banner151
banner165

BİDEN: DAHA ÇOK MADDİ KATKI YAPACAĞIZ

"ABD OLARAK SORUNU ÇÖZECEK YETKİMİZ YOK. ÇÖZÜMÜN KIBRISLI RUM VE TÜRKLERDEN GELMESİ LAZIM"

22 Mayıs 2014 Perşembe 21:57
BİDEN: DAHA ÇOK MADDİ KATKI YAPACAĞIZ
Kıbrıs'a 52 yıl aradan sonra gelen ikinci Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı sıfatını taşıyan Joe Biden, adada bir çözümün getirilerinin verilecek tavizlerden çok daha fazla olduğunu söyledi.

ABD’nin bu yıl Kıbrıs’a daha çok maddi katkı için hazır olduğunu açıklayan Biden, Ada’da bulunacak çözümün Kıbrıslı Türk ve Rumlardan gelmesi gerektiğini; kendilerinin de bazı aşamalarda yardımcı olabileceğini söyledi.

Joe Biden, “Bunu yapabiliriz ve yapacağız da. Ancak ABD olarak sorunu çözecek yetkimiz yoktur” diye konuştu.

Ada’da temaslarını sürdüren Biden, siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle Ledra Palace Otel’de biraraya geldi.

Joe Biden, Ledra Palace Otel’in arka bahçesinde basına açık olarak konuklara yaptığı konuşmada, dünyanın farklı yerlerinde çatışmalara çözüm bulma süreçlerinde yer aldığını, bu süreçlerde dersler çıkardığını söyledi. Biden, çıkardığı derslerden birinin “sadece liderlerin çabalarıyla bir çözüme ulaşmanın mümkün olmadığı” sonucu olduğunu kaydetti.

“YAŞAYABİLİR ÇÖZÜM İNSANLARIN KALBİNDE, RÜYASINDA OLMALI”

Sadece kağıt üzerinde varılan bir antlaşmanın yaşamasının da mümkün olmadığını kaydeden Biden, yaşayabilir bir çözümün, insanların kalplerinde rüyalarında olması gerektiğini belirtti.

Çözüme ulaşmak için sivil toplum örgütlerinin çalışmalarına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Biden, iki toplum arasında güven arttırmak, insanları teker teker çözüme inandırmak için sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Topluma götürülmeyen bir çözüm planının yaşadığına henüz tanık olmadığını belirten Biden, “Nihai çözüm, karar öncesinde halk arasında tartışılmalıdır. Sizler (STÖ temsilcileri) sıradan insanların endişelerini anlayabiliyorsunuz. Masaya konan önerilerin insanları ne yönde etkileyeceğini görebiliyorsunuz” dedi.

“KATKINIZ TARTIŞMASIZ HAYATİDİR”

Biden, “Çözümün insanlara anlatılmasında sizler en iyi satış elemanlarınsınız. Sizin katkınız kesinlikle ve tartışmasız hayatidir” diye konuştu.

Kıbrıs adasında bir antlaşmaya varılması halinde büyük imkanlar sağlayacağını kaydeden Biden, “Çözümün getireceği fırsatlar çok büyük. Bu fırsatlar 40 yıl önce yoktu. Birleşmiş bir adanın bölge üzerinde yaratacağı etki çok fazla” dedi. “Kendi ağırlığından daha çok fazlasını kaldırma” söylemine işaret eden Biden, “Bu doğrudur” dedi.

Bir anlaşmanın getirisinin kaybından çok daha fazla olacağını belirten Biden, “Herkes önemli tavizler vermek zorunda. Bunu herkes biliyor. Getirisi kaybından çok daha fazla olacak. Ancak insanlara neden taviz vermeleri gerektiğini anlatmalısınız” dedi.

Bir çözüm için toplumlar arası güvenin önemine de değinen Biden, güveni arttırmanın ise basit fakat aynı zamanda karmaşık bir süreç olduğunu söyledi. Biden güvenin gelişmesinin çok zor olduğunu ancak geliştirilebildiği takdirde insanların daha kolay taviz verebileceğini belirtti.

“40 YIL ÇOK UZUN SÜREÇ... BAZI İNSANLARIN İNANCI KALMADI”

Çözümün faydalarına inanmayanları ikna etmenin önemini vurgulayan Biden, “40 yıl çok çok uzun bir süreç, bazı insanların (çözüme) inançları kalmadı, bu insanlara bir yolla erişmeniz gerekir, bunlar her iki tarafta azınlık olsalar dahi… Her iki tarafta demagoga hazır olanların sesini duyurması daha kolay. İnsanlara acılarını hatırlatmak, onlara umudun resmini çizmekten çok daha kolaydır. Bu insanının doğasındadır. Liderler çok önemlidir ancak esas panzehir sizlersiniz” dedi.

Toplumlar arası güvenin arttırılması için sivil toplum örgüt liderlerinin şeffaflık çerçevesinde öncü rol oynaması gerektiğini kaydeden Biden, Gazimağusa’da iki toplumlu bir örgütün düzenlediği ayini övdü, bunun iki taraftaki siyasi lider ve dini liderlerin sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

“İNSANLARIN ACILARI DEĞİŞMEDİ ANCAK FIRSATLAR DEĞİŞTİ”

ABD’de Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı döneminde pek çok kez Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum temsilcilerle görüşmeler yaptığını, pek çok kez çözüm için girişimler başlatıldığını kaydeden Joe Biden, “Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum liderlerle kaç kez görüştüğümü hatırlamıyorum. Bir anlaşma için kaç kez girişim başlatıldığını hatırlamıyorum. Gerçek şu ki bazı şeyler değişti. İnsanların acıları değişmedi ancak fırsatlar değişti” dedi.

“ABD EK KATKI YAPMAYA HAZIR”

ABD’nin bu yıl daha çok maddi katkı için hazır olduğunu açıklayan Biden, “ABD bu yıl ek katkı yapmaya hazır. Maddi yardım, iki toplum arasında güveni arttıracak tedbirler de dahil” dedi.

“ABD OLARAK SORUNU ÇÖZECEK YETKİMİZ YOK”

ABD’nin, Türkiye ve Yunanistan gibi ancak çözüm sürecine yardımcı olabileceğini, çözümün Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan gelmesi gerektiğini belirten Biden, “Bazı aşamalarda yardımcı olabiliriz. Adadaki Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum, Türkiye ve Yunanistan liderleriyle birlikte müdahil olabiliriz. Bunu yapabiliriz ve yapacağız da. Ancak ABD olarak sorunu çözecek yetkimiz yoktur” dedi.

“ÇÖZÜMÜ İNSANLIK VE KİŞİSEL NEDENLERDEN İSTİYORUZ”

Kıbrıs’taki sorunun çözüldüğünü görmek istediklerini ifade eden Biden, “Bunu insanlık ve kişisel nedenlerden istiyoruz çünkü bu adanın bölgedeki atmosferi değiştirecek çok büyük bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Yaşadığımız dünya çok tehlikeli” dedi.

“Kıbrıs sorununu siz nerden bileceksiniz” gibi düşüncelere de atıfta bulunan Biden, kendisinin yüzyıllar süren çatışma yaşayan İrlanda halkından olduğunu belirtti.

“SİZLER BAŞARABİLİRSİNİZ”

Biden, “Sorulacak olan soru şu, liderleriniz önemli bir karar almak gerektiği kararına varması için ne kadar daha hayal kırıklığı, ne kadar daha fırsat tepilmesi gerekir? İnsanlar çözümün detaylarını anlamalıdır. Bunu sizler başarabilirsiniz” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, toplumların üzerinde antlaşmaya varılan metni iyi bilmesi gerektiğini kaydederek, “Bu nedenle tartışmalar yapılmalı. Daha çok şeffaflık güven arttırıcı önlemler olmalıdır. Sizler ada üzerindeki en iyi şanssınız” dedi.

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)

Son Güncelleme: 22.05.2014 22:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner162

banner146

banner157

banner68

banner164