banner151

GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN TÜMERKAN'A AĞIR ELEŞTİRİ

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda yaşanan sıkıntılarla ilgili bir açıklama yaptı.

11 Haziran 2013 Salı 16:53
667 Okunma
GAZETECİLER CEMİYETİ'NDEN TÜMERKAN'A AĞIR ELEŞTİRİ

Açıklamada şöyle denildi...

"Kıbrıs Türk Halkı'nın 1963 Rum-Yunan saldırıları sırasında oluşturduğu en temel kurumlarından biri olan Bayrak Radyo Televziyon Kurumu'nda ciddi sıkıntılar yaşanmakta olduğu üyelerimiz tarafından bizlere iletilmektedir.
Maalesef hükümet, verdiği birçok söz gibi, BRTK yasasının geçirilerek çok uzun süredir kadrosuz olarak çalışan ve toplam çalışanların yüzde 75'ini oluşturan personelinin kadrolanacağı sözünü yerine getirmedi. Başbakan Sayın Küçük'ün defalarca verdiği sözlere rağmen yasanın geçirilmemesi Kurum'da çalışan personel arasında büyük tepki yaratmış durumdadır.

Kurum personelinin önemli bir bölümünün ve özellikle haber merkezinin diğer bir sorunu ise UBP Kurultayı'nın ardından Nisan ayında Kurum Müdürü olarak atanan Mete Tümerkan'ın tutumudur. Tümerkan, göreve gelir gelmez öncelikle Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti'ne karşı düşmanca bir tutum segilemeye başlamıştır. Tümerkan kendisinin Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı'ndan istifasından sonra Cemiyetin mali konularında sıkıntılar olduğunu açıklayan Cemiyet Yönetim Kurulu'na karşı cephe alarak, Asbaşkan ve Yönetim Kurulu üyesi Ali Hançerli'yi kurumun en eski personellerinden birisi olmasına rağmen, yenilenmesi için büyük şahsi gayret sarfettiği BRTK TV Arşiv Sorumluluğu'ndan sebep göstermeksizin almıştır.

Tümerkan ayrıca 1976 yılından bu yana BRTK'da çalışan ve Haber Bölümü'nün tek atanmış amiri olan ( Yabancı Diller Haber Bölümü) Huriye Dimililer'i de Koordinatör Yardımcısı Haber görevinden alarak yerine yasalara ve teamüllere aykırı bir görevlendirme yapmıştır.

Mete Tümerkan'ın zaman zaman kendisine yakın olmadığını düşündüğü personele baskı uyguladığı, Haber Merkezi'ne giderek, ' benim istediğim gibi çalışmayanlar bilsin ki bana hiçbirşey yapamazlar ama kendileri ne olur bilmem" şeklinde tehditlerde bulunduğu , yaptığı tüm görevlendirmelerde BASIN-SEN ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği üyelerine ağırlık verdiği hedefin BAY-SEN'i yetkili sendika konumundan uzaklaştırmak olduğu da Cemiyetimize gelen şikayetlere arasındadır.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti olarak Mete Tümerkan'ı, tarafsız bir seçim hükümeti kurulması ve ardından tarafsız-baskısız-demokratik bir ortamda seçime gidilmesi söz konusu olan bu kritik günlerde sağduyuya davet ediyor, yaptığı baskıların ve bundan sonra yapacağı herşeyin takipçisi olduğumuzu vurguluyoruz.
Bu bağlamda haksız şekilde, intikamcı bir zihniyetle ve hiçbir etik kuralla bağdaşmayacak şekilde görevden aldığı 30 yıllık deneyime sahip kıdemli personeli görevlerine iade etmeye davet ediyoruz.

Kurulacak yeni hükümeti, BRTK'nın tüm partilere eşit mesafede, tarafsız bir yayın yapması ve baskısız-demokratik bir seçim yaşanması için BRTK yönetiminde gerekli değişikleri acilen yapmaya davet ediyoruz.

Bilinmelidir ki, güvensizlik oyu ile düşürülen hükümetin, seçimlerde yandaş yayınlar yaptırtmak amacıyla, partizanca bir zihniyetle, son dakika atamış olduğu, bir gazetede çalışmaya devam eden, kendisine ait internet sitesinde taraflı yayınlar yapan ve BRTK haber merkezine gelen haberleri daha yayına girmeden önce kendi internet sitesinde yayına sokan Mete Tümerkan'ın yönetimindeki bir BRTK ile seçime gidilmesi halinde, bu kurumun tüm partilere eşit mesafede ve tarafsız yayın yapması söz konusu olmayacaktır.

Tümerkan'ın, kendisini "taraflı yayın" yapmak üzere bu göreve getiren düşürülen hükümeti oluşturan partinin reklamını yapacağı açıktır. Bu nedenle adil-demokratik-tarafsız bir seçim ortamının oluşturulması ve Devlet Televizyonu'nun tüm partilere eşit mesafede yayın yapması için partizanlığın, kindarlığın, baskının ve tarafgirliğin simgesi haline gelen Mete Tümerkan'ın görevden alınması şarttır.

Bu bağlamda, seçime katılacak partilere BRTK Yasası'nı geçirmeyi programlarına almaları ve günü geldiğinde Meclis'ten BRTK personelinin mağduriyetlerini giderecek ve Kurum'da huzuru sağlayacak yasayı geçirmeleri çağrısında bulunuyoruz.


Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu .
 
Son Güncelleme: 11.06.2013 17:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.