banner151
banner165

ÖZERSAY: “KARPAZ’DA PLANLI BİR GELİŞME İÇİN ADIM ATACAĞIM”

Cumhurbaşkanı adayı Doç. Dr. Kudret Özersay Yeni Erenköy ve Dipkarpaz’ı ziyaret ederek halka açık toplantılarda Cumuhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki düşüncelerini vatandaşlarla paylaştı ve soruları yanıtladı.

30 Kasım 2014 Pazar 10:31
ÖZERSAY: “KARPAZ’DA PLANLI BİR GELİŞME İÇİN ADIM ATACAĞIM”
Cumhurbaşkanı adayı Doç. Dr. Kudret Özersay Yeni Erenköy ve Dipkarpaz’ı ziyaret ederek halka açık toplantılarda Cumuhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki düşüncelerini vatandaşlarla paylaştı ve soruları yanıtladı. Yaptığı konuşmalarda ülkedeki kurumlarda yaşanan sıkıntıların çok daha fazlasının Karpaz yarımadasında hissedildiğini, uzun yıllar bu bölgede plansız ve tutarsız, her hükümet döneminde değişen politikalar izlendiğini, bunun da vatandaşın devlete küsmesine neden olduğunu vurguladı. Özersay “Cumhurbaşkanı olarak anayasal ve yasal yetkilerimi kullanıp Meclis’in Karpaz bölgesinde bütünselliğe sahip, kendi içinde tutarlı planlı bir gelişme için uzun vadeli ve bağlayıcı bir eylem planı ortaya çıkarması ve bunun her hükümet değiştiğinde değiştirilemeyecek bir devlet politikası haline dönüştürülmesi için adım atacağım” dedi.

“Bölgenin İnsanı Kendini Ötekileştirilmiş Hissediyor”
Bu bölgede başta eğitim ve sağlık konularında olmak üzere hizmet götürmek yerine her hükümet döneminde değişen uygulamalar yapıldığına dikkat çeken Kudret Özersay “Turizm nedeniyle nüfusu zaman zaman daha da artan Dipkarpaz’da bir yandan ilaç bulunmaması, diğer yandansa düzenli şekilde doktor olmaması kabul edilebilir değildir. Ayrıca eğitim yılı başladıktan sonra aradan haftalar geçmesine rağmen öğretmen eksikliği gerekçe gösterilerek okullarda bazı derslerin verilemediğini, bu nedenle de bu bölgelerdeki çocukların eğitimlerinin aksadığını görüyoruz, bunun en yakın örneği de Kumyalı ve Dipkarpaz köyleridir” dedi. Bir devletin olağan olarak sağladığı temel hizmetlerden olan eğitim ve sağlık hizmetleri konusunda Karpaz yarımadasında yaratılan bu zaafiyetin bu bölgedeki vatandaşların kendilerini “ötekileştirilmiş” hissetmelerine neden olduğuna da dikkat çeken Özersay, kendi içinde bütünselliği olan bir devlet politikasının Meclis gündemine taşınması ve yasalaşması için siyasi liderlik göstereceğini vurguladı.

“Devlet Politikası Olması İçin Liderlik Göstereceğim”
Özersay yıllar önce Dipkarpaz köyü içerisinde dönemin hükümeti tarafından turizm alanında yapılan teşvik sonucunda insanların buna güvenerek borç aldıklarını ve yatırım yaptıklarını, oysa sonradan başka hükümetler tarafından yasalara ters olmasına rağmen sahillerde başka bazı tesislerin yapılmasına da izin verildiğini ya da göz yumulduğunu, bunun sonucunda da köy içerisine yatırım yapan köylülerin iş hacmi, turist sayısı açısından zor durumda bırakıldığını söyledi. Benzer şekilde yasalara aykırı olarak devamına izin verilen yapıların sahiplerininin de sürekli bir tedirginlik içerisinde yaşamak durumunda kaldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı adayı Kudret Özersay çevrenin katledilmesini önleyecek yöntemlerle bölge insanını birbirine düşürmeden bir çıkış yolu bulunmasının gerekli olduğunu, bunun da hükümete yakın olan ya da tanıdık bulanların kendi işini halledebileceği bir yöntemle değil hükümet değişse bile değişmeyecek olan kurallarla düzenlenecek bir Karpaz Kalkınma Planı yasası ile mümkün olabileceğine inandığını anlattı. Bugüne değin Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararlar olmasına rağmen bunlara o hükümetlerin de uymadığını söyleyen Özersay, kendisinin bir Cumhurbaşkanı olarak Meclis’i tek gündemle Karpaz bölgesinin sorunlarını ele almaya ve çözmeye davet edeceğini, karar almaktan, bu sorunları çözmekten kaçınan bir meclisi ise hem bölge insanı hem de ülke kamuoyu nezdinde zorlayacağını vurguladı. Bu bölgenin sorunlarının çözümünü ve kalkınmasını sağlayacak planların geçmişte hazırlandığını ancak bunların hükümeti gerçek anlamda bağlayacak bir belgeye dönüştürülemediğini belirten Özersay, “artık hükümetlerin yahut Meclis’in bundan kaşmasına müsade etmemek gerekir ve ben buna müsade etmeyeceğim” dedi. Özersay her hükümetin kendi yolunu yürüdüğüne ama bunun sonucunda da bölge insanının da, çevrenin de mağdur olduğuna dikkat çekti ve “işte bu nedenle Karpaz bölgesinde yapılabilecek ve yapılamayacak olanlar, her gelen hükümeti bağlayacak şekilde bir devlet politikasına dönüştürülmelidir” dedi.

“Son Kurulan Komite’ye Ne Oldu?”
Kudret Özersay konuşması sırasında Eylül ayında Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar sonucunda kurulan ve bölgede çevre açısından beliren sıkıntıların takibini yapması beklenen Karpaz Özel Çevre Koruma Bölgesi Düzenleme ve Yönetim Komitesi’nin geçen süre zarfında yaptığı bir çalışma olup olmadığını; bazı tespitleri varsa bunların ne zaman hayata geçirileceğini sordu. 
Son Güncelleme: 30.11.2014 10:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner162

banner167

banner157

banner68

banner164

banner146