğu Üniversitesi’nin ne amaçla ve hangi misyon ile son günlerde kamuoyunu yanıltmaya yönelik kısır tartışmalar ile gündemi meşgul etme girişimi bilimsel akıl ve duruş ile bağdaşmamaktadır.

GAÜ bünyesinde Drama ve Oyunculuk bölümünün birarada ilk defaülkede kültür ve sanat adına YÖK onayı ile eğitime başlayacaktır. Sözkonusu üniversite bünyesinde Dramatoloji-Dramatik Yazarlık ile Oyunculuk adı ile eğitimlerine devam eden bölümlerin GAÜ bünyesindeki bölüm ile farklı olduğu kamuoyunun gözünden kaçırılmak istenmektedir. Bu gerçeği kamuoyu ile paylaşır, herhangi bir bölüm ve/veya eğitim alanının da hiçbir üniversitenin tekelinde olmadığını da belirtiriz.

Yükseköğretim’de tekelleşmeyi amaçlayan böylesi bir anlayış ve girişimler Kıbrıs Türk toplumunun geleceğini ipotek altına almaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır.
Tıp ve sağlık bilimleri eğitimi başta olmak üzere hiçbir alanda eğitim vermek hiçbir kurumun tekelinde olamaz. Buradan hareketle YDÜ tarafından yapılan açıklamanın yaratmaya çalıştığı kısır tartışmalardan dünyanın çeşitli coğrafyalarında yükseköğretimi kendi kampüs ve akademik programları ile yürüterek Kıbrıs Türkü’nün varlığını ve sesini tüm dünyada temsil eden biz Girne Amerikan Üniversitesi olarak uzak duracağımızı bir kez daha vurgular, ilkel bir rekabet anlayışı ile gelişmemekten ve geliştirmemekten nemalanmayı gelenek haline getiren böylesi bir zihniyetten devletin, toplumun ve üniversite sistemi adına kaygı duyduğumuzu ifade ederiz.
"Girne Üniversitesi" nin sadece Denizcilik alanında eğitim vereceğini taahhüt ederek Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖDAK’tan izin alan ancak daha sonra kendi web sayfalarında ve tüm basında 21 haziran 2013 tarihinde "Girne Üniversitesi Havacılık Okulu için İngiltere’de” başlığı ile duyurduğu haberin ortaya koyduğu gibi etik ve bilimsel duruş gibi önemli ilkeleri savunacak en son yerin YDÜ yönetimi olduğunun altını çizer, ileriye doğru atılan her adımı toplumsal fayda adına takip etmekten onur duyduğumuzu ve ileriye doğru attığımız her adımında etik yollardan olmasa da takip edildiğini görmekten de gurur duyduğumuzu en derin saygılarımızla tüm kamuoyu ile paylaşırız.

GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
 
Son Güncelleme: 27.06.2013 16:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ydü nedir 2013-06-27 20:11:19

ydü güçtür.kktc nin en büyük işverenidir.kktc nin en zengin adamıdır.kktcde en fazla yatırımı yapandır.ydü gaü ye göre bir devdir.ydü olmak her üniversiteye nasip değildir.türkiyede bile bu ölçekte bir özel üniversite yoktur.ydü apartman üniversitesi değildir.