banner151

TOPARLANIYORUZ HAREKETİ'NDEN POLİSE ELEŞTİRİ

"POLİS SİVİL HAKLARA ENGEL DEĞİL BU HAKLARIN KULLANILMASININ GÜVENCESİ OLMALI"

20 Kasım 2014 Perşembe 11:09
TOPARLANIYORUZ HAREKETİ'NDEN POLİSE ELEŞTİRİ

 

Toparlanıyoruz Hareketi, 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı törenleri sırasında gösteri yapan Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi üyelerine görevli polis memurları tarafından yapılan müdahaleyi, gerek kamu kurumlarının tarafsızlığı ilkesi, gerekse temel hak ve özgürlükler bağlamında, tehlikeli, endişe verici ve kabul edilemez bir olay olarak değerlendirmektedir. Çünkü burada ilgili polis memurları, hem farklı görüşler arasında “taraf tutar” bir tutum sergilemiş, hem de şiddet içermeyen, barışçıl bir eyleme karşı zor kullanmıştır.

Kısa bir süre önce 29 Ekim törenleri sırasında pankart açan vicdani ret karşıtı göstericilere polis tarafından herhangi bir müdahalede bulunulmazken, hemen ertesinde 15 Kasım törenlerindeki vicdani ret yanlısı göstericileri polis zor kullanarak engellemiştir. Bu ikinci farklı muamele, ifade özgürlüğünü de içeren temel hak ve özgürlüklere saygının ve hukuk devletinin gereği olarak her türlü düşünce karşısında tarafsız olması gereken polis örgütü mensuplarının kaçınması gereken bir davranıştır.

Ayrıca, askerlik konusuyla alakalı bu iki eylem karşısında polisin taraflı davranmış olması, polis örgütünün ilgili yasalar altında askere bağlı olduğu gerçeğini bize tekrar hatırlatan ve bunun sakıncalarına yeniden dikkat çeken bir durumdur.

Polis, siyasal iktidarın, belirli kesimlerin veya belirli görüşlerin temsilcisi değildir; olmamalıdır. Polisin demokratik hukuk devleti ilkelerine ve yurttaşların temel haklarına saygılı olması gerekir. Polis ayrım yapmamalı, toplumun her kesiminin düşüncesine eşit mesafede durmalı ve barışçıl bir şekilde düşüncesini ifade eden insanları engellemek bir yana bu hakkın kullanılabilmesinin güvencesi olmalıdır.

 

Hatırlatmak isteriz ki, düşünce ve ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, devlete pozitif yükümlülükler getirmektedir. Lefkoşa Ceza Mahkemesi’nin bu konuyla alakalı olarak kısa bir süre önce verdiği bir kararda yer alan bazı unsurlar bu açıdan ders vericidir. Mahkeme’nin vurguladığı şu noktalar özellikle dikkate değerdir:

 

Polisin o an değerlendirmesi gereken husus gerçek bir şiddet tehdidi olup olmadığı ve var ise kimden geldiğidir; eğer ki yoksa müdahaleyi gerektirecek bir durum yoktur.

. . .

Eğer gösteri gruplarından biri şiddet hareketine girişir ise kolluğun bu durumda görevi bu şiddet hareketlerini engelleyip, diğer tarafın barışçıl toplantı yapma hakkını güvence altına almaktır.

. . .

Bir gösteri sırasında iki karşıt görüşteki grup arasındaki muhtemel gerginlik ve atışma her zaman gösterinin engellenmesini haklı kılsa idi, toplum farklı görüşleri duymaktan mahrum olurdu.

Düşünce ve ifade özgürlüğü ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı konularında polis örgütünü doğrudan ilgilendiren bu mahkeme kararının ardından ve karardaki uyarılara rağmen, polis memurlarının bu son olayda görüldüğü gibi barışçıl bir gösteriye zorla müdahale etme tavrını sürdürüyor olması, bizi, polis örgütünün mahkeme kararlarını ne kadar dikkate aldığı konusunu ciddi bir şekilde sorgulamaya da itmektedir.

Bütün bunlar ışığında polisi, demokratik hukuk devleti ilkelerine saygılı olmaya, sivil hakları gözetmeye ve temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasında polise düşen göreve ilişkin mahkeme kararlarına uygun davranmaya çağırırız. Aynı zamanda, 15 Kasım KKTC Cumhuriyet Bayramı törenlerinde ortaya çıkan ihlallerde sorumluluğu bulunan polis mensupları hakkında gerekli soruşturma ve disiplin sürecinin bir an önce başlaması gerektiğinin altını çizeriz. Ve, en önemlisi, söz konusu ihlallerin polis örgütünün hangi seviyesinde alınan kararlardan kaynaklandığının saptanmasının ve böyle bir olayın bir daha yaşanmamasını sağlayacak yapısal ve eğitsel düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesinin önemine dikkat çekeriz. 

Son Güncelleme: 20.11.2014 11:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner157

banner68

banner164