banner185
banner151

Gelecek nesillerin tabağından yemeye devam ediyoruz

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nun bugünkü toplantısında ilk olarak bazı milletvekilleri Meclis İç Tüzüğü’nün 62. maddesi tahtında söz alarak çeşitli konuları gündeme taşıdı.

07 Şubat 2017 Salı 13:15
Gelecek nesillerin tabağından yemeye devam ediyoruz

İlk olarak CTP Milletvekili Birikim Özgür, “kamu borç planı” hakkında konuşma yaptı.

Özgür, kamu iç borcunun kamu maliyesi alanında sadece bugünü değil yarınları da doğrudan ilgilendiren bir konu olduğunu anlattı.

“2016 yılsonu itibariyle 5,5 milyar TL’yi aşan iç borcumuzun döndürülemediği, yani faiz ödemesi dahi gerçekleştiremediğimiz koşullar, gelecek nesillerin tabağından yemeye devam ettiğimiz koşullardır. Bu koşulları değiştirmediğimiz müddetçe çocuklarımıza, gençlerimize hitaben atılan ‘bu ülkenin geleceği sizlersiniz’ şeklindeki nutuklar hamasetin ötesine geçemeyecektir” diyen Özgür şöyle devam etti:

“Mevcut hükümetin 2017 yılı içerisinde iç borç faizi ödeyebilmemiz için yürütülmesi gereken çalışmaların oldukça uzağındaki maliye politikaları, acilen bu konuda bir uyarı yapmamızı şart kılmıştır. Bu yıl iç borç faizi ödeyebilmemiz için öncelikle bir borç ödeme planı͟ hazırlanması gerekmektedir. Bu ödeme planını Maliye ve Ekonomi bakanlıklarının birlikte oluşturması bekleniyor.”

Hükümete “Borç ödeme planını hazırladınız mı?” diye soran Özgür, konunun aciliyetine dikkat çekti.

“200 MİLYON TL’LİK FAİZ ÖDEMESİ ÖNGÖRÜLMELİ”

Hazırlanacak borç ödeme planı kapsamında, 2017 yılında 200 milyon TL’lik faiz ödemesi gerçekleştirilmesinin öngörülmesi gerektiğini söyleyen Özgür, böylesi bir faiz ödemesinin finans piyasasını oldukça rahatlatacağını kaydetti.

Bu ödemenin gerçekleşebilmesi içinse hükümetin borç ödeme planının yanı sıra faiz ödemesinde kullanılmak üzere 100 milyon TL’lik bir kaynak yaratmasına da ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Özgür, Türkiye Cumhuriyeti ile bu konuda varılan bir mutabakat olduğunu kaydetti.

Kooperatif Merkez Bankası’nda yaşananların Meclis tarafından da mercek altına alınması gerektiğini ifade eden CTP Milletvekili Birikim Özgür, Binboğa ve Zirai Levazımdaki hizmet alımı, kulüplere yapılan yardımlar ve bir ralli için ödeme yapılması konularının incelenmesi gerektiğini anlattı.
Özgür, hükümeti bu konularda gerekli adımları atmaya çağırdı.

ATUN: “İÇ BORÇ ÖDEME KÜLTÜRÜ İLK KEZ BENİM TARAFIMDAN ORTAYA KONULDU”

Özgür’ü yanıtlamak üzere söz alan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, bunları yazılı soru olarak kabul ettiğini ve yazılı yanıt hazırlayacaklarını ve ilk gündem dışı görüşmede ifade edeceklerini dile getirdi.

Borç ödeme planı hazırlanmasının kendisi için de son derece önemli olduğunu ifade eden Atun, iç borç ödeme kültürünün 2013-2015 döneminin ekonomik programında ilk kez kendisi tarafınca ortaya konduğunu anlattı.

Sunat Atun, 2013 ortalarında görevden ayrılan UBP hükümeti yerine gelen hükümetlerde Özgür’ün de görev aldığını hatırlatarak, o dönem Özgür tarafından bu konuda bir adım atılmadığına işaret etti.

Önemli olanın hükümetlerin attığı samimi adımlar olduğunu dile getiren Atun, bu şekilde hareket etmek gerektiğini söyledi.

ÇELER, YATIRILMAYAN ÖĞRENCİ BURSLARINI SORDU

Daha sonra TDP Milletvekili Zeki Çeler, yine iç tüzüğün 62. maddesi tahtında “Yatırılmayan öğrenci bursları” hakkında konuşma yaptı.
Önceki yıllarda yatırılmayan öğrenci burslarıyla ilgili konuşmalarına cevaben konunun çözüleceğinin söylendiğini ancak sorunların çözülmediğini söyleyen Çeler, öğrencilerin bursların yatırılmaması nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını anlattı.

Bursların yatırılmamasının nedeninin ne olduğunu sorduğunda hep aynı cevabı aldığını söyleyen Zeki Çeler, bu sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

BEROVA: “2 BİN 800 ÖĞRENCİ BURS ALIYOR, BÜTÇEYE 30 MİLYON TL KAYNAK KOYDUK”

Çeler’i yanıtlayan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 2 bin 800 civarında öğrencinin şu anda devletten çeşitli tipte burslar aldığını dile getirdi.

Bu burslar için bu yıl bütçeye 30 milyon TL kaynak konulduğunu anlatan Berova, öğrencilerden Aralık ayı bursunu almayan 20 civarı öğrenci olduğunu bunların bazılarının da işlemlerini zamanında yapmadığı, gerekli evrakları zamanında teslim etmediği için bursunu alamadığını kaydetti.

“OCAK BURSLARI EN KISA SÜREDE YATACAK”

Bütçenin açılma tarihi nedeniyle her sene burslarla ilgili sorun yaşandığını dile getiren Bakan Berova, buna rağmen en kısa sürede ocak ayı burslarının yatırılacağını kaydetti.

Bu yılsonuna kadar burs ödemelerinde herhangi bir aksama öngörülmediğini dile getiren Berova, Burs Tüzüğü’yle ilgili çalışmaların son aşamasına gelindiğini, bu dönem sonu itibariyle bursla birlikte kredi uygulamasının da hayata geçirileceği bilgisini verdi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Anahtar Kelimeler:
KKTCCumhuriyet Meclisi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner168

banner162

banner178

banner146

banner184