banner165
banner174

“Kıbrıs'ta Çözüm Süreci: Güvenli Kıbrıs ve Gençler”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Gençlik Örgütü, Kıbrıs konusunda panel düzenledi.

21 Ocak 2017 Cumartesi 14:31
“Kıbrıs'ta Çözüm Süreci: Güvenli Kıbrıs ve Gençler”

TDP Mağusa İlçesi Gençlik Örgütü’nün “Kıbrıs'ta Çözüm Süreci: Güvenli Kıbrıs ve Gençler” adı altında düzenlediği panelin açılış konuşmalarını TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile Gençlik Örgütü Eşbaşkanı Nalan Ersümer yaptı.

TDP’den verilen bilgiye göre, Moderatörlüğünü TDP Gençlik Örgütü üyesi Taylan Taşören'in yaptığı panelde, TDP Milletvekili Zeki Çeler “Müzakerelerde Varılan Uzlaşılar, Anlaşmazlıklar”,  SeeD Araştırmacısı Dr. İlke Dağlı “Gençlerin Barış Sürecine ve geçiş dönemine etkin katılımı: Endişeler ve Öneriler”, SeeD Program Geliştirme Sorumlusu Meltem İkinci ise “Garantiler ve Güvenlikle İlgili Anket Sonuçları ve Değerlendirmeleri” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

TDP Mağusa İlçesi Gençlik Örgütü Başkanı Ali Eryıldız da, gençliğin sürece bakış açısını değerlendirdi. Panel, konuşmaların ardından soru-cevap ve karşılıklı görüşlerin aktarılmasıyla son buldu.

CEMAL ÖZYİĞİT

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit konuşmasının başında, panelin düzenlenmesine katkı koyan, etkinliğe ilgi duyarak katılım gösteren herkese teşekkür etti.

Geleceğin nasıl şekillendirileceğinin belirleyicisi olacak olan çok kritik bir dönemden geçildiğini anımsatan Özyiğit, beklenti ve uğraşlarının, sürecin olumlu sonuçlanması ve gençlerin göç etmek zorunda kalmadan, kendi yurtlarında özgürce, insanca yaşayabilecekleri bir yapının oluşturulması olduğunu vurguladı.

Varılacak anlaşmayı anlamlı kılacak ve yaşatacak olanların adadaki gençler olduğunu belirten Özyiğit, “Bu ülkeyi gerçek bir barış adası haline ancak siz gençler dönüştürebilirsiniz. Bu yol ancak gençlerle yürünebilir” dedi.

NALAN ERSÜMER

TDP Gençlik Örgütü Eş Başkanı Nalan Ersümer, göreve geldikleri günden itibaren barış sürecine katkı koymaya ve topluma doğru bilgileri aktarmaya azami gayret gösterdiklerini belirtti.  Cumhurbaşkanı Akıncı ve ekibine duydukları güveni belirten Ersümer, "Cenevre'de büyük bir demokrasi şöleni gösterilmiştir. Uzun bir zamandır duyduğumuz özlemi bize yaşattığı için Sn. Cumhurbaşkanına teşekkür ederiz" dedi.

Geçmişte barış süreçlerinin öncü ve sürükleyici kesiminin gençler olduğunu anımsatan Ersümer, Kıbrıs konusunda yaşanan gelişmelerin bu heyecan ve iradenin yeniden güçlü şekilde ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

TDP Gençlik Örgütü olarak süreçle ilgili doğru bilgilerin doğru kanallardan toplumla buluşması için büyük çaba gösterdiklerini belirten Ersümer, Lefkoşa'nın ardından Mağusa'da gerçekleştirilen bu paneller dizisinin diğer bölgelerde de süreceğini açıkladı.

ZEKİ ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler ise “Müzakerelerde Varılan Uzlaşılar, Anlaşmazlıklar” başlıklı konuşmasında, topluma doğru bilgileri aktarmanın önemine dikkat çekti, kendilerinin tutanakları okuyarak en doğru bilgileri aktarma gayretinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve ekibinin Kıbrıs Türk toplumunun eşitliği, özgürlüğü ve güvenliğini sağlayacak, iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir devlet kurmak için canla başla çalıştığını belirten Çeler, Kıbrıs Türk tarafının gösterdiği çaba, samimiyet ve kararlılığın da Cenevre'de bir kez daha somut olarak görüldüğünü, bu durumun da zaten BM tarafından teslim edildiğini vurguladı.

Çeler, müzakerelerde ayrılık noktaları, zorluklar ve güçlükler bulunduğunu fakat Cumhurbaşkanı Akıncı'nın özgürlük, eşitlik ve güvenlik gibi üç noktadan vazgeçmeyeceğini ısrarla vurguladığını, gerçeğin de bu olduğunu ifade etti.

“GARANTİ VE GÜVENLİK”

Panelde SeeD Araştırmacısı Dr. İlke Dağlı 'Gençlerin Barış Sürecine ve geçiş dönemine etkin katılımı: Endişeler ve Öneriler', SeeD Program Geliştirme Sorumlusu Meltem İkinci ise 'Garantiler ve Güvenlikle İlgili Anket Sonuçlarına yönelik bilgiler vererek, değerlendirmelerde bulundular. 2009 yılından itibaren düzenli olarak yapılan 2 toplumlu  araştırmaların sonuncusunun raporlarının yeni yılın ilk günlerinde alındığını belirterek, sonuçlara yönelik bilgiler veren ve tespitlerde bulunan Dağlı, olası yeni devlette oluşacak hukuk sisteminin işleyebilir olması ile yönetimin eşit ve adil olduğunun görülmesinin güvenlik ve garantilere yönelik bakış açısında etkili olacağının altını çizdi.   

GENÇLİĞİN BEKLENTİSİ ÇÖZÜM”

TDP Gençlik Örgütü Mağusa İlçe Başkanı Ali Eryıldız da konuşmasında, gençliğin beklentisinin bir an önce çözüme ulaşılması yönünde olduğunu söyledi. Gelecek belirsizliğinin artık sona ermesi gerektiğini kaydeden Eryıldız, gençlerin yalnızca Kıbrıs konusu ile değil, aynı zamanda iç siyasette de aktif rol almaları gerektiğini kaydetti.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner172

banner171

banner50

banner164

banner146