banner152
banner151

KURBAN BAYRAMI...

İslam dünyasının iki bayramından biri olan Kurban Bayramı, 15 Ekim Salı günü başlıyor.

11 Ekim 2013 Cuma 15:49
KURBAN BAYRAMI...

Dört gün sürecek Kurban Bayramı, hafta sonunun da eklenmesiyle kamu çalışanlarına 6 gün tatil yapma fırsatı veriyor.

Okulların ise Pazartesi yani arife günü de tatile olmasıyla birlikte öğretmen ve öğrenciler toplamda 9 gün tatil yapacak.

Uzun tatil dönemi için polis, belediyeler ve acil hizmet veren diğer kurumlar önlemlerini alırken, vatandaşlar da bayram hazırlıklarını tamamlıyor.

Bazı işyerlerinde bugünden itibaren bayramlaşmalar başlandı.

“NAMAZ”

Kurban Bayramı tüm camilerde 07.35’te kılınacak bayram namazıyla başlayacak. Lefkoşa’da Hz. Ebu Bekir Camii’nde kılınacak bayram namazı BRT TV’den canlı yayınlanacak.

TEBRİK KABULLERİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Bayramın ilk günü saat 10.30’da Cumhurbaşkanlığı'nda eşi Meral Eroğlu ile birlikte halkın bayram tebriklerini kabul edecek.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş da eşiyle saat 11.30’dan itibaren Lefkoşa Ortaköy’deki Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alay Komutanlığı Askeri Gazinosu’nda bayram tebriklerini kabul edecek.

TRAFİĞE DİKKAT... ALO 155, 199, 156

Polis Genel Müdürlüğü Kurban Bayramı’nın huzur içinde kutlanması için tüm önlemlerini aldı.

Polis Örgütü, gelecek şikâyetleri veya taleplerini değerlendirmek ve anında vatandaşa hizmet verebilmek maksadıyla “155 Polis İmdat”, “199 İtfaiye”, “156 Alo Narkotik” ve diğer telefon hatları ile 24 saat halkın hizmetinde olacak.

Polis Genel Müdürü Ahmet Zaim, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda, kendilerini ve halkı derin üzüntüye boğan, ülkeyi maddi ve manevi kayıplara uğratan trafik kazalarına hep birlikte  “dur” diyebilmek için, aldıkları tedbirlerin yanında halkın da yardım ve desteğine ihtiyaçları olduğuna inandığı kaydedildi.

Zaim mesajına şöyle devam etti:

“Bayram nedeniyle daha da yoğunlaşacak olan trafikte, kendinizin, sevdiklerinizin ve başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmemek için trafik kurallarına mutlaka uyunuz. Aracınızı yolların konumunu dikkate alarak ve gerekli özeni göstererek sürünüz.

Kendilerinin ve başkalarının can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullananları ve trafik kurallarına uymayanları hiç çekinmeden Polise ihbar ediniz. Alkol almışsanız araç kullanmayınız. Sürat yapmayınız. Süratin yolları değil kendi yaşamınızı kısaltabileceğini unutmayınız. Trafikte önceliğiniz, arzuladığınız yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun. Tüm halkımızın Kurban Bayramını, en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı huzurlu ve mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim”.

LEFKOŞA BELEDİYESİ

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkent Lefkoşa’da Kurban Bayramı’nın huzurlu bir şekilde kutlanması için hazırlıklarını tamamladı.

Vatandaşlar bayram süresince her türlü şikâyetlerini Alo 185 şikâyet hattına bildirebilecek.

LTB Zabıta Şubesi bayram süresince Fuar Alanı’nda kurulacak “Bayram Yeri” de dâhil denetimlerine devam edecek.

Zabıta Şubesi kaçak çiçek satan çiçekçi ve işportacıların ürünlerini müsadere edecek. Zabıtalar Bayram boyunca trafiğin sürekli akabilmesi için Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda görev yapacak.

İş Yeri İzinlendirme ve Denetim Şubesi, bayram öncesinde de halkın hijyen ortamlarda taze ve sağlıklı gıda tüketmesi için rutin denetimlerini gerçekleştirdi.

LTB Temizlik Şubesi tarafından rutin olarak yapılan genel çöp toplama çalışması bayram boyunca aynı şekilde devam edecek.

Kurban Bayramı’nda, Belediye’ye bağlı defin işleri aksamadan devam edecek. Lefkoşa Türk Belediyesi Mezarlığı’nda nöbetçi ekip görev yapacak.

Bayramda vefat eden yakınlarını ziyaret için mezarlığa gelenlerin rahat ve hızlı bir şekilde kabir ziyaretlerini tamamlamaları için de gerekli tedbirler alındı. Defin İşleri’ne 2232030, 2232033, 05338606423 numaralı telefonlardan ulaşabilecek.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Haftanın perşembe günleri terminal bölgesinde hizmet veren Perşembe Pazarı, bayramın 3.  gününe denk gelmesi nedeniyle 17 Ekim Perşembe günü kapalı olacak.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 8601991 numaralı telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerde meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parkları’nın temizliğine de devam edilecek. Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekibi hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 05338258281 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü kapalı olacak. Bayramın arife günü olan Pazartesi günü karantina bölümü açılacak. Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü gününden sonra hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde aralıksız devam edecek. Bu konuda 05338453888 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin Alo 185 veya 6300500 numaralı telefonlarını arayabilecek.

GİRNE BELEDİYESİ

Girne Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gerekli tüm önlemleri aldı.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Belediye, Kurban Bayramı ve hafta sonu tatili süresince Girne halkına aralıksız ve aksatmadan hizmet verecek.

Bayramın birinci günü dahil, Çarşı merkezi, Kordonboyu ve Otellerin çöplerini toplayacak olan belediye, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetleri sürdürecek.

İçme suyu dağıtımında ise belirlenen programın aksamaması amacıyla gerekli önlemleri alan Belediye, meydana gelebilecek arızalar için ekipler oluşturdu.

Bayram öncesinde Zabıta (kolluk) ve Sağlık şubesi, kentteki işyerleriyle restoranların denetimini yapacak, izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan Belediye, mezarlıkları bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Vatandaşların Girne Belediyesi’ni bayram ve hafta sonu süresince acil durumlarda “Bayındırlık ve İmar İşleri 05428822118, Temizlik İşleri 05428821116 / 05338605973, Su İşleri 05338685431 / 05428821118, Kanalizasyon İşleri 05338702017, Cenaze ve Defin İşleri 05338611138, Sağlık İşleri 05338702014” numaralı telefonları arayabilecek.

GÜZELYURT BELEDİYESİ

Güzelyurt Belediyesi, Kurban Bayramı tatili süresince Belediye tarafından verilmekte olan hizmetlerin düzenli olarak sürdürülebilmesi amacıyla gerekli önlemleri aldı.

Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için ekiplerin çalışma gün ve saatleri düzenlenerek nöbetçi ekipler devreye kondu.

Kent yol, sokak ve caddelerin temizlik hizmetleri tüm tatil süresince kirliliğe meydan vermemek amacıyla devam ettirilecek.

Merkezde bulunan işyeri ve konutların atıkları tüm tatil süresince normal program aksatılmadan insanların rahatsız olmayacakları saatlerde kaldırılacak.

Normal program dahilinde kentin tüm bölgelerindeki şebekeye 24 saat kesintisiz su verilip herhangi bir şebeke arızasına karşı oluşturulan nöbetçi ekip tatil süresince devrede olacak.

Tüm mezarlıklar bayram ziyaretleri için kontrol ve bakımdan geçirildi. Tatil süresince mezarlıklarda görevli personel bulundurulup hizmetlerin aksamadan verilmesi sağlanacak.

İzinsiz seyyar satıcıları kontrol edebilmek ve oluşabilecek sorun ve şikayetlere anında müdahale edilebilmesi amacıyla tatil süresince nöbetçi kolluk ekipleri görevlendirildi.

Tartı Merkezi, talep olmaması nedeniyle 14 Ekim gününde kapatılacak ve Bayram sonrası normal programa devam edilecek. Tatil süresince 05338293263 numaralı telefon gelecek taleplere cevap verecek.

Belediye kesimhanesi kurbanlık kesimler için 14 Ekim Pazartesi (Arife) günü 08.00-13.00; 15 Ekim Salı (bayramın 1. günü), 07.00-17.00; 16 Ekim Çarşamba (bayramın 2. Günü) 07.00-13.00 saatleri arasında açık bulundurularak kurban kestirmek isteyen vatandaşların hizmet alması sağlanacak.

19 Ekim Cumartesi günü Açık Pazar normal program dahilinde kurulacak.

Ulaşım Hizmetleri: Kalkanlı ODTÜ KK Kampusu ile Güzelyurt arasında kurulan ring hattı ihtiyaç doğrultusunda sefer sayısı azaltılarak sürdürülecek.

Yatırım ve Çalışmalar: Belediye tarafından sürdürülmekte olan yatırım, bakım ve onarım çalışmalarına, 17 Ekim Perşembe gününden itibaren rutin olarak devam ettirilecek.

Bunlar dışında 05338293243, 05338293245, 05338293246 numaralı telefonlar Bayram tatili süresince vatandaş şikayet ve isteklerini karşılayarak, hizmet vermek üzere tahsis edildi.

İSKELE BELEDİYESİ

İskele Belediyesi’nde Bayram süresince su işlerinde normal program uygulanacak. Bayramın 1. günü hariç çöp toplama işlemleri rutin olarak devam edecek. Bayramın 1. ve 4. günü mezbaha çalışma programı devam edecek. Defin İşlerinde aksatılmadan hizmet verilecek.

Acil telefonlar, “Su İşleri için: 05338501161, Temizlik: 05428526538,Defin İşleri: 05428526538”

SU İŞLERİ DAİRESİ

Su İşleri Dairesi Müdürü Hasan Senin, Kurban Bayramı’nda hizmetlerin nöbetçi ekiplerce aksamadan yürütüleceğini, şikâyetlerin de ilgili telefonlara yapılabileceğini açıkladı.

Bayram tatilinde olası su sorunları için aranabilecek kişiler ve numaraları şöyle:

“Lefkoşa : 2283165, İçme Suları Şube Sorumlusu: Temel Rızza (05338348697), Makine ve İkmal Şube Amiri : Mustafa Kutrafalı (05338631662), Güzelyurt: 7142305, Güzelyurt Birim Amiri: Hüseyin Davutoğlu (05428771066), Gazimağusa: 3662541, Gazimağusa Birim Amiri: Hüseyin Genç (05338620647), Teknisyenler: Hüseyin Pekdoğan (05338634346), Aytaç Erbulak(05428519561), Örgül Şumrut (05338657602)”

MERKEZİ CEZAEVİ’NDE AÇIK GÖRÜŞ

Merkezi Cezaevi’nde 4 günlük bayram süresince hükümlü ve tutuklular, yakınlarıyla açık görüş yapabilecek. Açık görüş, 09.00-16.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Açık görüşe gidecek ziyaretçilerin kendini tanıtıcı belge taşıması ve götürülecek yiyeceklerin bir günde tüketilebilecek şekilde kısıtlı olması gerektiği hatırlatıldı.

KURBANLIK HAYVANIN KİLOSU 11-12 TL CİVARINDA OLACAK

Kurban Bayramı dolayısıyla kurbanlık hayvanın kilosu ortalama 11-12 TL civarında olacak. Bir kurbanlık havyan ortalama 7  yüz TL civarında satılacak.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 11.10.2013 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner146

banner50

banner68

banner40