banner151
banner165

“MÜZAKERELERLE İLGİLİ HALKIMA ZERRE KADAR YALAN SÖYLEMEDİM”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir anlaşmaya varmanın yerinin müzakere masası olduğu ancak Rum tarafının sürekli ön koşullarla masaya oturma çabası içerisine girdiğine dikkat çekti.

08 Kasım 2014 Cumartesi 13:03
“MÜZAKERELERLE İLGİLİ HALKIMA ZERRE KADAR YALAN SÖYLEMEDİM”
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bir anlaşmaya varmanın yerinin müzakere masası olduğu ancak Rum tarafının sürekli ön koşullarla masaya oturma çabası içerisine girdiğine dikkat çekti.

“Müzakere masasına getirilen önerilerin artık saklanması gerektiğini düşünmediğini; çözüm yönünde zorlama yapılacak diye de Rumların her istediğinin yapılmasının da doğru olmadığını belirten Eroğlu, “müzakerelerle ilgili halkıma zerre kadar yalan söylemedim. Rum tarafı daha masadan kalkmadan Rum basınına bilgi veriyor. Ben gerçekleri söylediğim için beni tenkit edenler var” dedi.

Eroğlu, “Kıbrıs konusunda” başlattığı bilgilendirme toplantıları çerçevesinde bugün de Girne halkı ile buluştu.

“BİR ANLAŞMAYA VARMANIN YERİNİN MÜZAKERE MASASI…”

Pia Bella Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda Eroğlu, Rum Lider Nikos Anastasiadis’in anlaşmama için her türlü oyunu yaptığını dile getirerek, bir anlaşmaya varmanın yerinin müzakere masası olduğunu, fakat anlaşmanın Rum tarafının her istediğini vermek olmadığını vurguladı.

Bazı eleştirilere de cevap veren Eroğlu, sürekli Rum Liderin çözüm yönünde zorlanması gerektiğinin dillendirilmesinin de doğru olmadığını dile getirerek, “müzakere masasına getirilen önerilerin artık saklanması gerektiğini düşünmüyorum” dedi. Zorlama yapılacak diye de Rumların her istediğinin yapılmasının doğru olmadığını belirten Eroğlu, “Ben hiçbir zaman halkıma yalan söylemedim. Beni aktif siyaset hayatımda herkes bilir” şeklinde konuştu.

“ADAYLIĞIMI 15 KASIM TÖRENLERİNDEN SONRA DEĞERLENDİRECEĞİM…”


Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmama kararını, 15 Kasım KKTC’nin Kuruluş yıldönümünden sonra verip açıklayacağını yineleyen Eroğlu, bir siyasi partinin desteğini alarak seçimlere gitmenin önemine dikkat çekti.

Eroğlu, UBP’nin içerisinde yeni simaları görmekten memnun olduğunu da ifade etti.

“UBP’nin toparlanıyor olması sevindiricidir. UBP zaten muhalefette çok kalamaz” ifadelerini kullanan Eroğlu, mutlaka kırgınlıkların olduğunu, fakat kırgınlıkların sandığa taşınmaması gerektiğini söyledi. Bugün gördüğü bu coşkudan da memnun olduğunu kaydetti.

“ANASTASİADİS SÜREKLİ ÖN KOŞULLARLA MASAYA OTURMA ÇABASINDA”

Kendisinin Cumhurbaşkanı seçildiği dönemden itibaren sürekli “uzlaşmaz” diye yansıtılmaya çalışıldığını söyleyen Eroğlu, göreve geldiği ilk günden itibaren müzakerelere kalındığı yerden devam edilmesi tahhaatünü verdiği, fakat Anastasiadis’in sürekli ön koşullarla masaya oturma çabası içerisine girdiğine dikkat çekti.

Rum tarafının cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra “Ortak açıklama” metni bahanesiyle yaklaşık bir sene sonra masaya oturulduğunu anımsatan Eroğlu, “gelmiş geçmiş tüm Rum liderlerin halkına yıllarca Kıbrıs konusunda yalan söylediğini” belirtti.

“ORTAK ZENGİNLİKTE BİZİM DE HAKKIMIZ VAR”

Kıbrıs’ın ortak zenginliklerinde Kıbrıs Türk halkının da payı olduğunu herkesin bildiğini dile getiren Eroğlu, doğal gaz konusunda kazıya başlandığı zaman, ortak komite kurularak çalışma yapılması gerektiği yönünde öneri sunduklarını hatırlattı.

Diğer öneri olan, doğal gazın Türkiye üzerinden geçirilmesi önerisinin de reddedildiğini söyleyen Eroğlu, Anastasiadis’in doğal gaz konusunu masada tartışmayacağı yönündeki açıklamalarını da anımsattı. 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum tarafının, şimdi de Türkiye’nin Akdeniz’e gönderdiği sismik araştırma gemilerini çekmesini, masaya oturmak için önkoşul gösterdiğine işaret ederek “ön koşullarla bu iş olmaz... Rumlar bizimle anlaşma düşüncesinde değil... Doğal gaz meselesini de sürekli ortaya atıp sürece sekte vuruyorlar” dedi.

Rumların, müzakere masasına geri dönmesi için Kıbrıs Türk tarafından taviz beklediğini söyleyen Eroğlu, Kıbrıslı Rumların Türk araştırma gemisinin bölgeden 3 aylığına çekilmesini talep ettiğini ancak, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını koruma amacıyla araştırmayı KKTC adına yapmasından dolayı, bunun mümkün olamayacağı kaydetti.

Müzakere masasından kaçanın Rum tarafının olduğunu tekrarlayan Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin de, “Eroğlu masadan kaçmadı Rumların müzakere masasına gelmesi bekleniyor” şeklindeki açıklamalarına dikkat çekti.

Eroğlu, müzakerelerin devam etmesi için Türklerin gösterdiği çabanın artık dünya tarafından görülmesi gerektiğini kaydetti.

MÜLKİYETLER...


Kıbrıslı Türklerin, mülkiyet konusundaki ilkelerinin takas, tazminat ve iade olduğunu kaydeden Eroğlu, mümkün olduğu kadar az insanın yer değiştirmesini istediklerini belirtti. Kıbrıslı Rumların, Türkiye’nin garantörlüğünün de kaldırılmasını ve adada BM Güvenlik Konseyi’nin görev yapmasını istediğini dile getiren Eroğlu, Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden asla vazgeçmenin mümkün olmayacağını kaydetti.

YÖNETİM KONUSU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Rumların, anlaşma durumunda olası devlet başkanının her zaman Rum; başkan yardımcısının her zaman Türk olmasını ve seçimlere tek listeyle gidilmesini istediğini belirtti.

Başkan Yardımcısı Kıbrıslı Türk’ün, nüfusça fazla olan Kıbrıslı Rumların tercih edeceği bir aday olacağını; bunun da kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Eroğlu, Rumların salt çoğunlukla karar alınmasını da istediklerini kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafı olarak, varılacak bir antlaşmanın Avrupa Birliği içerisinde birinci hukuk olması ve derogasyonlar verilmesini istediklerini söyleyen Eroğlu, bunun da nedeninin bir antlaşmadan sonra Kıbrıslı Türklerin mahkemelerde süründürülmesinin önüne geçilmesi olduğunu belirtti.

“ULUSAL KONSEYİ KARAR MERCİ YAPTI”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in Ulusal Konsey’i karar merci yaptığını, bunu da her platformda bahane olarak kullandığını belirtti.

Masaya oturmak için artık bir ön koşulun kabul edilemeyeceğini kaydeden Eroğlu, bu ön koşulların içinden çıkmanın da mümkün olamayacağını kaydetti.

“RUMLAR ZAMANA OYNUYOR...MUHATAPLARI KIBRISLI TÜRKLER”

Rum tarafının zamana oynadığının herkes tarafından bilindiğini dile getiren Eroğlu, yıllardan beri müzakere masasında olunmasına rağmen Rumların sürekli muhatabının Türkiye’ymiş gibi davranmasının doğru olmadığını, müzakere masasındaki muhatabın Kıbrıslı Türkler olduğunu kaydetti.

“TEK AMAÇLARI AB’YE GİRMEKTİ…İSTENEN TAVİZLER…”


Rumların her söylediğinin gerçekmiş gibi algılanmasının doğru olmadığını söyleyen Eroğlu, toplumdaki bazı kesimlerin söylemlerini eleştirerek, Kıbrıslı Türklerin de kendi çıkarlarını düşünerek konuşması gerektiğini belirtti.

Rum liderlerinin daha önceki açıklamalarına bakıldığı zaman, tek amaçlarının Avrupa Birliği’ne girmek olduğu dile getiren Eroğlu, sürekli kendilerinden Rum Lider Anastasiadis’i ikna etmelerinin istendiğini, bu iknanın karşısında ise Rum tarafının ne tavizler istediğinin artık halk tarafından bilinmesi gerektiğini kaydetti.

“ÖNEMLİ OLAN ABD BAŞKAN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞMEKTİR”

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmelerinde yapılan eleştirilere de cevap veren Eroğlu, önemli olan Biden’in KKTC Cumhurbaşkanlığına gelmesi ve görüşmesi olduğunu, hangi salonda ağırlanıp ağırlanmaması yerine, müzakere heyetiyle yapılan toplantı olduğunu kaydetti.

“ARTIK YOLUMUZU ÇİZMEMİZ GEREK”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıslı Türklerin sürekli müzakere masasında çözüm beklentisinden dolayı sabırlarının taşmak üzere olduğunu belirterek, “artık bizim de yolumuzu çizmemiz gerek” dedi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 08.11.2014 18:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner50

banner68

banner164

banner146