banner141
banner151

MAĞUSA İNİSİYATİFİ, FÜLE’YE MEKTUP GÖNDERDİ

Mağusa İnisiyatifi, Maraş’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550. kararı uyarınca yasal sahiplerine iade edilmesine inandığını belirterek, bu öneri yanında, Mağusa Suriçi’nin tarihi ve kültürel mirasının uluslararası uzman kurumlarca restore edilip korunmasını desteklediklerini vurguladı.

15 Temmuz 2013 Pazartesi 14:23
MAĞUSA İNİSİYATİFİ, FÜLE’YE MEKTUP GÖNDERDİ
Mağusa İnisiyatifi, Maraş’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550. kararı uyarınca yasal sahiplerine iade edilmesine inandığını belirterek, bu öneri yanında, Mağusa Suriçi’nin tarihi ve kültürel mirasının uluslararası uzman kurumlarca restore edilip korunmasını desteklediklerini vurguladı.

İnisiyatif, AB’nin Maraş ve Ercan Havalimanı’yla ilgili son günlerde gündemde olan önerisini de desteklediğini bildirdi.

Mağusa İnisiyatifi Sözcüsü Mustafa Ongun, AB Genişleme Komiseri Stefan Füle’ye mektup göndererek, inisiyatif hakkında bilgi verdi ve Füle’nin Kıbrıs konusunda yenilikçi önerisi hususunda işbirliği çağrısında bulundu.

Mağusa İnisiyatifi’nin vatandaş tabanlı Kıbrıs’taki barış sürecine katkı koyabilmek amacıyla 2010 yılında oluşturulduğunu ifade eden Ongun, şunları belirtti:

“Bizler, Maraş’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 550. kararı uyarınca yasal sahiplerine iade edilmesine inanıyoruz. Bu önerinin yanında, Mağusa Suriçi’nin tarihi ve kültürel mirası uyarında uluslararası uzman kurumlarca restore edilip korunmasını destekliyoruz. Bizler bunun UNESCO’nun Dünya Mirası Sit Alanı’na dahil olmasına giden yolun önünü açacağına inanıyoruz. Ayrıca Mağusa Limanı’nın uluslararası denizcilik ilkeleri ve AB’nin denetiminde açılmasını teşvik ediyoruz. Bunun, yük taşımacılığı ve herhangi bir engel olmadan yabancı yolcu gemileri ile gemi turlarının Mağusa Limanı üzerinden gerçekleşmesine izin vereceğine inanıyoruz.”

Kıbrıslı Türk toplumunun önemli bir kısmı tarafından bu önerilerin desteklendiğini savunan Ongun,  Maraş’ın BM denetiminde açılmasının uzun süredir iki toplum arasındaki karşılıklı iletişim probleminin üstesinden gelmesine katkı sağlayacağına inanç belirtti.

Maraş’ın açılmasının belli bir bölge özelinde, İnsan Hakları ihlallerini de durduracağı görüşünü dile getiren Ongun, “İnsan Hakları ihlallerinin durdurulması, çözüm sürecinde engelleyici rolü olan toplumların birbirine karşı olan güvensizliğinin yeniden tesis edilmesinde önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

“KIBRISLI TÜRKLERİN YAŞADIĞI MAĞDURİYET SONA EREBİLİR”

Bugün adadaki iki toplumun da ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu belirten Ongun, mektubuna devam etti:

“Bizler, Mağusa bölgesinin turizm ile alakalı olarak üç tane mukayeseli üstünlüğü olduğunu biliyoruz. Bunlar 1) Maraş 2) Liman 3) Suriçi’dir. Çözümün sağlanamamış olması bu üç fırsatın genelde Kıbrıs’ta yaşayanlara, özelde ise Mağusa’da yaşayan Kıbrıslı Türklere kapalı olduğu anlamına gelmektedir.

Maraş’ın yasal sahiplerine geri iade edilmesi niyetiyle bölgenin yeniden yapılandırılması mümkündür. Böylelikle toplumlar arası iki toplumlu girişimciliğin önü açılırken, yeni istihdam alanlarının oluşması da sağlanabilir. Bu toplumların ekonomik krizi daha cesur bir biçimde ele almasını sağlarken, Mağusa’da yaşamakta olan Kıbrıslı Türklerin yaşadığı mağduriyetin sona ermesini de sağlayabilir.”

Mağusa İnisiyatifi’nin, Avrupa Birliği’nin Maraş’ın açılması veya bahsedilen diğer öneriler konusunda atacağı tüm adımlara destek olmaya hazır olduğunu ifade eden Mustafa Ongun, Füle’nin Maraş’ın açılmasıyla Ercan Havaalanı’nın uluslararası uçuşlara açılması konusunda ortaya koyduğu öneriyi de çok yakından takip ettiğini; bunun uzun zamandır var olan ilke ve değerleriyle yakından ilişkili olduğunu ve bu girişimi her biçimde desteklemeye hazır olduklarını bildirdi.

Ongun, Mağusa İnisiyatifi olarak Kıbrıs’ta veya Kıbrıs dışında, güven arttırıcı önlemler kapsamında atılacak tüm adımlara katkı için bir araya gelmeye hazır olduklarını da vurguladı.

Son Güncelleme: 15.07.2013 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.