banner152
banner151

Toparlanıyoruz Vekillere Soruyor!

Siyasi partilere ve Meclis'teki vekillere iki net soru:

12 Mart 2013 Salı 14:51
512 Okunma
Toparlanıyoruz Vekillere Soruyor!
1- Meclis çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süreyle katılmayan bir milletvekilinin devamsızlığı Başkanlık Divanınca saptandı ve bu nedenle savunması istendi. İç Tüzük gereği bu durumun Başkanlık Divanı kararıyla Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'ne gönderilmesi gerekiyordu (öğrendiğimiz kadarıyla yapılan savunma kimseyi tatmin etmedi). FAKAT NEDENSE aynı Başkanlık Divanı konuyu ilgili Komiteye aktarmak için karar almak istemedi. Şimdi soruyoruz: Milletvekilliğinin sona erdirilmesi sonucunu doğurabilecek olan bu süreç Başkanlık Divanı üyeleri tarafından bilinçli olarak kendi siyasi partilerinden olan ve devamsızlığı bulunan diğer vekillerin korunması için mi durduruldu? Çünkü biliyorsunuz tek bir vekilin devamsızlığı tartışılırken devamsızlık tabloları basına verilmiş ve diğer siyasi partilerden olan milletvekillerinden de aynı durumunda olanlar bulunduğu ortaya çıkmıştı. Kimi korumaya çalışıyorsunuz? Kendi partinizden olan ve ciddi devamsızlığı bulunan diğer vekilleri mi? Bu nasıl bir çelişkidir. Yoksa siz savunmasını istediğiniz ilk vekilin açıklamalarından tatmin mi oldunuz? Eğer öyleyse bile (ki öyle olmadığını biliyoruz) bu durum diğer vekillerin savunmasını istememenizi gerektirmez öyle değil mi? (Bu konuyla ilgili tüm vekillere İç Tüzüğün ilgili maddesini aşağıda aktarıyorum)
2- Kandilin tatil olmaktan çıkarılması konusu gündeme geldi, oldu oluyor denildi ve sonra kayboldu! Bize gelen duyumlar buna karşı çıkanların esasen muhalefet partileri/vekilleri olduğu yönünde. Rica etsek bunun nedenini bize de açıklar mısınız? Hepimiz bir gün daha tatil yapalım yan gelip yatalım mı diyorsunuz? Yoksa 1960 Cumhuriyetinin kamu yönetimi açısından iyi olan her bir tarafını unutup sadece işimize gelen tarafları hatırlayalım mı diyorsunuz?
Kusura bakmayın ama bu Meclis'te halkın genelinin yararına karşı oluşmuş bir "büyük koalisyon var" derken neyi kastediyor olduğumuzu anlamakta zorlananlar önce bu soruları yanıtlamalıdırlar...
İşte Meclis İçtüzüğü Mad. 139:
"(1) Cumhuriyet Meclisi çalışmalarına izinsiz ve özürsüz olarak bir ay süre ile katılmayan milletvekilinin devamsızlığı Başkanlık
Divanınca saptanır ve Hukuk ve Siyasi İşler Komitesine Başkanlık
Divanı kararı olarak gönderilir.
(2) Komite, bu konudaki çalışmalarını en geç on beş gün içinde
tamamlar ve sonucu bir raporla Genel Kurula sunar.
(3) Bu raporu görüşen Genel Kurul, devamsızlığı nedeniyle
milletvekilliğinin düşmesine karar verirse, o milletvekilinin
milletvekilliği sona erer."

Son Güncelleme: 12.03.2013 14:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet tayanç 2013-03-12 16:13:25

kopyala yapıştır anam bakalım nereye kadar.

banner155

banner130

banner146

banner50

banner68

banner40