banner174
banner151

Harmancı: Güçlü ve adil bir gelecek inşa ediyoruz

“Hep beraber açtığımız şehrin bembeyaz sayfasını her gün aşk, güven ve sorumlulukla doldurmaya devam ediyoruz”

17 Kasım 2022 Perşembe 16:11
Harmancı: Güçlü ve adil bir gelecek inşa ediyoruz

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve TDP LTB Başkan adayı Mehmet Harmancıgöreve gelirken Lefkoşalılara verdikleri sözleri, Lefkoşalıların güven ve desteğiyle beraber yerine getirmeyi başardıklarını söyledi.
 

Harmancı bu sabah Kıbrıs Postası’nda yayınlanan Sabah Postası programında Gökhan Altıner’in konuğu oldu ve Lefkoşa’ya verdiği hizmetlerle önümüzdeki döneme yönelik projelerine yönelik bilgiler paylaştı.
 

2014 seçim sürecinden beri Lefkoşalılarla güçlü bir güven ilişkisi kurduklarının altını çizen Harmancı, “Çünkü hiçbir zaman rasyonel olmayan konularda söz vermedik, hayal satmadık. Her türlü zorluğa karşın Lefkoşa’da yaşayan herkes,belediyesini yanında gördü ve sahip çıktı. Hep beraber Lefkoşa’yıher koşula doğru kurguladık” dedi.
 

Göreve geldiklerinde borç yükü altında ezilen, emekçinin hakını ödeyemeyen, halka hizmet götüremeyen kırılgan yapıdaki Lefkoşa’yı bugün öngörülebilen risklere karşı hazırlıklı, öngörülemeyen dış etkenlere karşı dayanıklı ve dirençli bir Lefkoşa haline getirdiklerine işaret eden LTB Başkanı ve TDP LTB adayı Harmancı, görevde bulundukları 2 dönemlik süreçteki başarı öyküsünü, gerçekleştirilen projeler, hizmetler ve yatırımlardan örnekler vererek özetledi.

“Merkez Lefkoşa, Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hat, Soya Fasülyesi Üretimi”

Harmancı, göreve geldiklerinde bütçe içindeki payı %33.38 olan yıllık borç ödemelerini 2022’de %1,6’ya düşürdükleri kaydetti. Özellikle 2018’den sonra başlayan pandemi, ekonomik krizve bunun sonucu olarak ortaya çıkan yüksek enflasyona karşın öncelik ve hedeflerini doğru değerlendirip tümkaynaklarını doğru kullandıklarının altını çizen Harmancı, bu süreçte toplum sağlığı ve sosyal mahrumiyetle mücadelede büyük görevler üstlendiklerini ve sosyal devletin açıklarını kapattıklarını anımsattı.
 

Tüm zorluklara karşın özellikle altyapıya yönelik Lefkoşa’ya verdiği sözlerin büyük ölçüde yerine getirdiğini kaydeden Harmancı, 300 kamyonluk çöpten 117 kolonluk Merkez Lefkoşa’ya dönüşümün aslında ayağa kalkışın bir simgesi olarak ortaya çıktığını vurguladı.
 

Harmancı, hayvancılıkta büyük girdi maliyeti yaratan soya fasulyesini, Haspolat tesisinden çıkan tarımsal su ve gübreyi kullanarak 40.000 metre kare ekim alanı ve 400 kilo GDO’suz soya tohumu ekimi ile elde ettiklerini kaydederek bu modelin kolektif çalışma ile ekonomiye kazandırılabileceğinin altını çizdi.
 

Kentsel gelişim ve dönüşüm, sosyal dayanışma, herkes için eğitim hakkı, engellemeyen şehir, kültür-sanat alanlarındaki icraatları ve hizmetleri örnekler vererek de aktaran Mehmet Harmancı, Lefkoşa’nın 5 milyon TL’lik bir yatırımla dijitalleşmenin de başkenti haline geldiğini, yakında yaşama geçecek mobil uygulamayla Belediye ile ilgili tüm işlemlerin gerçekleşebileceğini, vatandaşların anında bilgilendirilebileceklerini, karar süreçlerine katılabileceklerini sözlerine ekledi.
 

“Güçlü ve adil bir gelecek inşa ediyoruz”

Harmancı programda yeni dönemle ilgili projeler konusunda da bilgi aktardı. 2022-2026 Lefkoşa için vizyonlarının ‘güçlü ve adil bir gelecek inşa etmek’ olduğunun altını çizen Harmancı, bunu ise, nitelikli kentsel gelişim ve dönüşümü mümkün kılacak güçlü bir altyapıyı oluşturarak sağlayacaklarını vurguladı.


Harmancı, şehrin planlı ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmasında itici güç olacaklarını, işbirliği, adalet, eşitlik, ekolojik sürdürülebilirlik, katılımcı demokrasi gibi temel ilkelere dayanan kooperatifleşme gibi dayanışma ekonomisi oluşumlarını teşvik ederek sosyal dayanışma ekonomisi oluşturacaklarını, reel sektörle rakip değil paydaş ve çözüm ortağı oldukları modelleri çoğaltarak sektörü destekleyici ilişkileri geliştirerek sürdüreceklerini anlattı.

Sosyo-ekonomik adaleti destekleyici fiyatlandırma politikaları konusunda da açıklama yapan Harmancı, bunu, 51/95 sayılı yasa tasarısının yasalaşmasının ardından Belediye Meclisi ile; halka yansıtılacak yükü mümkün olduğunca az düzeyde; şehre yükü ağır olan sektörlerin vergi ve harçlarını daha yüksek tutarak sağlayacaklarını kaydetti.
 

Yaşamsal hizmet ve yatırımlara her zaman olduğu gibi yeni dönemde de öncelik verileceğini anlatan Harmancı, her zaman aşkla, güvenle ve ilk günkü sorumlulukla adil ve güçlü bir Lefkoşa için çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner180

banner187

banner184

banner181

banner178

banner146